Յարութ Սասունեան. Բռնատիրութեամբ Եւ Հարստութեամբ Նախապաշարուած Բռնապետը. Էրտողանի 12 Գայթակղութիւնները…
• 10-11-2016 13:32:04   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Իւրաքանչիւր անցնող օրուան հետ Թուրքիոյ նախագահ Էրտողան հետզհետէ աւելի բռնակալ կը դառնայ: Ընդդիմադիր քրտամէտ ԺԴԿ կուսակցութեան թրքական խորհրդարանի 11 անդամներուն ձերբակալութիւնը վերջինն է Էրտողանի բռնապետական ​​քաղաքականութեան երկար շարանին:
Փենթակոնի նախկին պաշտօնեայ եւ Ձեռներէցութեան Ամերիկեան Հիմնարկի գիտաշխատող Մայըլ Ռուպին, անցեալ շաբաթ ջախջախիչ նիւթ հրապարակած է Էրտողանի մասին՝ թուարկելով անոր գայթակղեցուցիչ գործողութիւններէն քանի մը հատը…
Ամփոփելով՝ ձեր ուշադրութեան կը ներկայացնեմ Ռուպինի ծաւալուն յօդուածը, որ տեղադրուած էր «Նիւզուիք» ամսագրի եւրոպական հրատարակութեան կայքէջին վրայ՝ «Տասներկու հարցումներ, զորս թուրք լրագրողները չեն համարձակիր ուղղել» խորագրով:
1. Ինչպէ՞ս Էրտողան դարձած է միլիառատէր:
Էրտողան մեծցած է աղքատ ընտանիքի մէջ՝ մինչեւ Սթամպուլի քաղաքապետ դառնալը, երբ փտախտի յանցանքով բախեցաւ 13 հետապնդումներու: 2004-ին, երբ ան Թուրքիոյ վարչապետն էր, Անգարայի մէջ Ամերիկայի դեսպանատունը Ուաշինկթըն ուղարկած հեռագիրին մէջ կը գրէր, որ «ան դրամատնային առնուազն ութ հաշիւներ ունի Զուիցերիոյ մէջ»: Ասկէ բացի, հեռախօսային գաղտնի ձայնագրութիւններէ բացայայտուեցան անոր հրահանգները՝ «գրեթէ մէկ միլիառ տոլարի կանխիկ գումար մէջտեղէն վերցնելու մասին: Էրտողան օգտագործեց իր ազդեցութիւնը դատարաններու վրայ՝ դատը չեղեալ յայտարարելու եւ ձերբակալելու համար այն դատախազներն ու դատաւորները, որոնք կը ձգտէին հետամուտ ըլլալ ատոր»:
2. Ո՞ւր է Էրտողանի համալսարանական վկայականը:
Էրտողան կը պնդէ, որ 1981-ին աւարտած է Սթամպուլի Մարմարայի համալսարանը: Հնարաւոր է, որ անոր վկայականը կեղծուած է: «Քառամեայ բարձրագոյն կրթութիւնը պարտադիր նախապայման է նախագահ ըլլալու համար: Եթէ Էրտողան կը ստէ վկայականին մասին, արդեօք ան կրնա՞յ մնալ իբրեւ նախագահ»:
3.Արդեօք կա՞յ ուրիշ պատմութիւն յեղաշրջման փորձի ետին:
Էրտողան աշխատանքէ արձակեց եւ բանտարկեց քաղաքական իր հազարաւոր հակառակորդները, զանոնք մեղադրելով Ֆեթուլլահ Կիւլէնի հետեւորդները ըլլալու յանցանքով, ան, որ իբր թէ եղած է 15 Յուլիսի յեղաշրջման կազմակերպիչը, եւ թուրք նախագահը ասիկա կոչեց «պարգեւ Աստուծոյ կողմէ»:
4. Եթէ կայ  FETO, կա՞յ արդեօք ETO:
Էրտողան Կիւլէնի շարժումը կը կոչէ «Ֆեթուլլիստական ահաբեկչական կազմակերպութիւն (FETO)...: Եթէ թոյլատրելի է խօսիլ FETO-ի մասին՝ իբրեւ ահաբեկչական խումբի, արդեօք հաւասարապէս ընդունելի կ՛ըլլա՞յ յիշատակել Էրտողանիստներու ահաբեկչական կազմակերպութիւնը (ETO)»:
5. Եթէ Կիւլէն ահաբեկիչ է, ապա ինչո՞ւ Էրտողան անոր հետ կ՛աշխատէր մինչեւ 2013: Կիւլէն եւ Էրտողան գրեթէ միեւնոյն կրօնական փիլիսոփայական սկզբունքներու կրողներ էին մինչեւ 2013 թուականի իրենց բաժանումը: Ինչո՞ւ այժմ Կիւլէն «ահաբեկիչ» կը համարուի:
6. Ինչո՞ւ կը հաղորդեն Քրտական Աշխատաւորական կուսակցութեան (PKK) յարձակումներու մասին, բայց ոչ՝ Իսլամ Ծայրայեղական Շարժումի:
«Երբ PKK-ն կամ քրտական ծայրայեղական խումբերը կը յարձակին, այդ յարձակումները Թուրքիոյ մէջ օրեր շարունակ գերիշխող խորագիրներ են, քանի որ հետապնդումները կը շարունակուին, իշխանութիւնները կ՛անուանեն կասկածեալները եւ այլն...: Սակայն երբ Իսլամ Ծայրայեղական Շարժումի անդամները կը յարձակին, Թուրքիոյ կառավարութիւնը կ՛արգիլէ  հետապնդման մասին հրապարակումները»:
7. Ինչո՞ւ Թուրքիոյ հետախուզութիւնը կ՛օգնէ «Նուսրա Ճակատ»ին եւ Իսլամ Ծայրայեղական Շարժումին:
«Անհերքելի փաստեր կան, որ թէ՛ «Նուսրա Ճակատ»ը՝ «Ալ-Քայիտա»յի սուրիական թեւը, թէ՛ Իսլամ Ծայրայեղական Շարժումը, Թուրքիոյ իշխանութիւններէն ստացած են զէնք, աջակցութիւն եւ սարքաւորումներ: Երբ լրագրողները բացայայտեցին այս պատմութիւնը եւ լուսանկարչական ապացոյցներ ներկայացուեցան, Էրտողանի պատասխանը եղաւ՝ լուրը հրապարակած թերթի խմբագիրի ձերբակալումը: Նոյն կերպով, երբ թուրք զինուորները դադրեցուցին զէնքի առաքումը դէպի Սուրիա, Էրտողան հրամայեց ձերբակալել ոչ թէ մաքսանենգները, այլ՝ զինուորները...»:
8. Արդեօք թո՞ւրք մահապարտներու ջոկատ կանգնած էր Փարիզի սպանութիւններու ետին:
«2013-ին, մարդասպաններ մահապատիժի ենթարկեցին երեք քիւրտ գործիչներ, Փարիզի իրենց գրասենեակին մէջ: Անոնք երեքն ալ PKK-ի անդամներ էին...: Ֆրանսայի մէջ ձերբակալուած Օմար Կիւնէյ 32-ամեայ թուրք մըն էր, որ Ֆրանսա տեղափոխուած էր 9 տարեկան հասակին: Սպանութենէն ետք կատարուած հեռաձայնային զանգերու ստուգումէն պարզուած էր, որ ան ետ զանգած է Թուրքիոյ հետախուզական ծառայութեան գործակալներուն...»:
9. Ինչո՞ւ Էրտողանը իր փեսային նշանակած է նաւթային տնտեսութեան նախարար:
«Էրտողանի 37-ամեայ փեսան՝ Պարաթ Ալպայրաք, դարձած է Թուրքիոյ ուժանիւթի նախարար 24 Նոյեմբեր 2015-ին: Արդեօք ա՞ն էր ամէնէն բարձր որակաւորում ունեցողը, թէ՞ այլ գործօններ դեր խաղացած են»:
10. Կրնա՞նք խօսիլ Էրտողանի կապերու մասին:
