Հանդուրժողականությունը միայն բարոյական պարտք չէ, այլև քաղաքական և իրավական պահանջ
1995թ. նոյեմբերի 16-ին Փարիզում Յունեսկոյի 28-րդ Գլխավոր Վեհաժողովի նիստի ընթացքում ընդունվել է «Հանդուրժողականության սկզբունքների մասին» հռչակագիրը: Հռչակագրի ընդունման օրը հայտարարվել է «հանդուրժողականության օր» և սկսել է նշվել որպես տոն քաղաքակիրթ երկրների մեծամասնության մեջ: Հանդուրժողականության օրը նշվում է նաև Վրաստանում:
Չնայած այն բանին, որ Վրաստանում կառավարական մակարդակով հանդուրժողականության օրը արդեն երկար տարիներ ի վեր ամեն տարի նշվում է, հասարակության մեջ այդ օրը դեռևս հատուկ ժողովրդականություն չի վայելում:
Այն փաստը, որ չնայած նրան, որ պետությունը հռչակագրային մակարդակով միշտ պնդում է իր պատկանելությունը եվրոպական ընտանիքին, Վրաստանում գոյություն ունեն հստակ և լուրջ խնդիրներ` կապված մարդու իրավունքների պաշտպանության և վերահսկողության հետ, որը հաստատում և ցույց է տալիս այն, որ մեր երկրի հասարակության մեջ դեռևս չկա այն բանի խորը գիտակցումը, թե իրականում ինչ է իրենից ներկայացնում «հանդուրժողականությունը» և ինչ իմաստ ունի այդ տերմինը:
Խոսելով այն մասին, որ «մեր հասարակության մեջ» գոյություն չունի «հանդուրժողականություն» հասկացության իմաստի և նշանակության գիտակցումը` խոսքը վերաբերում է ամբողջ հասարակության մասին: Այդ թվում նաև մեր մասին` Վրաստանի ծագումով հայ քաղաքացիների մասին: Եթե մենք` Վրաստանում ապրող հայերս, հասկանայինք, թե ինչ է նշանակում այդ բառը, եթե հասկանայինք, թե ինչպես «տերմինի գիտակցումը» մեր ձեռքում կարող է դառնալ կարևոր գործիքներից մեկը, ապա հավատացե´ք, շատ խնդիրներ արդեն վաղուց լուծված կլինեին, շաը պահանջներ հաշվի կառնվեին…
«Լավ է ուշ, քան երբեք», ասում է ժողովրդական իմաստնությունը, որը հաճախակի են օգտագործում ծույլերը, որոնք չեն ցանկանում ինչ-որ բան անել ճիշտ ժամանակին… Սկսե՞նք:
«Հանդուրժողականություն նշանակում է մեր աշխարհի մշակույթի հարուստ բազմաձևության, մեր ինքնարտահայտման ձևերի և մարդկային անհատականության ցուցաբերման ձևերի հարգանք, ընդունում և ընբռնում: Հանդուրժողականությունը ոչ միայն բարոյական պարտք է, այլև քաղաքական և իրավական պահանջ: Հնդուրժողականությունը զիջում չէ, ներողամտություն կամ ձևականություն: Հանդուրժողականությունն առաջին հերթին ակտիվ վերաբերմունք է` ձևավորված համամարդկային իրավունքների և մարդու հիմնական իրավունքների ճանաչման հիման վրա: Ոչ մի դեպքում հանդուրժողականությունը չի կարող ծառայեցվել որպես արդարացում այդ հիմնարար արժեքների խախտմանը: Հանդուրժողականություն պետք է ցուցաբերեն աձանձին մարդիկ, խբմեր և պետությունը: Հանդուրժողականությունը մարդու իրավունքները հաստատող պարտականություն է: Հանդուրժողականության ցուցաբերումը, որը համարժեք է մարդու իրավունքների հարգանքին, չի նշանակում համբերատար վերաբերմունք սոցիալական անարդարության հանդեպ, սեփական սկզբունքներից հրաժարում և զիջում ուրիշների համոզմունքներին», -ասված է ՅՈՒՆԵՍԿՈՅԻ «Հանդուրժողականության սկզբունքների մասին» հռչակագրում:
