Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության և ՀԲԸՄ Հայաստանի միջև դրամաշնորհի պայմանագրի ստորագրման արարողություն
• 05-12-2016 17:12:18   | Հայաստան  |  Կազմակերպություններ
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ)  ստորագրեցին 2 մլն. եվրո դրամաշնորհի տրամադրման պայմանագիր, որով կպայմանավորի Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության ձևավորմանն աջակցող եռամյա ծրագրի մեկնարկը։
Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության հետ ավելի սերտ ներգրավման նպատակով ՀԲԸՄ-ն ակտիվորեն որդեգրում է նոր ռազմավարական ուղղություն, և սույն դրամաշնորհի միջոցով կարվեն այս ուղղությամբ առաջին քայլերը։
«Քաղաքացիական հասարակության աջակցություն» ծրագիրը իրականացվելու է ՀԲԸՄ-Հայաստանի կողմից՝ Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի հետ գործընկերությամբ։ Ծրագիրը միտված է տեղական քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) կարողությունների զարգացմանը, ինչպես նաև դրանց համագործակցային հնարավորությունների ընդլայնմանն ու ամրապնդմանը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու սփյուռքի և տեղական ՔՀԿ-ների փորձագետների միջև կապերի ստեղծմանը, գիտելիքների և փորձի փոխանակմանը, ապահովելով Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության առօրյա կյանքում սփյուռքի ավելի մեծ ներգրավուման։
Ընդհանուր տեղեկություններ
«Քաղաքացիական հասարակության աջակցություն» ծրագիրը կհամալրի ներկայումս ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող կարողությունների զարգացման ծրագիրը՝ շեշտը դնելով մոտ 100 քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) ներքին և արտաքին կարողությունների զարգացման, ինչպես նաև ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող այլ ընթացիկ նախաձեռնությունների վրա (օր.՝ համայնքային զարգացումը սոցիալական ձեռներեցության միջոցով - կոդ SE ծրագիրը - Սոցիալական արձագանքը՝ ուղղված Հայաստանում աշխատանքային միգրացիային (Միասին հանուն Հայաստանի)):
Այս նախաձեռնությունը լիովին համահունչ է ԵՄ-ի՝ Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության ներգրավմանն ուղղված 2014-2017թթ. քարտեզագրած առաջնահերթություններին  և 2015թ. –ի տարեկան գործողությունների ծրագրին:
Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը (ՀԲԸՄ) սփյուռքի հնագույն, համաժողովրդական և համահայկական կազմակերպությունն է: ՀԲԸՄ-ն իր կրթական, մշակութային ու մարդասիրական գործունեությամբ նպաստում է հայկական ինքնության ու ժառանգության պահպանմանն ու զարգացմանը: Այդ գործունեության շնորհիվ տարեկան շուրջ 500 հազար հայեր առնչվում են միության ծրագրերին:

Grant Contract Signing Ceremony between AGBU Armenia and the European Union Delegation to Armenia
The European Union Delegation to Armenia and the Armenian General Benevolent Union (AGBU) have signed a Contract to the EUR 2 million grant that marks the beginning of a three-year project aimed at facilitating development of the civil society sector in Armenia.
AGBU Armenia is actively undertaking a new strategic direction to engage more closely with civil society in the country and through this grant will take its first steps forward.
The Civil Society Facilitation project will be implemented by AGBU Armenia together with the Eurasia Partnership Foundation (EPF). The project will build the capacity of local CSOs and harness their networks. A special focus will be put on establishing direct ties between experts from Diaspora and local CSOs and facilitating skills and knowledge exchange as well as more active involvement of Diaspora in a day-to-day life of the Armenian civil society.
Background information:
The project will complement the currently run EU-funded capacity building project which focuses on internal and external capacity building of around 100 CSOs in Armenia (STRONG Civil Society Organisations for Stronger Armenia) and other ongoing actions supported by the European Union (e.g. Community Development through Social Entrepreneurship - CODE-SE project- Social Response to Labour Migration in Armenia (Together4Armenia.am)). The action is completely in line with the priorities identified in the EU Country Roadmap for Engagement with Civil Society (2014-2017) and Annual Action Programme 2015 in favour of the Republic of Armenia.
The Armenian General Benevolent Union is the world’s largest non-profit organization devoted to upholding the Armenian heritage through educational, cultural and humanitarian programs. Through the vision of its leaders and the generous support of devoted donors and members over the years, AGBU has played a significant role in preserving Armenian traditions and values by adapting to the needs of the worldwide community and the demands of the times.