• 28-11-2016 00:12:18   |   |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Թուրքիայի նեոօսամանական քաղաքականության ժամանակակից ակնհայտ դրսեւորումներից մեկը հայ ժողովրդի հոգեւոր մշակութային արժեքների յուրացումն ու ոչնչացումն է: Քաղաքականություն, որ տեւական ժամանակ իրականացրին թուրքական կառավարությունները, լինի դա սուլթանական, երիտթուրքական, կամ քեմալական: Այն արտահայտվեց սարսափելի ձեւերով, հատկապես Հայերի ցեղասպանության տարիներին՝ 1894-1923 թթ., իրականացված թուրքական կառավարությունների կողմից՝ Արեւմտյան Հայաստանում եւ Օսմանյան կայսրության մեջ:
Եւ քանի որ մարդկայնության եւ քաղաքակրթության դեմ կատարված այդ սարսափելի հանցագործության դատապարտումն ու վնասի հատուցումը Միջազգային ընկերակցության կողմից ամբողջությամբ չկատարվեց, ապա ցեղասպանությունը շարունակվեց, շարունակվում է մինչեւ այսօր ընդունելով զանազան այլ ձեւեր, այդ թվում նաեւ որպես մշակութային ցեղասպանություն:
Այս համատեքստում է, որ պետք է ուշադրություն դարձնել քաղաքակրթական այդ ժառանգության հետագա ճակատագրին, որն այսօր հաճախ անվանում են «բնօրրան», նկատի առնելով, որ դա առնչվում է նրանց, ումից սկիզբ է առնում մեր աշխարհի ոգեղենությունը, մարդասիրությունը եւ մշակույթը:
Հայ ժողովրդին պատկանող հնագույն քաղաքակրթության, մշակութային ու հոգեւոր ժառանգության զգալի մասը, ցավոք սրտի, այսօր գտնվում է այն պետության ձեռքում, ով ինքն է իրականացրել չարագործությունը, ով աշխարհին մտածված կերպով ի ցույց է դրել իր բարբարոսական վերաբերմունքը այլ ժողովրդի մշակույթի, այդ արժեքները ստեղծողի նկատմամբ:
Ստիպված ենք արձանագրել, որ տեւական ժամանակ է ինչ Թուրքիայի նեոօսմանական քաղաքականությունը, «զարգացնելով» երիտթուրքերի ավանդույթները, հետեւողական եւ մեթոդաբար շարունակում է ոչնչացնել հայ ժողովրդի մշակութային եւ հոգեւոր ժառանգությունը:
Ցեղասպանության տարիներին, 19-րդ դարի վերջից մինչեւ 20-րդ դարի սկիզբ, բնիկ հայ բնակչության հիմնական մասի ֆիզիկական ոչնչացումից հետո, սկիզբ է առնում հետեւողական մի գործընթաց՝ արմատախիլ անելու այն ամենը, ինչ կար եւ ընդունված էր համարել հայկական:
Անցնող դարի 28 թ.-ից սկսած անվանափոխության է ենթարկվում այն ամենը, ինչ պատմական է ու ազգային Արեւմտյան Հայաստանի տարածքի վրա: Հայկական տեղանունների ավելի քան 90 %-ը օտարված է, Արեւմտյան Հայաստանի աշխարհագրական անվանումները փոփոխված:
Հայ ժողովրդին պատկանող հարյուրավոր ճարտարապետական հուշարձաններ վերածված են մզկիթների: Ավերվում է այն ամենը, ինչ ունի հայկական ծագում եւ կամ առնչված է հայերին, հայկական մշակույթին ու պատմությանը: Հուշարձանները, եկեղեցիները, ճարտարապետության գլուխգործոցները, որպես թիրախներ են գործածվում թուրքական բանակի զինավարժությունների ժամանակ, ինչը վայրենաբարո է ժամանակակից ցանկացած պետության համար, եթե իհարկե խոսք չի գնում ահաբեկչական խմբավորումների վերաբերյալ, ինչպես ԻՊ-ին է: Այն սակավաթիվ եկեղեցիները, որոնք դեռեւս կանգուն են մնացել, գործածվում են որպես ախոռ, պահեստ, կամ բանտ:
Ստեղծվում են նոր եւ կեղծվում այլազան պաշտոնական փաստաթղթեր, որոնք խրախուսում են կեղծ գիտական հրատարակությունների ծնունդը, որտեղ հայոց պատմությունը եւ մշակույթը կեղծվում է եւ կամ միտումնավոր անտեսվում: Ստեղծված է «տվյալների» մի ողջ համակարգ, այսպես կոչված՝ «օրինական վանդալիզմի», ոսկու անօրինական որոնումների եւ պեղումների: Թուրքիայի կառավարության հովանավորչությամբ՝ «ոսկեխույզներն» առանց բացառության ոչնչացնում են ամեն ինչ: Այն հուշարձանները, որոնք Թուրքիային չեն պատկանում, դրանք մարդկության սեփականությունն են: Նրանց կորուստը անփոխարինելի է: Հայկական հուշարձանների ոչնչացումն ու յուրացումը Հայերի ցեղասպանության շարունակությունն է: Ֆիզիկական ոչնչացմանը հետեւեց մշակութային ցեղասպանությունը:
Բազմաթիվ օրինակներից մեջբերենք մի քանիսը:
Նեմրութ լեռան վրա հայ անտիկ աստվածների պանթեոն է: Այնտեղ են տեղադրված հայոց աստվածների՝ Արամազդի, Միհրի, Վահագնի, Անահիտի, Աստղիկի 8-9 մետրանոց արձանները: Նրանց շարքին Անտիոքոս առաջինի արձանը՝ տեղադրված հայ Երվանդունիների տոհմի այդ արքայի հիշատակին՝ մ.թ.ա. 62 թ.-ին: Այսօր թուրքերը յուրացրել են այդ ամենը եւ ներկայացնում են որպես իրենց սեփականը:
Հայկական լեռնաշխարհում Պորտասարը (Գեբեկլի Թեփե-թուրք.) տաճարական համալիր է, որ ներառում է նաեւ աստղադիտարան: Մեծ եւ հնագույն մեգալիթյան կառույցներից է, շուրջ 12 հազար տարեկան: Պորտասարը մեր ժամանակի ամենակարեւոր հայտնագործություններից է: Դա մարդու ձեռքով կառուցված առաջին տաճարն է: Եւ նա նույնպես թուրքական ձեւով անվանափոխված է:
Անի քաղաքը հայկական «ոսկեդարի» հուշարձան է: Անիի հայկական թագավորության հնագույն մայրաքաղաքը: «1001» եկեղեցիների քաղաքից մնացել են ավերակներ եւ նույնիսկ դրանք վանդալներն ավերում են: Թուրքերն անվանափոխել են Անին Անը-ի եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջոցով փորձում են դա ներկայացնել որպես Թուրքիայի մշակութային ժառանգություն:
Նրանք ձեռք են բարձացրել նաեւ բիբլիական արժեքների վրա, հայերի հիմնական խորհրդանիշներից մեկի, Արարատ լեռան, որ անվանափոխել են որպես Աղրը:
Համաձայն 1914 թ. տվյալների հայկական եկեղեցիների ու եկեղեցական համալիրների ընդհանուր թիվն Արեւմտյան Հայաստանում եւ Օսմանյան կայսրության մեջ կազմել է 2549 (այդ թվում IV-V դդ. վաղ քրիստոնեական հուշարձանները): Դրանց մեծ մասը թալանվել, հրկիզվել եւ ավերվել է ցեղասպանության ժամանակ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 1974 թ. տվյալների համաձայն՝ 1923 թ.-ից հետո պահպանված 913 պատմաճարտարապետական հուշարձաններից 464-ը հիմնահատակ ոչնչացվել են, 252-ը ավերակ վիճակում է, 197-ը հիմական վերանորոգման կարիք ունի: Այսօր արդեն գրեթե ոչինչ չի մնացել վերականգնելու, Թուրքիան դրանք բոլորը ծրագրավորված կերպով ոչնչացրել է:
