Գազի գինը Հայաստանում և այլ երկրներում (աղյուսակ)
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը նախատեսում է որոշում կայացնել Հայաստանում բնական գազի սակագինը իջեցնելու մասին: Արդյունքում բնակիչ-բաժանորդների համար 1 խորհանարդ մետր բնական գազը կարժենա 139 դրամ (0,29 ԱՄՆ դոլար), իսկ սոցիալապես անապահով (նպաստառու) ընտանիքների համար՝ 100 դրամ (0,21 ԱՄՆ դոլար): Վերամշակող տնտեսույթունների ու ջերմոցների համար գազի 1000 խորհանարդ մետրը կարժենա 212 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, իսկ մյուս ձեռնարկությունների համար 242 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ:
Այդ կապակցությամբ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» մեկտեղել և հանրության դատին է ներկայացնում հետխորհրդային 6 հանրապետություններում (որոնք ԵՄ Արևելյան գործընկերության անդամ են) գործող գազի սակագների համեմատական աղյուսակը:
Ըստ այդմ, ստացվում է, որ Հայաստանի բնակիչները ռուսական գազի դիմաց վճարում են մոտավորապես նույնքան, որքան նույն ռուսական գազի դիմաց վճարում են Ուկրաինայում՝ ի հեճուկս ռուս-ուկրաինական սրված հարաբերությունների և այն հանգամանքի, որ Ուկրաինան, ի տարբերություն Հայաստանի, գազի ներմուծման այլընտրանք չունի:
Հայաստանից ավելի թանկ է բնական գազը Մոլդովայում, ինչը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Մոլդովա ռուսական գազը հասնում է բավականին երկար տռանզիտի միջոցով: Իսկ ահա Ռուսաստանի դաշնակից Բելառուսի բնակիչները, ձմռան ամիսներին, բնական գազի դիմաց վճարում են հայաստանցիներից 6-7 անգամ քիչ:
Մանր սպառող
Խոշոր սպառող
Գազը ներմուծվում է՝
Մոլդովա
295$
307$
Ռուսաստան
Հայաստան
210$ - 292$
212$ - 242$
Ռուսաստան, Իրան*
Ուկրաինա
270$
Վրաստան
206$
152.2$
Ադրբեջան, Ռուսաստան**
Ադրբեջան
60$
47$
Սեփական և Ռուսաստան***
Բելառուս
41$****
53$ - 196.7$
*-Գոյություն ունի Հայ-Իրանական «գազ էլեկտրականության դիմաց» բարտերային պայմանագիրը, ըստ որի Իրանից եկող գազը վերածվում է էլեկտրաէներգիայի Երևանի ՋԵԿ-ում և մեծ մասը վերադառնում է Իրան: Հետևապես իրանական գազը որևէ ներդրում չունի ՀՀ-ում բնական գազի գնագոյացման մեջ:
**-Վրաստանի գազային պահանջները հիմնականում բավարարում է Ադրբեջանը, սակայն լինելով գազի տարանցիկ երկիր Վրաստանը որպես վճար ստանում է Հայաստան մատակարարվող ռուսական գազի 12%-ը:
***-Ադրբեջանը գազ արտահանող երկիր է, սակայն ներքին դեֆիցիտը բավարարելու համար ստիպված է ներկրել ռուսական գազ: Այն կազմում է տարեկան մոտ 2 մլրդ. խորանարդ մետր:
****-Բելառուսում գազի նշված սակագինը գործում է ձռան ամիսներին: Բացի այդ, սոցիալական որոշ խմբերի համար գործում են լրացուցիչ սուբսիդիաներ:

Gas Prices in Armenia and in Other Countries (Table)
As it is known,  the RA Public Services Regulatory Commission plans to make a decision on reducing the price for natural gas. As a result, one cubic meter of natural gas will cost 139 AMD (0.29 USD) for residential customers, and 100 AMD (0.21 USD) for poor (welfare recipient) families.  One thousand cubic meters of gas for processing industries and greenhouses will cost the amount in AMD equivalent to 212 USD.
In this regard, “Union of Informed Citizens” NGO has combined and submitted to the public’s judgment the comparative table of actual gas prices in 6 post-Soviet republics which are EU Eastern Partnership members.
Accordingly, it turns out that people in Armenia pay approximately the same amount for gas as do the people of Ukraine, despite tense Russian-Ukrainian relations and despite the circumstance that in contrast to Armenia, Ukraine does not have an alternative source of gas supply.
In Moldova, the price for natural gas is higher than in Armenia, and this is related to the circumstance that the Russian gas has to go quite a long transit way to reach Moldova. But the residents of Belarus, Russia’s ally, pay 6-7 times less for gas than the Armenians do during the winter months.
Small consumers
Large Consumers
Gas Imported from
Moldova
295$
307$
Russia
210$ - 292$
212$ - 242$
Russia, Iran*
Ukraine
270$
Georgia
206$
152.2$
Azerbaijan, Russia**
Azerbaijan
60$
47$
Own gas and Russia***
Belarus
41$****
53$ - 196.7$
* There is an Armenian-Iranian “gas for electricity” barter agreement, according to which gas coming from Iran is converted to electricity in Yerevan Thermal Power Station and most of it goes back to Iran. Hence, the Iranian gas does not have any contribution to the pricing of natural gas in Armenia.
** Georgia’s gas requirements are mainly satisfied by Azerbaijan. But as Georgia is a transit country for gas, it receives 12% of Russian gas supplied to Armenia as payment.
*** Azerbaijan is a gas-exporting country, but it has to import Russian gas in order to meet the domestic shortage. It forms 2 billion cubic meters a year.
**** The mentioned price for gas in Belarus is valid during the winter months. Besides, there are additional subsidies for specific social groups.