Հարութ Սասունյան.Ազդեցիկ կապեր. փոխնախագահ Փենսը զանգահարում է նախ. Սարգսյանին, իսկ Էրդողանն ու Ալիևը զանգահարում են նորընտիր նախ. Թրամփին
• 07-12-2016 15:19:50   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Նոյեմբերի ընտրություններից շատ չանցած, ես մի հոդված էի գրել, առաջարկելով ամերիկահայերին ամեն ջանք գործադրել կապ հաստատելու համար նորընտիր նախագահ Թրամփի կամ նրա օգնականների հետ մինչև հունվարի 20-ի նախագահական երդմնակալությունը, որից հետո շատ ավելի դժվար կլինի կապվել նախագահի հետ:
Ուրախ եմ հայտնելու, որ վերջերս նման հաջող կապ ստեղծվեց գլխավորաբար Վաշինգտոնում Հայաստանի դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանի, և Գլենդելի Prime Health Care-ի նախագահ Մայք Սարյանի համատեղ ջանքերով, որ սերտ կապեր ունի ԱՄՆ Հանրապետական կուսակցության բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ:
Դրա արդյունքում, նորընտիր փոխնախագահ Մայք Փենսը դեկտեմբերի 1-ին զանգահարեց նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ շնորհակալություն հայտնելով նորընտիր նախագահ Թրամփին ավելի վաղ ուղղված նրա շնորհավորական նամակի համար: Ըստ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնական կայքի՝ Փենսը և Սարգսյանը ընդգծել են Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև տնտեսական և քաղաքական հարաբերությունների ընդլայնման կարևորությունը: «Անդրադարձ է եղել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող օրակարգային հարցերին, այդ թվում՝ տարածաշրջանային խնդիրներին և մարտահրավերներին»:
ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքը հատուկ ուշադրություն է դարձրել այն հանգամանքին, որ Փենս-Սարգսյան «հեռախոսազրույցը կայացել է ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ»:  Ի տարբերություն Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի և Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի կողմից  համապատասխանաբար նոյեմբերի 9-ին և 17-ին կատարված նորընտիր նախագահ Թրամփին հեռախոսազանգերի՝ նորընտիր փոխնախագահ Փենսի հեռախոսազանգը Սարգսյանին քաղաքականապես ավելի արժեքավոր է... Հնարավոր է, որ Թրամփն է խնդրել Փենսին զանգահարել Սարգսյանին՝ Ներկայացուցիչների պալատում նրա 10-ամյա պաշտոնավարման ընթացում հայկական հարցերին ծանոթ լինելու պատճառով: Կոնգրեսական Փենսը, որպես Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ, 2005 թվականին քվեարկել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի օգտին, սակայն 2007 և 2010 թվականներին դեմ է քվեարկել համանման բանաձևերին՝ անհանգստություն հայտնելով ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների հնարավոր հետևանքների առնչությամբ:
Էրդողանի և Ալիևի մյուս անբարենպաստ վիճակն այն էր, որ նրանց հեռախոսազանգերը, ամենայն հավանականությամբ, կազմակերպվել էին միլիոնավոր դոլարներով վարձակալված վաշինգտոնյան փիար և լոբբիստական ընկերությունների միջոցով, իսկ Հայաստանը ոչ մի լումա չի ծախսել Փենս-Սարգսյան հեռախոսազրույցի համար: Այս հաջողված կապը Թրամփի նորընտիր վարչակազմի հետ ապացուցում է ամերիկյան քաղաքական կյանքում ներգրավված լինելու կարևորությունը, որ անհրաժեշտության դեպքում նման կարգադրությունների կազմակերպումը ավելի հեշտ լինի:
Բացի այդ,  Թրամփի և մի շարք այլ երկրների ղեկավարների միջև հեռախոսազանգերը, ներառյալ Թայվանի, Թուրքիայի և Պակիստանի, արժանացել են ամերիկյան լրատվամիջոցների խիստ քննադատությանը: Չինաստանի ղեկավարները հիասթափված են, որ Թրամփը զրուցել է Թայվանի նախագահի հետ: ԱՄՆ ոչ մի նախագահ կամ նորընտիր նախագահ նման բան չէր արել 1979 թվականից ի վեր՝ համաձայն ԱՄՆ-ի «Մեկ Չինաստան» քաղաքականության, որը Թայվանը ճանաչում է որպես Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության մաս:
Թուրքիայի հետ կապված տարաձայնությունը ներառում է Իվանկա Թրամփի մասնակցությունը նախագահ Էրդողանի հետ իր հոր հեռախոսազրույցին, որը ոմանց կողմից դիտարկվում է որպես շահերի բախում: Իվանկան սերտորեն կապված է եղել Ստամբուլում «Թրամփ Թաուրների» ծրագրին և թուրք գործարար Մեհմեդ Ալի Յալչինդաղի հետ: 2012 թ. նա ներկա է գտնվել Ստամբուլում «Թրամփ Թաուրների» բացմանը: Հեռախոսազրույցի ընթացքում, Թրամփն ասել է Էրդողանին, որ ինքը և Իվանկան հիացած են նրանով և Յալչինդաղով: Թրամփի շռայլ խոսքերը նախատեսված էին մեղմելու ավելի վաղ նրա հայտարարած ծրագրերը՝ արգելելու բոլոր մահմեդական ներգաղթյալների մուտքը ԱՄՆ: Այն ժամանակ, ի պատասխան, Էրդողանը պահանջել էր Թրամփի անունը hանել Ստամբուլի «Թաուրներից»:
Նորընտիր նախագահ Թրամփը մեկ այլ վիճահարույց հեռախոսազրույց է ունեցել Պակիստանի վարչապետ Նավազ Շարիֆի հետ: Հղումներ են արվում Թրամփի կողմից կատարված շռայլ գովասանքներին Պակիստանի, նրա ժողովրդի և մշակույթի վերաբերյալ, որին հետևել է ԱՄՆ կարևոր դաշնակից և Պակիստանի ոխերիմ թշնամի Հնդկաստանի շատ կոշտ պատասխանը: Սակայն, 2012 թ. Թրամփը թվիթերյան մի գրառում է արել. «Լավ hասկացե՛ք, Պակիստանը մեր բարեկամը չէ: Մենք նրանց միլիարդավոր ու միլիարդավոր դոլարներ ենք տվել, իսկ ի՞նչ ենք ստացել. դավաճանություն և անարգանք, և շատ ավելի վատ բաներ: #TimeToGetTough (Ժամանակն է ավելի խիստ լինել)»:
Վերջապես, ընթերցողները հավանաբար հիշում են, որ իմ նախորդ հոդվածում ես դրական էի գնահատել Հայաստանի իշխանություններին, որոնք արգելք էին դրել Պակիստանի՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Խորհրդարանական վեհաժողովում դիտորդի կարգավիճակ ստանալու խնդրանքի վրա, ինչը պայմանավորված էր Պակիստանի ադրբեջանամետ, թուրքամետ և հակահայաստանյան ու հակաարցախյան քաղաքականությամբ: Թուրքական լրատվամիջոցները տարածել էին իմ հոդվածը, սակայն սխալմամբ Հայաստանի կառավարությանը վերագրելով իմ չորս առաջարկությունները՝ հակազդելու Պակիստանին ՄԱԿ-ում, ԱՄՆ Կոնգրեսում, Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵՏՄ) և աջակցել Հնդկաստանին՝ Պակիստանի հետ Քաշմիրի հակամարտության մեջ:
Ամերիկահայերը պետք է շարունակեն իրենց ջանքերը՝ մշակելու լավ հարաբերություններ Թրամփի վարչակազմի և Կոնգրեսի անդամների հետ՝ Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Վաշինգտոնում նրանց մեծածախս լոբբիստական ընկերությունների բոլոր հակահայկական փորձերին հակազդելու համար...

• 07-12-2016 15:19:50   | USA  |  Articles and Analyses
Shortly after the Nov. 8 elections, I wrote a column suggesting that Armenian-Americans make every effort to contact President-elect Trump or his aides before the January 20 Presidential inauguration, after which it would be much more difficult to have access to the President.