Դե´ ինչ ստացվում է, որ «հանդուրժողականությունը» ոչ միայն մեր բարոյական պարտքն է, այլև «քաղաքական և իրավական պահանջը»:
«Պետական մակարդակում հանդուրժողականությունը պահանջում է արդար և անկողմնակալ օրենսդրություն, օրինակարգի և դատական-գործընթացային և վարչական կանոնների հետևում: Հանդուրժողկանությունը նաև պահանջում է յուրաքանչյուր մարդուն հնարավորությայն տրամադրում տնտեսական և սոցիալական զարգացման համար առանց որևէ խտրականության: Որպեսզի հասարակությունը դառնա ավելի հանդուրժողական, պետությունները պետք է վավերացնեն մարդու իրավունքներին վերաբերող գոյություն ունեցող միջազգային կոնվենցիաները և, եթե դա անհրաժեշտ է, նոր օրենսդրություն մշակել հասարակության բոլոր խմբերի և առանձին անհատների համար հավասարություն և իրավահավասար մոտեցում ապահովելու նպատակով («Հանդուրժողականության սկզբունքների մասին» հռչակագիր, 16 նոյեմբերի, 1995թ, Փարիզ):
Ամբողջ վերոնշայալին կարելի է նաև հավելել, որ ՅՈՒՆԵՍԿՈՅԻ «Հանդուրժողականության սկզբունքերի մասին» հռչակագիրը հիմնված է մարդու իրավունքների պաշտպանության բնագավառում միջազգային հիմնարար ակտերի և կանոնների վրա` «Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային հռչակագիր», «Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների մասին միջազգային հռչակագիր», «Ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիա», «Ցեղասպանության հանցագործության և դրա հետևանքների նախազգուշացման և պատժման կոնվենցիա» և այլն:
Ցավոք, բայց դեպքերի մեծամասնությունում, երբ Վրաստանի իշխանությունները հիշատակում են «հանդուրժողականություն» բառը, շեշտը դրվում է այդ տերմինի «բարոյական կողմի» վրա:
Մինչդեռ: «Հանդուրժողականությունը միայն բարոյական պարտք չէ, այլև քաղաքական և իրավական պահանջ»:
Որի իրականացման համար. «Պետական մակարդակում հանդուրժողականությունը պահանջում է արդար և անկողմնակալ օրենսդրություն, օրինակարգի և դատական-գործընթացային և վարչական կանոնների հետևում: Հանդուրժողկանությունը նաև պահանջում է յուրաքանչյուր մարդուն հնարավորությայն տրամադրում տնտեսական և սոցիալական զարգացման համար առանց որևէ խտրականության: Որպեսզի հասարակությունը դառնա ավելի հանդուրժողական, պետությունները պետք է վավերացնեն մարդու իրավունքներին վերաբերով գոյություն ունեցող միջազգային կոնվենցիաները և, եթե դա անհրաժեշտ է, նոր օրենսդրություն մշակել»:
Հավելենք ընդամենը այն, որ եթե պետության համար հանդուրժողականության քաղաքականությունը միայն բարոյական պարտականություն չէ, ապա մեզ` երկրի քաղաքացիներիս համար նման քաղաքականության գոյությունը կենսականորեն կարևոր պահանջ է:

• 16-11-2016 14:37:36   | Грузия  |  Обзор прессы Диаспоры
16 ноября 1995 года в Париже, в ходе 28-ой сессии Генеральной Конференции ЮНЕСКО, была принята декларация «о Принципах толерантности». День принятия Декларации был объявлен «днем толерантности» и стал отмечаться как праздник в большинстве цивилизованных стран. День толерантности отмечается так же и в Грузии.