Էրտողանի մտերիմ ընկեր, սէուտցի գործարար Եասին ալ-Քատին, ըստ Միացեալ Նահանգներու գանձատան բաժանմունքի, «մեղադրուած է «Ալ-Քայիտա»յի առաջնորդ Ուսամա Պըն Լատէնի հետ մինչեւ 2014 ունեցած կապերու մէջ»: Էրտողան յամառօրէն յայտարարած է. «Ես կը ճանչնամ պարոն Քատին: Ես կը հաւատամ անոր, ինչպէս ես ինծի: Անկարելի է, որ պարոն Քատին կապուած ըլլայ ահաբեկչական որեւէ կազմակերպութեան մը հետ կամ աջակցի ատոնցմէ որեւէ մէկուն»:  Էրտողան մտերիմ է նաեւ աֆղանիստանցի Կիւլպետին Հեքմաթեարի հետ, որ «կապեր ունի «Թալիպանի» եւ «Ալ-Քայիտա»յի հետ»: Միւս ընկերը՝ Խալիտ Մեշալ («Համաս» խմբաւորման զինուած առաջնորդ), Թուրքիա ժամանած էր իբրեւ Էրտողանի անձնական հիւր...
11. Ի՞նչ գործարք կնքած է Փութինի հետ:
Էրտողան եւ Փութին, վերջերս խաղաղութիւն կնքելէ ետք, համաձայնութեան եկան կազամուղի ծրագիրի շուրջ եւ բանակցութիւններ վարեցին Թուրքիոյ կողմէ ռուսական հրթիռային համակարգի ձեռքբերման վերաբերեալ: Եղա՞ծ են արդեօք գաղտնի այլ համաձայնութիւններ:
12. Ինչո՞վ պայմանաւորուած է դատարանի կողմէ «Արդարութիւն եւ Զարգացում» կուսակցութեան փակման մերժումը:
2008-ին, Թուրքիոյ Սահմանադրական Դատարանը շատ մօտ էր Էրտողանի իշխող կուսակցութեան լուծարման: Սակայն, վերջին պահուն, դատաւորներէն մէկը փոխեց իր քուէն: Պնդումներ կան, որ «գործարար մը, որ երկար ժամանակ հետապնդումներու կ՛ենթարկուէր Էրտողանի կողմէ, գումար փոխանցած է այդ դատաւորի հաշուեհամարին, քուէարկութենէն անմիջապէս առաջ»:
6 Նոյեմբերին, Սթամպուլի մէջ դոկտորի պատուաւոր կոչում ստանալու արարողութեան ընթացքին Էրտողան հպարտօրէն յայտարարեց. «Զիս չ՛անհանգստացներ այն, որ զիս կը կոչեն բռնապետ. մէկ ականջէս կը մտնէ, միւսէն դուրս կ՛ելլէ»:

• 10-11-2016 13:32:04   | USA  |  Articles and Analyses
With each passing day, Turkish President Erdogan is becoming increasingly dictatorial. The arrest of 11 members of the opposition pro-Kurdish party, HDP, is the latest in a long string of Erdogan’s dictatorial policies.
Michael Rubin, a former Pentagon official and resident scholar at the American Enterprise Institute, wrote a devastating exposé on Erdogan last week, listing some of his scandalous actions!
I have summarized Rubin’s lengthy article which was posted on Newsweek magazine’s European edition website, under the title, “Twelve Questions Turkish Journalists Dare not Ask”:
1. How did Erdogan become a billionaire?
Erdogan was raised in a poor family until he became Mayor of Istanbul when he faced 13 corruption probes. In 2004, when he was Prime Minister, the U.S. embassy in Ankara reported in a cable to Washington that “he had at least eight Swiss bank accounts.” In addition, secret phone recordings revealed his instructions “to liquidate perhaps a billion dollars in cash. Erdogan used his power over the courts to quash the case and arrest prosecutors and judges who sought to pursue it.”
