Ապրիլին Վրաստանը կունենա նոր Սահմանադրություն․Արդյո՞ք հին սխալներով
Անցյալ տարվա ավարտին՝ դեկտեմբերի 15-ին երկրի կառավարության որոշման համաձայն՝ Վրաստանի Խորհրդարանում ստեղծվել է հատուկ հանձնաժողով, որի գլխավոր նպատակն է երկրի հիմնական օրենքի՝ Սահմանադրության փոփոխությունը:
Ինչպես հայտնի է, ցանկացած երկրի Սահմանադրության տեքստը տվյալ երկրի ներքին կայունության ինքնատիպ երաշխիքն է։ Մինչդեռ Վրաստանի անկախության վերականգնման պահից ի վեր մեր երկրի իշխանությունը հիմնական օրենքին վերաբերվել են, մեղմ ասած, անզգուշորեն։ 22 տարվա ընթացքում Վրաստանի Սահամանադրության ընդունման պահից (1995թ․) տեքստը փոփոխվել է 33 անգամ։ Ի՞նչն է խնդիրը, ինչո՞ւ է երկրի Սահմանադրության տեքստը փոփոխվում ավելի հաճախ, քան պատմության դասագրքերը։
Ինչպես նշում են փորձագետները, Սահմանադրության հաճախակի փոփոխության հիմնական պատճառը ամենևին էլ Սահմանդրությունը կատարելագործելու ցանկությունը չէ, այլ իշխանության ղեկին գտնվող խմբերի ցանկությունը իրենց հարմարեցնել հիմնական օրենքի տեքստն այնպես, որպեսզի հնարավորինս երկար մնան իշխանության ղեկին։
Հետադարձ հայացք գցելով՝ կարելի է համոզվել, որ տվյալ տեսակետը լիովին իրավունք ունի հիմնական պատճառ հանդիսանալու։ Այդպես էլ այսօր, Սահմանադրական հանձնաժողովը, որն արդեն հասցրել է անցկացնել մի քանի աշխատանքային նիստ, իր իսկ տարածած տեղեկությունից դատելով՝ հիմնական ուշադրությունը դարձնում է նախագահի լիազորությունների սահմանափակմանը։ Ծրագրվում է կրճատել երկրի նախագահի լիազորությունները և փոխանցել դրանք կա՛մ Խորհրդարանին, կա՛մ Կառավարությանը... Դեռևս հայտնի չէ, թե հատկապես ում։
Մինչդեռ, Վրաստանի Սահմանադրության հիմնական թերություններից մեկը (իր գրվելու պահից սկսած) ամենևին էլ պետական կառավարման ձևի հարցը չէ։ Բնականաբար, հարցը կարևոր է, բայց առաջինը, ինչն աչքի է զարնում Սահմանադրության տեքստը կարդալիս, դա պետական կազմակերպման հարցն է։
Երկրի հիմնական օրենքի տեքստի համաձայն՝ Վրաստանը Խորհրդարանական Հանրապետություն է։ Մինչդեռ, միևնույն տեքստի համաձայն՝ Վրաստանի Հանրապետության կազմում են մտնում Աջարիայի և Աբխազիայի Ինքնավար Հանրապետությունները։ Ինչպես հայտնի է, պետությունները, որոնք իրենց կազմում ընդգրկում են ինքնավար միավորներ, առավել ևս Հանրապետություններ, կոչվում են Դաշնություններ։ Բայց, այսպես թե այնպես, մեր Սահմանադրությունը հայտարարում է, որ Վրաստանը Հանրապետություն է։
Դատելով ամեն ինչից՝ տվյալ անհամապատասխանությունն արդեն վաղուց դարձել է քննարկման առարկա տարբեր մակարդակներով։ Հնարավոր է հենց դրանով էլ պայմանավորված է այն փաստը, որ Սահմանադրական Հանձնաժողովի առաջին իսկ նիստի ընթացքում նրա ատենապետը արել է հետևյալ հայտարարությունը․«Ինչ վերաբերում է Խորհրդարանի երկրորդ պալատի ստեղծման հարցին (Սենատ, որտեղ պետք է ներկայացված լինեն Վրաստանի կազմում գտնվող ինքնավար սուբյեկտների պատգամավորները -խմբ), տվյալ հարցը կախված է երկրի ամբողջ տարածքի վրա մեր իրավասության հաստատելու հարցից։ Դրանից ելնելով՝ մենք, իհարկե, պետք է քննարկենք այդ հարցը, մինչդեռ կարծում եմ, որ տվյալ փուլում Վրաստանը պատրաստ չէ, որպեսզի երկրում հաստատվի խորհրդարանի երկպալատ համակարգ»։
