Վրաստանի Հայ Համայնքի դիմումը Վրաստանի 9-րդ Գումարման Խորհրդարանին
Երկրում ավարտվեցին խորհրդարանական ընտրությունները, և 9-րդ գումարման Խորհրդարանի 150 պատգամավոր արդեն երդում են տվել բարեխղճորեն կատարել Վրաստանի ժողովրդի կողմից իրենց ստանձնած պարտականությունները և պաշտպանել երկրի Սահմանադրության հիմքերը։
Վրաստանի Սահմանադրությունը երկրի բոլոր քաղաքացիների՝ անկախ նրանց ազգային, ռասսայական, մշակութային պատկանելության, համընդհանուր սոցիալական, քաղաքական հավասարության իրացումը երաշխավորող և հռչակող գերագույն օրենքն է։ Վրաստանի Սահմանադրությունը դավանանքի ազատության, կյանքի քաղաքական, հասարակական, անձնական բոլոր բնագավառներում ինքնարտահայտման ազատության ապահովման երաշխիքն է։
Չնայած որ մեր պետությունն արդեն 25 տարեկան է, Վրաստանում բնակվող տարբեր խմբերի միջև ճշմարիտ իրավահավասարության հարցը, երկրի շրջանների և այլ սուբյեկտների իրավահավասարության հարցը դեռևս մնում է չլուծված և իր պարտադիր լուծումն է պահանջում։
«Վրաստանի Հայ Համայնքը» շնորհավորում է Նորընտիր Խորհրդարանի բոլոր 150 անդամներին ընտրվելու կապակցությամբ, այդ թվում նաև այն պատգամավորներին, ովքեր մի քանի օրից կլքեն Խորհրդարանը և կզբաղեցնեն իրենց տեղերը երկրի Կառավարությունում։
Հուսով ենք, որ նախընտրական ժամանակաշրջանում համընդհանուր իրավահավասարության և հավասարության ապահովման հետ կապված բազմաթիվ խոստումները կյանքի կկոչվեն, և Նոր Խորհրդարանի պատգամավորները կիրականացնեն Վրաստանի Սահմանադրության տեքստով և Եվրոպական Խորհրդի ու այլ Եվրոպական կառույցների առջև իրենց ստանձնած պարտականությունները։
Ուզում ենք հավատալ, որ Վրաստանի 9-րդ գումարման Խորհրդարանը պատմության մեջ կմտնի որպես համաեվրոպական քաղաքակիրթ արժեքների՝ իրավահավասարության, ազատության և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված Վրաստանի ճշմարիտ ժողովրդավարական ապագան ապահովող մարդկանց խումբ։

Обращение к Парламенту Грузии Девятого Созыва
В стране завершились парламентские выборы, и 150 депутатов Парламента Девятого Созыва уже дали клятву добросовестно исполнять обязательства, возложенные народом Грузии и защищать основы Конституции страны.
Конституция Грузии –верховный закон страны, декларирующий и гарантирующий реализацию всеобщего социального и политического равенства всех граждан страны, вне зависимости от их национальной, расовой, культурной принадлежности. Конституция Грузии является гарантом обеспечения свободы вероисповедания, свободы самовыражения во всех сферах личной, общественной и политической жизни.
Несмотря на то, что Нашему государству уже исполнилось 25 лет, вопрос обеспечения истинного равноправия между различными группами, населяющими Грузию, вопрос равноправия регионов и других субъектов страны, к сожалению, все еще является нерешенным. Многочисленные вопросы, связанные с обеспечением полноценной социально-политической включенности, интеграции различных национальных групп граждан Грузии все еще ожидают своего решения.
Община Армян Грузии поздравляет с избранием всех 150 членов Новоизбранного Парламента, в том числе и тех депутатов, которые через несколько дней покинут Парламент и займут свои места в Правительстве страны.
Надеемся, что многочисленные обещания, данные в предвыборный период, связанные с обеспечением всеобщего равноправия и равенства будут претворены в жизнь и депутаты Нового Парламента выполнят все те многочисленные обязанности, возложенные на них текстом Конституции Грузии и обязательствами, взятыми страной перед Советом Европы и другими Европейскими структурами.
Хочется верить, что Парламент Грузии Девятого Созыва войдет в историю страны, как собрание людей, обеспечивших Грузии истинно демократическое будущее, основанное на общеевропейских цивилизационных ценностях равноправия, свободы и взаимоуважения.