Հարութ Սասունյան.Հայաստանը վերջապես հակազդում է Պակիստանի հակահայկական քաղաքականությանը
Ուրախությամբ իմացա, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վերջապես որոշել է հակազդել Պակիստանի շարունակական ադրբեջանամետ, թուրքամետ և հակահայկական քաղաքականությանը:
Անցյալ շաբաթ «Ազատություն» ռադիոկայանը հաղորդեց, որ Հայաստանը արգելք է դրել Պակիստանի՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Խորհրդարանական վեհաժողովում դիտորդի կարգավիճակ ստանալու խնդրանքի վրա՝ ի պատասխան Պակիստանի հակաարցախյան դիրքորոշմանը:
Հայաստանը բացատրել է, որ «Պակիստանը հրաժարվել է ոչ միայն դիվանագիտական ​​հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ, այլև վերջինս պաշտոնապես ճանաչել որպես անկախ պետություն»՝ ըստ «Ազատություն» ռադիոկայանի հաղորդման: Իրոք, Պակիստանը մեկն է աշխարհի այն փոքրաթիվ երկրներից, որոնք քառորդ դարյա անկախությունից հետո դեռ չեն ճանաչել Հայաստանը...
Այս համեմատաբար փոքր դրվագը ողջունելի զարգացում է, որը ցույց է տալիս, որ Հայաստանի ղեկավարները ցանկանում են ժամանակ առ ժամանակ ցույց տալ իրենց վճռակամությունը: Նման քայլը կարող է նաև որպես նախազգուշացում ծառայել այլ երկրների համար, որ Հայաստանը պատրաստ է և ցանկանում է պաշտպանել իր շահերը, իսկ անհրաժեշտության դեպքում խոչնդոտել իր հակառակորդների շահերին:
Պակիստանի հակահայկական դիրքորոշումը նախորդում է Հայաստանի անկախությանը: Իմ հիշողության մեջ դեռ թարմ են ՄԱԿ-ում Պակիստանի դեսպանների եյույթները 1970-1980-ական թվականններին,  Ժնևում (Շվեյցարիա) Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստերի ժամանակ՝ ի պաշտպանություն Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումների:
1991 թվականին Հայաստանի անկախացումից հետո, Պակիստանը շարունակեց իր թշնամական քաղաքականությունը Հայաստանի և Արցախի դեմ՝ խստորեն պաշտպանելով Ադրբեջանին և Թուրքիային: Արցախյան պատերազմի տարիներին Ադրբեջանը վարձել էր մոջահեդ ահաբեկիչներ Պակիստանից և Աֆղանստանից հայերի դեմ կռվելու համար: Այդ ժամանակից ի վեր, Պակիստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները բազմաթիվ առիթներով փոխադարձ այցելություններ են կատարել՝ ամրապնդելով իրենց տնտեսական և ռազմական հարաբերությունները: Օրինակ, Պակիստանի պաշտպանության նախարար Սայեդ Աթհար Ալին, 2010 թ. Բաքու կատարած իր այցի ժամանակ, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ քննարկել է «համագործակցության ամրապնդումը ռազմական բնագավառում և պաշտպանական արդյունաբերության մեջ»՝ ըստ  ադրբեջանական ԱՊԱ լրատվական գործակալության: Ի պատասխան՝ նախագահ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել Պակիստանին՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում «Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներում տիրող իրավիճակի բանաձևի օգտին քվեարկելու և Ադրբեջանի դեմ ագերսիայի հետ կապված Հայաստանը չճանաչելու համար»:
2015 թ. մարտին, Բաքու կատարած իր այցի ժամանակ, Պակիստանի նախագահ Մամնուն Հուսեյնը հայտարարեց. «Մենք միշտ կողմ ենք եղել Ադրբեջանի արդար դիրքորոշմանը Լեռնային Ղարաբաղի հայ-ադրբեջանական հակամարտության հարցում: Պակիստանը չի ճանաչում Հայաստանը որպես պետություն»: Նա նաև հայտարարեց, որ Պակիստանի Սենատը, հայերի կողմից ադրբեջանցիների սպանությունները Խոջալուում Արցախյան պատերազմի ժամանակ, ճանաչել է որպես ցեղասպանություն:
2016 թ. ապրիլի 5-ին, Ադրբեջանի կողմից Արցախի գյուղերի բնակիչների վրա վայրագ հարձակման ժամանակ, Պակիստանի արտաքին գործերի նախարարությունը կեղծ մեղադրանք ներկայացրեց Հայաստանին՝ «շարունակական հրետանային գնդակոծության» միջոցով «հրադադարի ռեժիմը խախտելու» համար​: Ավելի ուշ, նույն ամսվա ընթացքում, Իսլամաբադ կատարած իր այցի ժամանակ, Ադրբեջանի պաշտպանական արդյունաբերության նախարար Յավեր Ջամալովն ասաց Պակիստանի վարչապետ Նավազ Շարիֆին, որ Ադրբեջանը ձգտում է ձեռք բերել ռազմական տեխնիկա Պակիստանից: 2016 թ. սեպտեմբերի 27-ին, Բաքվում կայացած հանդիպման ժամանակ նմանատիպ քննարկում տեղի ունեցավ Պակիստանի պաշտպանության նախարար Ռանա Թանվիրի և նախագահ Ալիևի միջև:
2016 թ. հոկտեմբերի 14-ին, Ադրբեջան կատարած իր փոխադարձ այցի ժամանակ, Պակիստանի վարչապետ Նավազ Շարիֆն ասաց Ալիևին համատեղ զորավարժություններ անցկացնելու վերաբերյալ իր երկրի հետաքրքրության մասին: Նավազը նաև «ադրբեջանական գրավյալ տարածքների ամբողջական վերադարձման, հայկական զորքերի դուրսբերման և տեղահանված անձանց ու փախստականների վերադարձի կոչ արեց»: Ի պատասխան՝ Ալիևն իր երկրի աջակցությունը հայտնեց Պակիստանի դիրքորոշմանը Ջամուի և Քաշմիրի վերաբերյալ՝ հակառակ Հնդկաստանի: Մեկ ամիս անց, երբ Ադրբեջանի առաջին փոխվարչապետ Յագուբ Էյուբովն այցելեց Պակիստան, նախագահ Մամնուն Հուսեյնը նրան հիշեցրեց, որ Պակիստանը երրորդ երկիրն էր Թուրքիայից և Ռումինիայից հետո, որ ճանաչեց Ադրբեջանը: Նախագահ Հուսեյնը նաև իր երախտագիտությունը հայտնեց Ադրբեջանին՝ Ջամուի և Քաշմիրի շուրջ Հնդկաստանի հետ ունեցած վեճում Պակիստանին սատարելու համար, և խոստացավ շարունակել աջակցությունը «Լեռնային Ղարաբաղի» (Արցախի) վերաբերյալ Ադրբեջանի պահանջներին:
Ադրբեջանից հետ չմնալու նպատակով, Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը այցելեց Պակիստան 2016 թ. նոյեմբերի 17-ին, որտեղ վարչապետ Նավազ Շարիֆը ողջունեց նրա այցը իր «երկրորդ տուն»: Ի պատասխան՝ Էրդողանը հայտարարեց. «Ամբողջ աշխարհը պետք է ընդօրինակի Պակիստանին...»:
Հայաստանի Հանրապետությունը և Սփյուռքը պետք է շարունակեն հակազդել Պակիստանին և հակահայկական այլ պետություններին՝ հետագայում Հայաստանի շահերին վնաս պատճառելու իրենց մտադրություններից հետ կանգնեցնելու համար: Ստորև ներկայացնում եմ մի քանի առաջարկություններ.
-- Հայաստանը պետք է դեմ քվեարկի Պակիստանի օգտին ցանկացած հարցի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում.
-- Հայաստանը պետք է արգելափակի Պակիստանի ջանքերը՝ Եվրասիական տնտեսական միության հետ կապ հաստատելու համար.
-- Հայաստանը պետք է կողմ լինի Հնդկաստանին՝ Ջամուի և Քաշմիրի շուրջ Պակիստանի հետ ունեցած վեճում.
-- Ամերիկահայերը պետք է հորդորեն ԱՄՆ Կոնգրեսին լսումներ անցկացնել Պակիստանում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ:

• 01-12-2016 18:35:39   | Armenia  |  Articles and Analyses
I am pleased to learn that the Republic of Armenia has finally decided to counter Pakistan’s persistently pro-Azeri, pro-Turkish, and anti-Armenian policies.
Last week, Radio Free Europe (RFE) reported that Armenia vetoed Pakistan’s request for observer status in the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), in response to Pakistan’s anti-Artsakh (Karabagh) position.