Սահմանադրական Հանձնաժողովի հայտարարությունների համաձայն՝ ծրագրվում է վերանայել երկրի շրջանների լիազորությունների ընդարձակմանը վերաբերող հարցերը։ Բայց ինչպես երևում է, երկրի Խորհրդարանի նախագահի հայտարարությունից չարժե հուսալ, որ Սահմանադրության նոր տեքստը կապահովի երկրի շրջանների միջև ճշմարիտ իրավահավասարություն, կապահովվի բոլոր քաղաքացիների հավասարությունը։
Մինչ հարգելի ընթերցողին սպասվելիք սահմանադրական փոփոխությունների մանրամասների հետ ծանոթացնելը, առաջարկում ենք ուշադրություն դարձնել 1921թ․-ի փետրվարին ընդունված Վրաստանի առաջին Սահմանադրության տեքստին, որն ընդունվել է այն ժամանակ, երբ Վրաստանի տարածքային ամբողջականության հարցն օրակարգային չի եղել: Ավելին, անհրաժեշտ է նշել, որ չնայած խորհրդային բռնագրավմանը, հնարավոր է, որ հենց առաջին սահմանադրության գաղափարախոսությունը թույլ չտվեց զավթիչին ХХ դարի 20-30-ականներին Վրաստանից խլել իր պատմական նահանգները:
Հայտնի չէ, թե ինչպես կավարտվի ներկայիս Սահմանադրական հանձնաժողովի աշխատանքը։ Հնարավոր է, արդյունքը կախված է նաև նրանից, թե ինչ ակտիվությամբ տվյալ գործընթացին կմասնակցի մեր երկրի հասարակությունը։ Մինչդեռ պարզ է՝ ներկայիս Սահմանադրությունը Առաջին Սահմանադրության համեմատությամբ ակնհայտորեն պակաս ժողովրդավարական և արդար օրենք է հանդիսանում։ Եվ, համապատասխանաբար, անհրաժեշտ կլինի ենթարկվելու մշտական փոփոխությունների։
Վրաստանի Անդրանիկ Սահմանադրություն՝ ընդունված 1921թ փետրվարի 21-ին
(Քաղվածք)
Գլուխ 14. Ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները.
Կետ 129
Չի կարելի, որ սահմանափակվի Վրաստանում ապրող որևէ ազգային փոքրամասնության սոցիալ-տնտեսական և մշակութային զարգացումը: Հատկապես մայրենի լեզվով ուսուցումն ու դաստիարակությունը, ազգային-մշակութային գործերի ներքին ղեկավարումը: Բոլորն իրավունք ունեն խոսել, գրել, կարդալ մայրենի լեզվով:
Կետ 130
Սահմանադրական նորմերի շրջանակներում և օրենքների վերահսկողությամբ ազգային փոքրամասնություններից կազմված տեղական ինքնակառավարման միավորները (համայնք, գյուղ, քաղաք) մշակութալուսավորչական գործերով ավելի լավ կառավարման նպատակով իրավունք ունեն միանալու և ստեղծելու ազգային միությունները: Ազգային փոքրամասնությունները, որոնք տեղական ինքնակառավարման միավոր չեն կազմում, ևս ունեն նման միություններ կազմելու իրավունք: Ազգային փոքրամասնությունների մշակութալուսավորչական պահանջները բավարարելու համար պետության և տեղական ինքնակառավարման միավորների բյուջեից կհատկացվեն միջոցներ, համամասնական բնակչության քանակությամբ:
Կետ 131
Չի կարելի, որ ազգային միություններում մասնակցելու պատճառով որևէ մեկը սահմանափակված լինի քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքներից:
Կետ 132
Սահմանադրությամբ և օրենքով հաստատված ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների և ազատության խախտման հարցերի վերաբերյալ բոլոր ազգային միություններն իրավունք ունեն դատարան դիմելու և պաշտպանելու իրենց իրավունքները:
Կետ 133
Վրաստանի բոլոր քաղաքացիներն ունեն պետական, քաղաքացիական, ռազմական և ցանկացած այլ բնագավառներում աշխատանքի ընդունելու հավասար իրավունք:
Կետ 134
Տեղական ինքնակառավարման այն միավորներում, որտեղ գոյություն ունի ազգային խառը կառավարում, անհրաժեշտ է, որպեսզի մշակութալուսավորչական պահանջները բավարարելու համար բյուջեից հատկացված միջոցները համամասնաբար բաժանվեն անհրաժեշտ քանակությամբ դպրոցների և այլ կրթական հաստատությունների ստեղծման համար` ըստ ազգության ներկայացուցիչների քանակի:
Կետ 135
Ազգային փոքրամասնության դպրոցներում ուսումնական գործընթացն անցկացվում է աշակերտների մայրենի լեզվով:
Կետ 136
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների այն միավորներում, որտեղ ազգային փոքրամասնությունների քանակը բնակչության ընդհանուր քանակի համեմատությամբ գերազանցում է 20%-ը, տվյալ ազգային փոքրամասնության խնդրանքով շփումը և գործավարությունը պետական և հասարակական հաստատություններում, որը գտնվում է տվյալ տարածքային միավորի մեջ, պետք է կատարվի ազգային փոքրամասնությունների մայրենի լեզվով պետական լեզվի հետ հավասար:
Կետ 137
Ոչ վրացի պատգամավորը, որը չի տիրապետում պետական լեզվին անհրաժեշտ չափով, իրավունք ունի ելույթ ունենալ մայրենի լեզվով այն պայմանով, որ նախօրոք կներկայացնի բյուրոյին իր ելույթի ճշգրիտ թարգմանությունը պետական լեզվով:

Под конец прошедшего года -15 декабря, согласно решению правительства страны, в Парламенте Грузии была создана специальная комиссия, основное назначение которой –редактирование текста основного закона страны, Конституции.
Как известно -текст Конституции любой страны, является своеобразным гарантом внутренней стабильности данного государства. Однако, с момента восстановления государственной независимости Грузии, власти нашей страны относились к тексту основного закона отнюдь не бережливо. За 22 года, с момента принятия Конституции Грузии (1995 год), текст редактировался 33 раза. Так в чем же проблема, почему текст Конституции страны редактируют чаще, чем редактируют школьные учебники по истории?
Как отмечают эксперты –основной причиной частого редактирования Конституции является вовсе не желание усовершенствовать Конституцию, а желание групп, находящихся у руля власти, подстроить под себя текст основного закона таким образом, чтобы находиться во власти как можно больше времени.
Оглядываясь назад, можно убедиться, что данная точка зрения вполне имеет право считаться основной причиной. Так и сегодня, Конституционная комиссия, которая уже успела провести несколько рабочих заседаний, судя по распространенной ею же информации, основное внимание уделяет вопросу ограничения полномочий президента. Планируется сократить полномочия президента страны и передать их толи Парламенту, толи Правительству… Пока что не ясно –кому именно.
Однако, одним из основных недостатков Конституции Грузии (с момента ее написания) является вовсе не вопрос формы государственного правления. Естественно, вопрос важный, но, первое, что бросается в глаза, читая текст Конституции -это вопрос государственного устройства.
Согласно тексту основного закона страны, Грузия является парламентской Республикой. Однако, согласно тому же тексту, в состав Республики Грузия входят Аджарская и Абхазская Автономные Республики. Как известно –государства, имеющие в своем составе какие-либо автономные единицы, тем более Республики, называются Федерациями. Но, тем ни менее, наша Конституция заявляет, что Грузия является Республикой.