Որպես նեոօսմանականության քաղաքականության ժամանակակից դրսեւորում կարելի է դիտել Սսի Կաթողիկոսական համալիրը կաթողիկոսարանին վերադարձնելու մերժումը, ինչը նրանք յուրացրել են 20-րդ դարում ցեղասպանությունն իրականացնելու միջոցով:
Թուրքիայի ներկայի քաղաքականությունը հանգեցրել է նրան, որ արեւմտահայերենը հայտնվել է ոչնչացման վտանգի տակ գտնվող լեզուների շարքում, քանի որ Արեւմտյան Հայաստանից բռնագաղթվածները հնարավորություն չունեն պատմական հայրենիք վերադառնալու եւ մայրենին այնտեղ գործածելու ու զարգացնելու, որպես իրենց բնական իրավունքի արտահայտություն:
Թուրքիայի վարած նեոօսմանականության ու ձուլման քաղաքականության հատկանշանական օրինակ է վերաբերմունքը համշենահայերի նկատմամբ, որոնք հիմնականում ենթարկվեցին բռնի մահմեդականացման: Շատերը կորցրին իրենց արմատներն ու ազգային ինքնությունը, չեն ընդունում իրենց հայկականությունը, իրենց անվանում են «հեմշիլներ»: Աղոթք կարդալիս արեւմտահայերենով (օրինակ՝ Հայր մերը) ոմանք էլ համոզված են, որ դա համշենական աղոթք է՝ թուրքերեն լեզվով:
Իսկ ճարտարապետական գոհարները, միջնադարյան համշենական կամարակապ կամուրջները՝ թուրքերը առանց ամոթի արձանագրում են, որպես իրենց ձեռքբերում: Եւ մենք պետք է օգտագործենք բոլոր հնարավորությունները օգնելու մեր համշենահայ եղբայրներին ու քույրերին վերադառնալու իրենց հայկական արմատներին:
Հայկական գորգերը թուրքերը ներկայացնում են իբրեւ իրենցը, նույնիսկ եթե բերում են Հայաստանից եւ կամ կրկնօրինակում են դրանք, անկախ հայկական խորհրդանիշներից, գույներից եւ այլ..., պնդելով թե ներկայացվածը թուրք ժողովրդի ձեռբերումն է:
Նրանք այնքան անսկզբունքային ու անշնորք են, որ մեր հայրենասիրական երգն են յուրացրել՝ «Զարթիր լաո»-ն, աշխարհում միակ օրօրոցայինը, որտեղ մայրը որդուն քնեցնելու փոխարեն արթնացնում է՝ կոչելով պաշտպանել Հայրենիքը, երգ՝ որով մեր ֆիդայիներն ու մարտիկներն են կռվի ելել: Թուրքական ֆուտբոլային ակումբն այն յուրացրել է եւ գործածում է որպես հիմն, բնականաբար փոխելով բառերը թուրքերենով:
Հնագույն հայկական խոհանոցը նույնպես «կողոպտվել» է հարեւանների կողմից, ինչը դյուրին է ապացուցել, եթե անդրադառնանք ակունքներին՝ ուսումնասիրելով, թե ինչից եւ ինչպես է պատրաստված կերակուրը:
Բերենք հացահատիկի օրինակը, թեեւ կարող ենք եւ այլ օրինակների դիմել: Հացահատիկի 3-4 տեսակներ համարվում են բուն հայկական: Հայտնի է, որ հացահատիկի հայրենիքը Հայկական լեռնաշխարհն է: Հայերն են, որ հնուց զբաղվել են հացահատիկի մշակմամբ: Բլղուր, փոխինձ, կորկոտ, ձավար, աճառ... եւ այս ամենը այլազան ձեւերով մշակվելով խմորի հետ օգտագործվում է հայկական խոհանոցում: Բոլոր այն կերակրատեսակները, որոնք թուրքերը եւ այլ հարեւաններ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «օժանդակությամբ» ճգնում են յուրացնել, իրականում բուն հայկական ստեղծագործություն են, որովհետեւ ունեն պատրաստության մաքուր հայկական եղանակ՝ թոնրի մեջ, եւ ունեն հայկական անվանումներ: Այդ ամենը վերաբերում է նաեւ լավաշին ու մատնաքաշին:
Ինչպես կանխագուշակում են շատերը, «քաշիկ» ազգային կերակուրից հետո (քաշել խոսքից), թուրքերը կցանկանան յուրացնել թոնիրը, որը Արեւին երկրպագելու ժամանակներից ի վեր հայերի համար Արեւի խորհրդանիշն է երկրի վրա: Թոնիրն ունի մի քանի գործառույթ, բացի նրանից որ վառարան է կերակուր պատրաստելու, նաեւ տաքացնում է կացարանը, բուժում է հիվանդությունները եւ այլն:
Այն ամենը ինչ ներկայացվեց վերեւում կատարվում է ցուցադրելու համար, որ թուրքերը բնակչության գլխավոր տարրն են Հայկական լեռնաշխարհում: Սակայն որքան էլ ջանան կեղծել իրենց պատմությունը, վճարել ամենատարբեր լոբբիստական կազմակերպություններին, միեւնույնն է դա չի ստացվում անել, պատմությունը հիշում է քոչվորներին, որոնք բռնազավթեցին այլոց հողերը, յուրացրին նրանց ունեցվածքը եւ մշակութային արժեքները:
Թուրքիայի Հանրապետությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ է: Ժամանակն է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին եւ այլ միջազգային կազմակերպություններին պահպանելու պատմական արդարության սկզբունքները, իրավունքները, էթիկայի նորմերը եւ ոչ այնպես, ինչպես հիմա՝ գործածելով երկակի սկզբունքներ: Հուսով ենք, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի եւ այլ միջազգային կազմակերպությունների բարեխիղճ մասնագետները կկասեցնեն շարունակվող վանդալիզմը եւ կսկսեն աշխատել հաճոյք ստանալով իրական պատմագրության ուսումնասիրությունից, այլ ոչ թե մտածածին, կամ նրանց ներկայացված որպես իրական: Դա ոչ միայն Հայ ժողովրդի պատմությունն է, այլեւ համաշխարհային, ողջ մարդկության հոգեւոր մշակութային ժառանգությունը:
Յուլիա Գյուլոյան՝
«Համշենուհի» Համշենահայերի կանանց միջազգային միության մշակույթի հանձնաժողովի ղեկավար, նախագահության անդամ
(Հատուկ զեկույց Մերձավոր Արեւելքի հարցով «REGNUM» Ռուսաստանի դաշնային լրատվական գործակալություն կազմակերպած «Թուրքիայի վարած ներկայի նեոօսմանական քաղաքականությունը` մարտահրավերներ ու սպառնալիքներ» անվանումով միջազգային կոնֆերանսում՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի, Սիրիայի, Իրանի, Թուրքիայի, Իրաքի եւ Իսրայելի ճանաչված քաղաքագետների եւ փորձագետների մասնակցությամբ: 17.11.2016 թ.)

Присвоение культурного наследия армян в контексте неоосманской политики Турции: вызовы и угрозы.
Одним из явных проявлений политики неоосманизма Турецкой Республики на современном этапе является продолжение политики присвоения и уничтожения культурного, исторического и духовного наследия армянского народа. Политики, которую на протяжении всего времени проводили турецкие правительства – будь то султанская, младотурецкая или кемалисткая. Она приняла особенно ужасающие формы в годы геноцида армянского народа в 1894-1923 годах совершенного турецкими правительствами в Западной Армении, Киликии и Османской Турции.
