Հայաստանի «հաջողությունները» ԵԱՏՄ-ում. 2 տարվա ամփոփում. ԻՔՄ
Այդ միությանը անդամակցումը հիմնավորվում էր Հայաստանի տնտեսական ու քաղաքական շահերով, ինչպես նաև անվտանգությամբ: Հետևապես, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» որոշեց ամփոփել, թե ինչպե՞ս փոխվեցին այդ ոլորտները երկու տարում:
Տնտեսություն
Եթե 2014 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ն 11,6 միլիարդ ԱՄՆ դոլար էր, ապա 2016 թվականին, ըստ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, այն կկազմի 10,7 միլիարդ:
Նվազել են նաև Հայաստանի արտաքին պահուստները: Եթե 2014 թվականին դրանք միջինում կազմում էին 1,8 միլիարդ դոլար, ապա այժմ, համաձայն Կենտրոնական բանկի, այդ թիվը պակաս է 1,7 միլիարդից:
Էլ ավելի մեծ անկում է ապրել Հայաստանի արտաքին ապրանքաշրջանառությունը։ 2016 թվականին 2014-ի համեմատ ներմուծումը պակասել է 28 տոկոսով: Արտահանումը նույն ժամանակաշրջանում աճել է 16 տոկոսով, որը սակայն ոչ թե արդյունք է Հայաստանի առևտրային դիրքերի ուժեղացման և հայկական արտադրության զարգացման, այլ Թուրքիայից դեպի Հայաստան ներմուծվող ապրանքների պարզ վերաարտահանման։ Եվ, եթե արտահանման ծավալներից հանենք «թուրքական հոսքը», ապա կարելի է պնդել, որ արտահանումն էլ է անկում ապրել:
Փոխարենը աճել է Հայաստանի պետական պարտքը: Եթե երկու տարի առաջ պետական պարտքը 4,4  միլիարդ դոլար էր, ապա այժմ այն ավելացել է 26 տոկոսով՝ հասնելով 5,6 միլիարդի:
Անվտանգություն
2014-ի համեմատ 2015 թվականին կտրուկ աճել էր սահմանին հրադադարի խախտման դեպքերը (103 տոկոսով), 20-ամյա դադարից հետո սկսվեց կիրառվել հրետանի:
2016 թվականին Ադրբեջանը Արցախում պարզապես պատերազմ սկսվեց, որի արդյունքում հայկական կողմը շուրջ 100 զոհ տվեց՝ այդ թվում քաղաքացիական անձինք ու երեխաներ:
Եվ եթե 2014 թվականին հրադադարի խախտման պատճառով Հայաստանում 26 զինվորական է մահացել, ապա 2015-ին այդ թիվը հասավ 40-ի, իսկ 2016 թվականին անցավ 110-ից: Եթե 2014 թվականին հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում քաղաքացիական անձ չի զոհվել, ապա 2015 թվականին գրանցվեց 3 այդպիսի դեպք, իսկ 2016-ին՝ 4:
Ժողովրդավարություն
Ինչպես հայտնի է, տարիներ շարունակ Հայաստանը դանդաղ, բայց ընթանում էր ժողովրդավարեցման ուղղով: Ոստիկանությունը տարեց տարի դանդաղ բարեփոխվում էր, կոռուպցիան որոշ տեղերում նվազում էր: Անգամ ընտրությունները յուրաքանչուր անգամ նախորդից առավել խաղաղ և սակավ բռնություններով էին անցնում: Սակայն 2015 թվականին դիտվեց ճիշտ հակառակ պատկերը: Դետեմբերի 6-ին կայացած Սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ կիրառվեցին անգամ վերջին ընտրությունների ժամանակ մոռացված ընտրակեղծիքներ և դիտորդների ու ընդդիմադիրների նկատմամբ բռնություններ, որոնք չէին եղել 2013 թվականին:
Ավելին, օրինակ եթե 2014 թվականին ոստիկանությունը ցույցերից ու երթերից բերման է ենթարկել ընդամենը 52 քաղաքացու, ապա 2015 թվականին այդ թիվն աճել է 7 անգամ՝ հասնելով 380-ի: 2016 թվականին խաղաղ ցույցերից բերման ենթարկվեց 900-ից ավել քաղաքացի: Եվ եթե նախկինում խաղաղ ցուցարարները ժամեր անց ազատ էին արձակվում, ապա 2016 թվականին հարյուրավոր ցուցարարներ օրեր անցկացրեցին անազատության մեջ, իսկ 20-ից ավել խաղաղ ընդդիմադիր առ այսօր ճաղերի հետևում է:
Եվ եթե 2015 թվականի հունիսին ոստիկանությունը ջրանետի ու բիրտ ուժի կիրառմամբ ցրեց բացառապես խաղաղ ցույցը, ապա 2016 թվականին գործի դրվեց արցունքաբեր գազ, լուսաձայնային նռնակներ և դաժան այլ մեթոդներ, որոնց արդյունքում 100-ից ավել խաղաղ քաղաքացի հայտնվեց հիվանդանոցում (այդ թվում՝ լրագրողներ):

• 30-12-2016 14:04:05   | Armenia  |  Politics