Armenia argued that “Pakistan has refused to not only establish diplomatic relations with Armenia but also formally recognize the latter as an independent state,” according to RFE. Indeed, Pakistan is one of a handful of countries in the world that is yet to recognize Armenia after a quarter century of independence!
This relatively minor episode is a welcome development which shows that Armenia’s leaders are willing to flex their muscle from time to time. Such a move would also serve notice to other countries that Armenia is ready and willing to defend its interests and undermine those of its antagonists when necessary.
Pakistan’s anti-Armenian stance predates Armenia’s independence. I recall vividly the speeches of Pakistan’s Ambassadors to the United Nations in 1970’s and 1980’s, in support Turkey’s denials of the Armenian Genocide, during the sessions of the Human Rights Commission in Geneva, Switzerland.
After Armenia became independent in 1991, Pakistan continued its hostile policies against Armenia and Artsakh, staunchly supporting both Azerbaijan and Turkey. Mercenary Mujahideen terrorists from Pakistan and Afghanistan were hired by Azerbaijan to fight Armenians during the Artsakh War. Since then, the leaders of Pakistan and Azerbaijan have visited each other on numerous occasions to bolster their economic and military ties. For example, Pakistan’s Defense Minister Syed Athar Ali, during a visit to Baku in 2010, discussed with Azerbaijan’s President Ilham Aliyev the “strengthening of cooperation in the military sphere and defense industry,” according to APA (Azeri Press Agency). In response, Pres. Aliyev thanked Pakistan for voting in the UN General Assembly in favor of “the resolution on the situation of the occupied Azerbaijani territories and for not recognizing Armenia in connection with the aggression against Azerbaijan.”
In March 2015, during his visit to Baku, Pakistan’s President Mamnoon Hussain declared: “We have always backed Azerbaijan’s fair position on the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict. Pakistan does not recognize Armenia as a state.” He also announced that Pakistan’s Senate had recognized as genocide the killings of Azeris by Armenians in Khojalu during the Artsakh war.
On April 5, 2016, during the barbaric attack by Azerbaijan’s military on Artsakh villagers, Pakistan’s Foreign Ministry falsely blamed Armenia for “violating the ceasefire” by “continuous artillery firing.” Later that month, during his visit to Islamabad, Azerbaijan’s Defense Industry Minister Yavar Jamalov told Pakistan’s Prime Minister Nawaz Sharif that Azerbaijan is keen on purchasing military hardware from Pakistan. A similar discussion was held on Sept. 27, 2016, during a meeting in Baku between Pakistan’s Defense Minister Rana Tanveer Hussain and Pres. Aliyev.
On October 14, 2016, during his reciprocal visit to Azerbaijan, Pakistan’s Prime Minister Nawaz Sharif told Pres. Aliyev about his country’s interest in holding joint military training. Nawaz also “called for complete return of occupied Azeri lands, withdrawal of Armenian forces, and return of displaced persons and refugees.” In return, Pres. Aliyev expressed his country’s support for Pakistan’s position on Jammu and Kashmir, in opposition to India. A month later, when Azerbaijan’s First Deputy Prime Minister Yaqub Eyyubov visited Pakistan, Pres. Mamnoon Hussain reminded him that Pakistan was the third country after Turkey and Romania to have recognized Azerbaijan. Pres. Hussain also thanked Azerbaijan for supporting Pakistan in its dispute with India over Jammu and Kashmir, and pledged to continue backing Azerbaijan’s claims on “Nagorno Karabagh” (Artsakh).
Not to be outdone by Azerbaijan, Turkish President Erdogan visited Pakistan on November 17, 2016, where he was welcomed by Prime Minister Nawaz Sharif in his “second home.” In return, Erdogan proclaimed: “The whole world should emulate Pakistan!”
The Republic of Armenia and the Diaspora should continue countering Pakistan and other anti-Armenian states to discourage them from causing further damage to Armenia’s interests. Below are several suggested actions:
-- Armenia should vote against pro-Pakistani issues in the UN General Assembly;
-- Armenia should block Pakistan’s efforts to associate itself with the Eurasian Economic Union;
-- Armenia should side with India in its dispute with Pakistan over Jammu and Kashmir;
-- Armenian-Americans should urge the U.S. Congress to hold hearings on Pakistan’s grave human rights violations.