А так как своевременное осуждение со стороны мирового сообщества этого ужасающего преступления против человечества и цивилизации, и возмещение причиненного ущерба пока полностью не произошло, то геноцид продолжается и по сей день, приняв различные формы, в том числе и как культурный геноцид.
В этом контексте необходимо обратить внимание о дальнейшей судьбе наследия цивилизации, которую часто называли и называют сегодня «колыбелью», учитывая, что она относится к тем, с которых начинались духовность, гуманизм и культура нашего мира.
Значительная часть древней цивилизации, плоды культурного и духовного наследия, принадлежащего армянскому народу, к сожалению, сегодня находятся в руках того государства, которое само и совершило это злодеяние, которое умышленно демонстрирует всему миру свое варварское отношение к культуре другого народа – создателя этих ценностей.
Приходится признать, что на протяжении долгого времени, неоосманская политика Турции, «развивая» традиции младотурков, тщательно, последовательно и методично продолжает их традиции по уничтожению культурного и духовного наследия армян.
После физического истребления огромной части коренного армянского населения страны во время геноцида на протяжении конца ХIХ и начала ХХ веков, еще более интенсивным становится процесс искоренения всего того, что было и принято считать сегодня армянским.
Начиная с 28-го года прошлого века, идет процесс переименования всего того, что было историческим, национальным на территории Западной Армении. Более 90% армянских топонимов отуречены, географические названия Западной Армении заменены. Сотни архитектурных памятников армянского народа превращены в мечети, уничтожается все, что имеет армянское происхождение или имеет отношение к армянам, армянской культуре и истории.
Памятники, церкви, шедевры зодчества используются в качестве мишеней во время военных учений турецкой армии, что дико для любого современного государства, если конечно не говорить о террористических формированиях вроде ИГИЛ!
Те немногие церкви, что еще остались целы, служат в качестве хлева, склада, тюрем. Создаются новые и фальсифицируются иные официальные документы, поощряются псевдонаучные публикации, в которых армянская история и культура искажена или предается забвению.
Сформирована целая «нормативная база» о т.н. «законном вандализме», легализующим снос памятников, их использовании в качестве стройматериалов, незаконные поиски драгоценностей и незаконные раскопки.
«Золотоискатели» под покровительством правительства Турции уничтожают все без исключения! Такие памятники принадлежат не Турции, они – наследие человечества. Их потеря непоправима. Уничтожение или присвоение армянских культурных памятников – это продолжение геноцида армян. За физическим уничтожением последовал культурный геноцид!
Приведем несколько примеров из множества.
Гора Немрут – это пантеон античных армянских богов. Там расположены 8-9 метровые статуи богов Арамазда, Митры, Ваагна, Анаит, Астхик и других. Среди них скульптура Антиоха I Теос. Возведена в 62 г. до н.э. в честь царя Антиоха I Теос из армянской династии Ервандидов. Сегодня турки присвоили данное наследие, выдавая его за свое.
Портаблур – (Гебекли Тепе (турк.), Пупочная гора (рус.)). Городище, с храмовым комплексом и обсерваторией, расположенный на Армянском нагорье. Является древнейшим из крупнейших мегалитических сооружений в мире. Ему более 12 000 лет. Портаблур – одно из самых важных открытий нашего времени. Это первый храм созданный человеком. И он тоже переименован на турецкий манер.
Город Ани – памятник армянского «золотого» века. Древняя столица армянского Анийского царства. Была одной из самых крупных городов в мире. От города «1001» церкви остались только руины, и даже их по сей день разрушают вандалы. Турки переименовали Ани в «Аны» и пытаются через ЮНЕСКО сделать его культурным наследием Турции.
Они посягнули и на библейские ценности – один из основных символов армян – на гору Арарат, переименовав ее в «Агры»!
Духовное наследие. Согласно официальным данным, к началу 1914 года общее количество церквей и монастырей на территории Западной Армении и Османской империи составляло 2549 (в том числе уникальные раннехристианские памятники IV-V веков), большая часть которых была ограблена, сожжена и разрушена во время геноцида. По данным ЮНЕСКО 1974 года, после 1923 года из 913 сохранившихся армянских историко-архитектурных памятников 464 полностью уничтожены, 252 лежат в руинах, 197 нуждаются в капитальном восстановлении. А сегодня уже почти нечего восстанавливать – Турция их планомерно уничтожала.