It has been two years since Armenia became member of the Eurasian Economic Union (EAEU) founded by Russia.
Membership in that union was justified by Armenia’s economic and political interests, as well as security. Hence, the “Union of Informed Citizens” has prepared a summary of changes in the aforementioned sectors during these two years.
Economy
Armenia’s GDP in 2014 was 11.6 billion USD. However, according to IMF, it will make up 10.7 billion USD in 2016.
Armenia’s international reserves have decreased as well. In 2014, they formed 1.8 billion USD on average. Currently, that figure is even less than 1.7 billion USD according to the RA Central Bank.
An even greater decline has been experienced in foreign trade turnover. In 2016, import has reduced by 28% compared to 2014. And though export has increased by 16% during the same period of time, it is a result of simple re-export of goods imported from Turkey to Armenia (because of the ban on Turkish products in Russia), rather than strengthening of Armenia’s trading positions and development of Armenian production. And if we take out the “Turkish flow” from the export volumes, we can assert with confidence that exports have also suffered a decline.
Instead, Armenia’s foreign debt has increased by 26%, reaching 5.6 billion USD compared to 4.4 billion USD two years ago.
Security
In 2015, there was a sharp increase in border ceasefire violations (by 103%) compared to 2014, and artillery was first used after a 20-year pause.
And in 2016, Azerbaijan launched a war in Artsakh (Nagorno Karabakh), using all the weapons obtained from Russia. As a result, 100 Armenians were killed, including civilians and children.
In 2014, 26 soldiers were killed due to ceasefire violations. In 2015, that number reached 40, and more than 110 in 2016. In 2014, there were no deaths among civilians as a result of ceasefire violations. However, 3 such cases were registered in 2015, and 4 in 2016.
Democracy
As it is known, Armenia was slowly moving towards democratization for years. The Police were making slow but steady reforms year by year, corruption rates were reducing in some sectors.  Even the elections were every time more peaceful and less violent than the previous ones. However, the opposite picture was observed in 2015. During the constitutional amendments referendum on December 6, even long forgotten forms of election fraud and violence against observers and opposition representatives were applied.
Moreover, in 2014, 52 citizens were detained by the Police during demonstrations and marches. The year 2015 saw an increase of that number by more than 7 times, namely, 380 people were detained. In 2016, more than 900 people were detained during peaceful protests. Previously, peaceful protestors used to be released hours after detention. Conversely, in 2016, hundreds of protestors were forced to pass a few days in prison, and more than 20 peaceful oppositionists are still in prison (not counting the members of ‘Sasna Tsrer” armed group).
In June 2015, the Police only used water cannons and brutal force to disperse the protests. However, the year 2016 saw use of tear gas, stun grenades and other cruel methods, as a result of which more than 100 peaceful citizens (including journalists) appeared in hospital.