Բրիտանական բանկերը տուգանվել են փողերի լվացման համար
Սինգապուրի իշխանությունները 5,3 միլիոն դոլարով տուգանել է երկու բրիտանական բանկերի ֆինանսական գործարքների ընթացքում փողերի լվացման դեմ կանոնների խախտման համար կապված մալազիական պետական 1Malaysia Development Berhad (1MDB) ֆոնդի հետ:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` բրիտանական Standard Chartered բանկի տեղական մասնաճյուղը տուգանվել է 3,65 մլն դոլարով, իսկ Coutts բանկի մասնաճյուղը պարտավորվել է վճարել 1,7 մլն դոլար հաճախորդների ոչ պատշաճ ստուգման համար:
Խախտումներն արձանագրվել են Մալազիայի տնտեսության աջակցության նպատակով ստեղծված 1MDB ֆոնդից 1 միլիարդից ավելի դոլարներ գողանալու մասին միջազգային հետաքննության ընթացքում: Ենթադրվում է, որ փողերի գողության հետ կապ ունեն Մալազիայի վարչապետի մտերիմները:
1MDB ֆոնդի մասին գործը հետաքննվում է արդեն չորս երկրներում` ԱՄՆ, Մալազիա, Սինգապուր և Շվեյցարիա: Քննիչները ենթադրում են, որ 2009 թվականից գործունեություն ծավալող մալազիական ֆոնդից գողացվել է միլիարդավոր դոլարներ:

Британские банки оштрафованы за отмывание денег
Власти Сингапура оштрафовали два британских банка на сумму более 5,3 млн долларов за нарушение правил противодействия отмыванию денег во время финансовых операций, связанных с малайзийским государственным фондом 1Malaysia Development Berhad (1MDB).
Местный филиал британского банка Standard Chartered оштрафован на 3,65 млн долларов, а филиал банка Coutts должен выплатить 1,7 млн за ненадлежащую проверку клиентов.
Нарушения были обнаружены в ходе международного расследования дела о краже более миллиарда долларов из фонда 1MDB, созданного для помощи экономики Малайзии.
Предположительно, к краже имеют отношение люди, близкие к малазийскому премьер-министру Наджибу Разаку.
Дело о фонде 1MDB расследуется уже в четырех странах – США, Малайзии, Сингапуре и Швейцарии.
Следователи предполагают, что из малайзийского фонда с момента его запуска в 2009 году были украдены миллиарды долларов. Часть этих денег, по всей видимости, была потрачена на покупку активов в Соединенных Штатах.