Современная политика последователей неоосманизма проявляется также в нежелании возврата резиденции киликийского католикосата в Сисе, присвоенного турецким государством в начале 20-го века в результате геноцида.
Современная политика Турция привела к тому, что западноармянский язык оказался под угрозой исчезновения из-за депортации армян Западной Армении и не возможности вернуться на свою историческую Родину, и там использовать его, реализуя свое естественное право.
Наглядным примером политики неоосманизма и ассимиляции в Турции является отношение к амшенским армянам, которые в большинстве своем были насильственно исламизированы. Многие потеряли свои корни и национальную идентичность, не признают себя потомками армян, называют себя хемшилами. Читая молитвы на западноармянском языке (например «Отче наш»), некоторые убеждены, что эта хемшилская молитва на турецком языке. А шедевры зодчества – уникальные средневековые амшенские арочные мосты, турки без зазрения совести приписывают к своим достижениям. И мы должны использовать все возможности для того, чтобы помочь нашим амшенским братьям и сестрам вернуться к своим армянским корням.
Турки выдают армянские ковры за свои, привозя их даже из Армении или копируя, не смотря на армянские символы, цвета и т.д., утверждая, что все указанное является достоянием турецкого народа.
Они на столько беспринципны, бездарны, что присвоили нашу патриотическую песню «Зартнирь лао мерним кзи» – единственную колыбельную в мире, в которой мать зовет сына защищать Родину, песню, с которой наши воины-фидаины шли в бой. Турецкая футбольная команда ее присвоила и использует как свой гимн, естественно, заменив слова на турецкий.
Древняя армянская национальная кухня тоже «экспроприирована» соседями, что легко доказать, если обратиться к истокам, изучив из чего и как приготовлено блюдо.
Приведем пример с пшеницей, хотя можем и с другими продуктами. Известно, что родиной пшеницы является Армянское нагорье. До сих пор 3-4 ее вида считаются исконно армянскими. Именно армяне издревле занимались предварительной обработкой пшеницы. Блгур, похиндз, коркот, дзавар, ачар – это все обработанные по разному пшеничные крупы используются в армянской кухне. Все те блюда, которые турки и другие соседи «при помощи» ЮНЕСКО пытаются присвоить или уже присвоили – являются исконно армянским изобретением, так как имеют чисто армянскую технологию приготовления – в тондыре и имеют армянские названия. То же относится к лавашу и маднакашу.
Как прогнозируют некоторые, после национального блюда кашика (от слова «кашел» (арм.) – втягивать), турки захотят присвоить тондыр (который еще во времена поклонения Солнцу у армян был символом Солнца в земле). Тондыр имел несколько функций: кроме печи для приготовления пищи, отапливал дом, помогал восстанавливать здоровье после болезни и т.д.
Все вышеперечисленное делается с целью дать туркам возможность называть себя автохромным населением Армянского нагорья, но как бы они не старались фальсифицировать свою историю, проплачивая различные лоббистские организации, это им не удастся, история помнит их кочевниками, захватившими чужие земли и присвоившими их имущество и культурные ценности.
Республика Турция является членом ЮНЕСКО. Пора ЮНЕСКО и другим международным организациям работать, придерживаясь принципов исторической справедливости, права, этических норм, а не так как сейчас – применяя двойные стандарты. Надеемся, что добросовестные специалисты ЮНЕСКО и других международных организаций остановят продолжающийся вандализм и начнут работать, получая удовлетворение от изучения подлинной истории, а не придуманных или преподнесённых их в качестве таковых. Это не только история армянского народа, но и мировая история, культурное и духовное наследие всего человечества!
Юлия Гюлоян – руководитель комиссии по культуре, член президиума международного женского объединения амшенских армян «Амшенка»