Անկարան հրաժարվել է վերանայել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության մասին ունեցած դիրքորոշումը
Ռուսաստանի հետ երկխոսությունը թույլ կտա ներդրում ունենալ շատ հակամարտությունների կարգավորման հարցում: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն` հանդես գալով Անկարայում կայացած դեսպանների կոնֆերանսի ընթացքում:
Interfax-ի փոխանցմամբ` միաժամանակ նա ընդգծել է, որ Մոսկվայի հետ համագործակցությունը չի ենթադրում Անկարայի դիրքորոշման փոփոխություն Ուկրաինայի և Վրաստանի հարցում:
«Մենք աջակցում ենք Ուկրաինայի և Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանը, մենք չենք ընդունում Ուկրաինայի հողերի զավթումը»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով սիրիական կոնֆլիկտին` Մ. Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիան, ինչպես տարածաշրջանի ոչ մի այլ երկիր, շահագրգռված է Սիրիայում կայունության հաստատմամբ:

• 09-01-2017 17:32:46   |   |  Международные новости
Диалог с Россией позволит внести вклад в урегулирование многих конфликтов, заявил в понедельник глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, выступая на конференции послов в Анкаре. При этом он подчеркнул, что сотрудничество с Москвой не предполагает пересмотра позиции Анкары по Украине и Грузии.
"Мы поддерживаем территориальную целостность Украины и Грузии. Мы не признаем аннексию земель Украины", - сказал Чавушоглу, которого цитируют турецкие СМИ.
Говоря о сирийском конфликте, он заявил, что "Турция, как никакая другая страна региона, заинтересована в стабильности в Сирии".
"Анкара делает все возможное для распространения перемирия на всю территорию Сирии. Мы поддерживаем женевский процесс по Сирии и одновременно ведем борьбу с ИГИЛ (террористическая группировка, запрещенная в РФ - ИФ) на севере этой страны", - сказал Чавушоглу.
Он заверил, что "Турция продолжит активно поддерживать территориальную и политическую целостность Сирии".