Հայաստանի «հաջողությունները» ԵԱՏՄ-ում. 2 տարվա ամփոփում. ԻՔՄ
Այդ միությանը անդամակցումը հիմնավորվում էր Հայաստանի տնտեսական ու քաղաքական շահերով, ինչպես նաև անվտանգությամբ: Հետևապես, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» որոշեց ամփոփել, թե ինչպե՞ս փոխվեցին այդ ոլորտները երկու տարում:
Տնտեսություն
Եթե 2014 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ն 11,6 միլիարդ ԱՄՆ դոլար էր, ապա 2016 թվականին, ըստ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, այն կկազմի 10,7 միլիարդ:
Նվազել են նաև Հայաստանի արտաքին պահուստները: Եթե 2014 թվականին դրանք միջինում կազմում էին 1,8 միլիարդ դոլար, ապա այժմ, համաձայն Կենտրոնական բանկի, այդ թիվը պակաս է 1,7 միլիարդից:
Էլ ավելի մեծ անկում է ապրել Հայաստանի արտաքին ապրանքաշրջանառությունը։ 2016 թվականին 2014-ի համեմատ ներմուծումը պակասել է 28 տոկոսով: Արտահանումը նույն ժամանակաշրջանում աճել է 16 տոկոսով, որը սակայն ոչ թե արդյունք է Հայաստանի առևտրային դիրքերի ուժեղացման և հայկական արտադրության զարգացման, այլ Թուրքիայից դեպի Հայաստան ներմուծվող ապրանքների պարզ վերաարտահանման։ Եվ, եթե արտահանման ծավալներից հանենք «թուրքական հոսքը», ապա կարելի է պնդել, որ արտահանումն էլ է անկում ապրել:
Փոխարենը աճել է Հայաստանի պետական պարտքը: Եթե երկու տարի առաջ պետական պարտքը 4,4  միլիարդ դոլար էր, ապա այժմ այն ավելացել է 26 տոկոսով՝ հասնելով 5,6 միլիարդի:
Անվտանգություն
2014-ի համեմատ 2015 թվականին կտրուկ աճել էր սահմանին հրադադարի խախտման դեպքերը (103 տոկոսով), 20-ամյա դադարից հետո սկսվեց կիրառվել հրետանի:
2016 թվականին Ադրբեջանը Արցախում պարզապես պատերազմ սկսվեց, որի արդյունքում հայկական կողմը շուրջ 100 զոհ տվեց՝ այդ թվում քաղաքացիական անձինք ու երեխաներ:
Եվ եթե 2014 թվականին հրադադարի խախտման պատճառով Հայաստանում 26 զինվորական է մահացել, ապա 2015-ին այդ թիվը հասավ 40-ի, իսկ 2016 թվականին անցավ 110-ից: Եթե 2014 թվականին հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում քաղաքացիական անձ չի զոհվել, ապա 2015 թվականին գրանցվեց 3 այդպիսի դեպք, իսկ 2016-ին՝ 4:
Ժողովրդավարություն
Ինչպես հայտնի է, տարիներ շարունակ Հայաստանը դանդաղ, բայց ընթանում էր ժողովրդավարեցման ուղղով: Ոստիկանությունը տարեց տարի դանդաղ բարեփոխվում էր, կոռուպցիան որոշ տեղերում նվազում էր: Անգամ ընտրությունները յուրաքանչուր անգամ նախորդից առավել խաղաղ և սակավ բռնություններով էին անցնում: Սակայն 2015 թվականին դիտվեց ճիշտ հակառակ պատկերը: Դետեմբերի 6-ին կայացած Սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ կիրառվեցին անգամ վերջին ընտրությունների ժամանակ մոռացված ընտրակեղծիքներ և դիտորդների ու ընդդիմադիրների նկատմամբ բռնություններ, որոնք չէին եղել 2013 թվականին:
Ավելին, օրինակ եթե 2014 թվականին ոստիկանությունը ցույցերից ու երթերից բերման է ենթարկել ընդամենը 52 քաղաքացու, ապա 2015 թվականին այդ թիվն աճել է 7 անգամ՝ հասնելով 380-ի: 2016 թվականին խաղաղ ցույցերից բերման ենթարկվեց 900-ից ավել քաղաքացի: Եվ եթե նախկինում խաղաղ ցուցարարները ժամեր անց ազատ էին արձակվում, ապա 2016 թվականին հարյուրավոր ցուցարարներ օրեր անցկացրեցին անազատության մեջ, իսկ 20-ից ավել խաղաղ ընդդիմադիր առ այսօր ճաղերի հետևում է:
Եվ եթե 2015 թվականի հունիսին ոստիկանությունը ջրանետի ու բիրտ ուժի կիրառմամբ ցրեց բացառապես խաղաղ ցույցը, ապա 2016 թվականին գործի դրվեց արցունքաբեր գազ, լուսաձայնային նռնակներ և դաժան այլ մեթոդներ, որոնց արդյունքում 100-ից ավել խաղաղ քաղաքացի հայտնվեց հիվանդանոցում (այդ թվում՝ լրագրողներ):

«Успехи» Армении в ЕАЭС. Подведение итогов за два года
Исполняется два года, как Армения стала членом инициированного Россией Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Необходимость членства в этом Союзе обосновывалась эконмическими и политическими интересами Армении, а также соображениями безопасности. Следовательно, «Союз информированных граждан» решил резюмировать, какие изменения произошли в указанных сферах за прошедшие два года.