I am happy to report that one such successful connection was made last month by the joint efforts of Armenia’s Ambassador to Washington, Grigor Hovhannissian, and President of Prime Health Care, Mike Sarian of Glendale, California, who has extensive contacts with high-ranking Republicans.
As a result, Vice President-elect Mike Pence called Pres. Serzh Sargsyan on December 1 to thank him for his earlier congratulatory letter to Pres.-elect Trump. According to the Armenian President’s website, Pence and Sargsyan stressed the importance of expanding political and economic relations between Armenia and the United States. “Pres. Sargsyan and Vice President-elect Mike Pence discussed also issues of mutual interest, including regional problems and challenges.”
The Armenian President’s website drew special attention to the fact that the Pence-Sargsyan “phone call was initiated by the American side.” In contrast, Azerbaijan’s President Aliyev and Turkey’s President Erdogan were the ones calling Pres.-elect Trump on Nov. 9 and 17 respectively, making Vice Pres.-elect Pence’s call to Sargsyan politically more valuable! Trump may have asked Pence to make the call to Sargsyan due to his familiarity with Armenian issues during his 10-year tenure in the House of Representatives. As a member of the House Foreign Relations Committee, Cong. Pence voted for a Congressional Resolution recognizing the Armenian Genocide in 2005, but voted against similar resolutions in 2007 and 2010, expressing concern for the possible fallout on US-Turkey relations.
Erdogan’s and Aliyev’s other disadvantage was that their phone calls to Trump were most probably arranged through hired multi-million dollar public relations and lobbying firms in Washington, whereas Armenia did not have to spend a penny for the Pence-Sargsyan phone conversation. This successful access to the newly-elected Trump Administration confirms the importance of getting involved in American political life, so that when the need arises, such arrangements can be made with relative ease.
Furthermore, the phone calls between Trump and leaders of several countries, including those of Taiwan, Turkey and Pakistan, came under intense scrutiny by the U.S. media. China’s leaders were upset that Trump spoke with the President of Taiwan. No U.S. President or President-elect has done so since 1979, due to the U.S. “One China” policy which recognizes Taiwan as part of the People Republic of China.
The controversy regarding Turkey involves Ivanka Trump’s participation in her father’s phone conversation with Pres. Erdogan which some view as a conflict of interest. Ivanka was closely involved with the Trump Towers project in Istanbul and Turkish business partner Mehmet Ali Yalcindag. She attended the 2012 opening celebration of Trump Towers in Istanbul. During the phone call, Trump told Pres. Erdogan that he and Ivanka admire him and Yalcindag. Trump’s lavish words were intended to relieve the irritation caused by his earlier announced plans to ban all Muslim immigrants. In response, Erdogan had demanded that Trump’s name be removed from the Istanbul Towers.
Another controversial phone call was the one Pres.-elect Trump made to Pakistan’s Prime Minister Nawaz Sharif. Trump was quoted as heaping lavish praise on Pakistan, its people and culture which drew a harsh response from India, an important U.S. ally and Pakistan’s archenemy. In contrast, back in 2012, Trump had tweeted: “Get it straight: Pakistan is not our friend. We’ve given them billions and billions of dollars, and what did we get? Betrayal and disrespect -- and much worse. #TimeToGetTough.”
Finally, readers may recall that in my last week’s column I had commended the Armenian government for blocking Pakistan’s request for Observer status in the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), due to Pakistan’s pro-Azerbaijan, pro-Turkey, anti-Armenia, and anti-Artsakh (Karabagh) policies. The Turkish media disseminated my column, although mistakenly attributing to the Armenian government my four suggestions to counter Pakistan at the UN, US Congress, Eurasian Economic Union (EEU), and support India in the Kashmir conflict with Pakistan.
Armenian-Americans should continue their efforts to cultivate good relations with the Trump Administration and Members of Congress in order to counter all anti-Armenian attempts by Azerbaijan, Turkey and their high-priced lobbying firms in Washington!