2. Where is Erdogan’s university diploma?
Erdogan claims to have graduated from Istanbul’s Marmara University in 1981. His degree may have been forged. “A four-year degree is a prerequisite for the presidency. If Erdogan lied about having a degree, can he remain as president?”
3. Is there another story behind the coup attempt?
Erdogan fired and jailed thousands of his political opponents, accusing them of being the followers of Fethullah Gulen, the alleged mastermind of the July 15 coup attempt, which the Turkish President called “a gift from God.”
4. If there is a FETO, is there also an ETO?
Erdogan called Gulen’s movement “the Fethullahist Terror Organization (FETO)…. If it is permissible to talk about FETO as a terror group, would it be equally acceptable to refer to the Erdoganist Terror Organization (ETO)?”
5. If Gulen is a terrorist, why did Erdogan work with him till 2013?
Gulen and Erdogan had practically identical religious philosophies until their split in 2013. Why is Gulen a ‘terrorist’ now?
6. Why is it OK to report on PKK attacks but not on ISIS?
“When the PKK or fringe Kurdish groups attack, it often dominates the headlines in Turkey for days as the investigation continues, authorities name suspects, etc…. But when ISIS has attacked, the Turkish government has put an embargo on reports about the investigation.”
7. Why did Turkish intelligence help the Nusra Front? And ISIS?
“Evidence is overwhelming that both the Nusra Front, an Al-Qaeda affiliate in Syria, and ISIS itself, have received arms, support and equipment from authorities in Turkey. When journalists broke the story -- and provided photographic evidence -- Erdogan’s response was to arrest the editor of the newspaper that published the scoop. Likewise, when Turkish soldiers stopped an arms shipment into Syria, Erdogan ordered the soldiers’ arrest rather than the smugglers….”
8. Was a Turkish death squad behind the Paris assassinations?
“In 2013, assassins executed three Kurdish activists in their office in Paris. All three were PKK members…. The French captured Omer Guney, a 32-year-old Turk who had arrived in France at age 9.Telephone intercepts after the murders show him calling back to handlers in Turkey’s intelligence agency….”
9. Why did Erdogan appoint his son-in-law oil minister?
“Berat Albayrak, Erdogan’s 37-year-old son-in-law, became Turkey’s energy minister on November 24, 2015. Was he the best qualified? Or were other factors at play?”
10. Can we talk about Erdogan’s associations?
Erdogan is a close friend of Yasin al-Qadi, a Saudi businessman, who, according to the U.S. Treasury Department “had alleged ties to Al-Qaeda leader Osama bin Laden until 2014.” Erdogan persistently declared: “I know Mr. Qadi. I believe in him as I believe in myself. For Mr. Qadi to associate with a terrorist organization, or support one, is impossible.” Erdogan is also close to Gulbuddin Hekmatyar of Afghanistan who has “allied himself with the Taliban and Al-Qaeda.” Another friend, Khalid Meshaal (the militant leader of Hamas), visited Turkey as Erdogan’s personal guest!
11. What deal have you struck with Putin?
After Erdogan and Putin buried the hatchet earlier this year, they agreed on a pipeline deal and held talks on the Turkish purchase of a Russian missile system. Were there any secret agreements?
12. What explains the court’s 2008 refusal to close the AKP?
In 2008, Turkey’s constitutional court came close to dissolving Erdogan’s ruling party. But, at the last-minute, one justice switched his vote. It is alleged that “a businessman, long hounded by Erdogan, wired money into that justice’s account just before the vote.”
During a Nov. 6 ceremony in Istanbul to receive an honorary doctorate, Erdogan proudly proclaimed: “I don’t care if they call me a dictator or whatever else. It goes in one ear, out the other!”