Экономика
Если в 2014 году валовый внутренний продукт (ВВП) Армении составил 11,6 млрд долларов США, то в 2016 году, по данным Международного валютного фонда, он составит 10,7 млрд.
Сократились также и международные резервы Армении. Если в 2014 году они составили в среднем 1,8 миллиарда долларов, то в настоящее время, по данным Центрального банка, этот показатель составил менее 1,7 млрд.
Еще больший спад зафиксирован в сфере внешнего товарооборота Армении. Импорт в 2016 по сравнению с 2014 годом снизился на 28%. И хотя экспорт в тот же период увеличился на 16%, однако это не является результатом усиления торговых позиций Армении и развития армянского производства, а результат реэкспорта товаров Турции, импортируемых в Армению.
И если из общего объема экспорта вычтем «турецкий поток», то можно утверждать, что экспорт претерпел спад.
Вместо этого вырос государственный долг Армении. Если два года назад он составил 4,4 млрд долларов, то сейчас долг увеличился на 26%, достигнув 5,6 млрд.
Безопасность
По сравнению с 2014 годом в 2015 году резко участились случаи нарушений режима прекращения огня на границе (на 103%), после 20-летней паузы возобновились артиллерийские залпы.
А в 2016 году Азербайджан начал войну в Арцахе, в ходе которой армянская сторона понесла около 100 жертв, в том числе среди гражданского населения и детей.
И если в 2014 году по причине нарушения режима прекращения огня в Армении погибло 26 солдат, то в 2015 году эта цифра достигла 40, а в 2016 году более 110. В результате нарушения режима прекращения огня в 2014 году ни одно гражданское лицо не было убито, в 2015 году было зафиксировано 3 таких случая, а в 2016 году – 4 случая.
Демократия
Как известно, на протяжении многих лет Армения медленно, но шла по пути демократизации. Полиция медленно реформировалась из года в год, уровень коррупции в некоторых сферах снижался. Даже выборы каждый раз проходили более мирно и с меньшим количеством насилия, чем предыдущие. Однако, в 2015 году наблюдалась совершенно противоположная картина. На состоявшемся 6 декабря конституционном референдуме были применены забытые на прошлых выборах технологии фальсификаций и насилие по отношению к наблюдателям и оппозиционерам, чего не было на выборах 2013-го года.
Более того, если, например, в 2014 году полиция подвергла приводу с митингов и демонстраций всего лишь 52 гражданина, то в 2015 году эта цифра увеличилась в 7 раз, достигнув 380. В 2016 году с мирных акций протестов были подвергнуты приводу более 900 граждан. И если раньше мирных демонстрантов освобождали спустя несколько часов, то в 2016 году сотни протестующих провели несколько дней в неволе, и более 20 мирных оппозиционеров до сих пор находятся за решеткой.
В июне 2015 года полиция, применив водометы и грубую силу, разогнала  мирных демонстрантов. А в 2016 году уже были задействованы слезоточивый газ, светошумовые гранаты и другие жестокие методы, в результате которых более 100 мирных граждан оказались в больницах (в том числе и журналисты).