Судя по всему данное несоответствие уже давно является предметом обсуждения на различных уровнях. Возможно именно этим и обсуловлен тот факт, что с на первом же заседании работы Конституционной Комиссии, ее председатель сделал следующее заявление: «Что касается вопроса о создании Второй Палаты Парламента (Сената, в котором должны быть представлены депутаты от автономных субъектов входящих в состав Грузии –ред.), -данный вопрос зависит от вопроса восстановления нашей юрисдикции над всей территорией страны. Исходя из этого, конечно же мы должны обсудить и этот вопрос, однако, считаю, что на данном этапе Грузия не готова к тому, чтобы в стране установилась бы система двухпалатного парламента».
Согласно заявлениям Конституционной Комиссии, планируется пересмотреть вопросы касающиеся расширения полномочий регионов страны. Но, как видно из заявления председателя Парламента страны, не стоит надеется на то, что новый текст Конституции обеспечит истинное равенство между регионами страны, обеспечит равенство всех граждан.
Прежде, чем начать ознакамливать уважаемого читателя с деталями ожидаемых конституционных изменений, предлагаем обратить внимание на текст первой Конституции Грузии, принятой в феврале 1921 года, когда вопрос территориальной целостности Грузии на повестке не стоял. Более того, необходимо отметить, что несмотря на советскую оккупацию, возможно, что именно идеология Первой Конституции не позволила оккупанту оторвать от Грузии, в 20-30гг. ХХ века, ее исторические провинции…
Неизвестно, чем окончиться работа нынешней Конституционной Комиссии. Возможно результат зависит в том числе и от того –насколько активно будет подключено к данному процессу общество нашей страны. Однако ясно –нынешняя Конституция, по сравнению с Первой Конституцией, явно является менее демократичным и справедливым законом. А соответственно, будет нуждаться в постоянном редактировании.
Первая Конституция Грузии, принята 21 февраля 1921 года
(фрагмент)
Глава 14. Права национальных меньшинств
Пункт 129
Нельзя, чтобы была ограниченна свобода социально-экономического и культурного развития какого-либо национального меньшинства проживающего в Грузии. Особенно изучение и воспитание на Родном языке, внутреннее управление в национально-культурных делах. Все имеют право говорить, писать, печатать на Родном языке.
Пункт 130
В рамках Конституционных норм и с соблюдением законов, единицы местного самоуправления (общины, поселения, города) состоящие из национальных меньшинств с целью лучшего управления культурно-просветительскими делами, имеют право на объединение и создание национального союза. Национальные меньшинства, которые не образуют единицы местного самоуправления, так же имеют право на создание подобных союзов. Для удовлетворения культурно-просветительских потребностей национальных меньшинств, из государственного бюджета и из бюджета единиц местного самоуправления, будут выделены средства, пропорциональные количеству населения.
Пункт 131
Нельзя, чтобы из-за участия в Национальных союзах кому-либо были бы ограниченны политические и гражданские права.
Пункт 132
Все национальные союзы имеют право обратиться в суд и защищать свои права, в вопросах, касающихся нарушения обеспеченных конституцией и законом прав и свобод национальных меньшинств.
Пункт 133
У всех граждан Республики Грузия есть равное право на получение государственной, гражданской, военной или любой другой работы.
Пункт 134
В тех единицах местного самоуправления, где существует национально смешанное управление, необходимо, чтобы выделенные из бюджета средства на удовлетворение культурно-просветительских потребностей, пропорционально распределялись на создание необходимого количества школ и других образовательных учреждений, по количеству представителей национальностей.
Пункт 135
В школах национальных меньшинств учебный процесс ведется на Родном языке учащихся.
Пункт 136
В рамках местного самоуправления, в тех единицах, где количество национальных меньшинств, относительно общего количества населения, превышает 20%, по просьбе этого национального меньшинства общение и делопроизводство в государственных и публичных учреждениях, находящихся в пределах данной территориальной единицы, должно происходить Родном языке национальных меньшинств, наравне с государственным языком.
Пункт 137
Депутат- не грузин, который не владеет государственным языком на необходимом уровне, имеет право выступить с речью на Родном языке, при условии, что заранее предоставит Президиуму точный перевод своей речи на государственном языке.