Несмотря на то, что на правительственном уровне в Грузии «день толерантности» ежегодно отмечается уже на протяжении многих лет, в Обществе, этот день пока что не пользуется особенной популярностью.
Тот факт, что несмотря на декларированную приверженность европейским ценностям, в Грузии все же существуют конкретные, и серьезные проблемы, связанные с соблюдением и защитой прав человека, указывает на то, что в нашем обществе пока что нет глубокого осознания того –что же на самом деле представляет из себя «толерантность» и какой смысл стоит за этим термином.
Говоря о том, что в «нашем обществе» не существует осознания и понимания смысла и значения понятия «толерантность» -речь идет о Всем обществе. В том числе и о нас –гражданах Грузии армянского происхождения. Если бы живущие в Грузии армяне, мы понимали бы, что означает это слово, если бы понимали -как «осознание термина» может стать важным инструментом в наших руках, то поверьте, много проблем было бы уже давно решено, много требований было бы учтено…
«Лучше поздно, чем никогда», гласит народная мудрость, которую часто любят использовать лентяи, не желающие делать что-то в нужный момент… Приступим?!
«Толерантность означает уважение, принятие и правильное понимание богатого многообразия культур нашего мира, наших форм самовыражения и способов проявлений человеческой индивидуальности. Толерантность -это не только моральный долг, но и политическая и правовая потребность. Толерантность -это не уступка, снисхождение или потворство. Толерантность -это прежде всего активное отношение, формируемое на основе признания универсальных прав и основных свобод человека. Ни при каких обстоятельствах толерантность не может служить оправданием посягательств на эти основные ценности, толерантность должны проявлять отдельные люди, группы и государств. Толерантность -это обязанность способствовать утверждению прав человека. Проявление толерантности, которое созвучно уважению прав человека, не означает терпимого отношения к социальной несправедливости, отказа от своих или уступки чужим убеждениям», -сказано в Декларации ЮНЕСКО «о принципах толерантности».
Так что же?! Выясняется, что «толерантность» -это не только наш моральный долг, но и «политическая и правовая потребность».
«На государственном уровне толерантность требует справедливого и беспристрастного законодательства, соблюдения правопорядка и судебно-процессуальных и административных норм. Толерантность также требует предоставления каждому человеку возможностей для экономического и социального развития без какой-либо дискриминации. Для того, чтобы сделать общество более толерантным, государствам следует ратифицировать существующие международные конвенции о правах человека и, если это необходимо, разработать новое законодательство с целью обеспечения в обществе равноправного подхода и равенства возможностей для всех групп и отдельных людей». (декларация «О принципах толерантности», 16 ноября, 1995г. Париж).
К всему вышеперечисленному можно так же добавить, что декларация ЮНЕСКО «о принципах толерантности» основывается на фундаментальные международные акты и нормы в сфере защиты прав человека -«Международный пакт о гражданских и политических правах», «Международный пакт об экономических, социальных и культурных правах», «Международную конвенцию о ликвидации всех форм расовой дискриминации», «Конвенцию о предупреждении преступления геноцида и наказании за него» и т.д.
К сожалению, но в большинстве случаев, когда власти Грузии упоминают слово «толерантность», акцент делается на «моральный аспект» этого термина… Однако, -«Толерантность, это не только моральный долг, но и политическая и правовая потребность».
Для осуществления которой: «На государственном уровне толерантность требует справедливого и беспристрастного законодательства, соблюдения правопорядка и судебно-процессуальных и административных норм. Толерантность также требует предоставления каждому человеку возможностей для экономического и социального развития без какой-либо дискриминации. Государствам следует ратифицировать существующие международные конвенции о правах человека и, если это необходимо, разработать новое законодательство».
Добавим лишь, что если для государства проведение толерантной политики является не только моральной обязанностью, то для нас, граждан страны –существование подобной политики является так же и жизненно важной потребностью.