Իրանական հրթիռների պատճառով ԱՄՆ-ում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստ է հրավիրել
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հունվարի 31-ին պատրաստվում է արտակարգ նիստ հրավիրել կապված Իրանի կողմից արտադրված փորձարարական միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռների թռիչքների հետ:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` շտապ խորհրդակցության մասին հարցումն ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչներին ուղարկվել է այն բանից հետո, երբ ՄԱԿ-ում Իսրայելի մշտական ներկայացուցիչ Դանի Դանոն կոչ է արել Անվտանգության խորհուրդին արձագանքել:
Նշվում է, որ նիստը կայանալու է Կիևի ժամանակով 17:00-ին: Ինչպես հայտարարել է Դանոն, հունվարի 29-ին կայացած իրանական հրթիռի թռիչքը խախտում է ՄԱԿ-ի բանաձևերը, որոնք արգելում են Թեհրանին փորձարկել հրթիռներ, որոնք կարող են միջուկային ներուժ ունենալ:
«Միջազգային հանրությունը չպետք է գլուխը թաղի ավազի մեջ իրանական ագրեսիայի նկատմամբ: ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի անդամներն անմիջապես պետք է ձեռք առնեն միջոցներ` ի պատասխան Իրանի պահվածքին, որն վտանգի է ենթարկում ոչ միայն Իսրայելին, այլև ամբողջ Մերձավոր Արևելքը:
Թեհրանում էլ հայտարարել են, որ իրանական հրթիռները երբեք չեն հագեցվի միջուկային մարտագլխիկներով: Իրանի պաշտոնական անձիք վստահեցնում են, որ մտադիր չեն զարգացնել միջուկային զենքը` չնայած որ երկրի ռազմական ղեկավարությունը պնդել է ընդարձակել հրթիռային փորձարկումների ծրագրերը:

США созвали экстренное заседание Совбеза ООН из-за иранских ракет
Совет Безопасности ООН во вторник, 31 января, соберется на экстренное заседание в связи с экспериментальными запусками баллистических ракет средней дальности, произведенными Ираном.
Запрос о срочных консультациях был направлен представителем США после того, как израильский постпред при ООН Данни Данон призвал к реакции Совбеза.
Заседание состоится в 17.00 по Киеву, сообщает Reuters.
Как заявил Данон, иранский ракетный запуск, состоявшийся 29 января неподалеку от города Семнана к востоку от Тегерана, нарушает резолюции ООН, которые запрещают Тегерану производить запуски ракет, которые могут иметь ядерный потенциал.
"Мировое сообщество не должно зарывать голову в песок перед иранской агрессией. Члены Совбеза ООН должны немедленно предпринять действия в ответ на поведение Ирана, которое подвергает опасности не только Израиль, но и весь Ближний Восток", – считает Данон.
В Тегеране заявили, что иранские ракеты никогда не будут оснащаться ядерными боеголовками. Помимо этого, официальные лица Ирана утверждают, что не намерены развивать ядерное оружие, хотя военное руководство страны настаивало на расширении программы ракетных запусков.