Թուրքիայում համացանցով ահաբկչություն քարոզելու մեղադրանքով ձերբակալվել է 1700 մարդ
Թուրքիայում 2016 թվականի հուլիսին տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման փորձից հետո ձերբակալվել է 1734 մարդ սոցիալական ցանցերում ահաբեկչություն քարոզելու մեղադրանքով:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` համացանցում ահաբեկչություն քարոզելու մեղադրանքով ընդհանուր առմամբ ձերբակալվել է 4 հազար մարդ, սակայն ավելի ուշ նրանցից 1300-ին բաց են թողել:
Ոստիկանությունը բացահայտել է գրեթե 70 հազար սոցցանցային էջեր, որոնցից իրականացվել է ահաբեկչական խմբավորումների կամ հարձակումների մասին քարոզչություն:
Նշվում է, որ 18 հազարից ավելի կասկածյալներ կարող են ձերբակալվել, երբ դատախազությունը համապատասխան հրամաններ կտա: Բացի այդ, ոստիկանությունն աշխատում է օտարերկրյա էջերի օգտատերերին հայտնաբերելու ուղղությամբ, որոնց հետ նույնպես իրականացվել է ահաբեկչության քարոզչություն:

• 23-02-2017 18:04:52   |   |  Общество
В Турции с попытки госпереворота в июле 2016 года арестовали 1 734 человека за пропаганду терроризма в соцсетях.
В целом за пропаганду терроризма в интернете были задержаны почти 4 тысячи человек, сообщает издание Hurriyet daily news. Однако более 1 300 позже отпустили.
Полиция идентифицировала почти 70 тысяч аккаунтов в соцсетях, с которых осуществляется "пропаганда террористических организаций или террористических актов".
Отмечается, что свыше 18 тысяч подозреваемых могут быть задержаны, когда прокуратура выдаст соответствующие ордера.
Также полиция работает над идентификацией владельцев иностранных аккаунтов, с которых осуществляется пропаганда терроризма, чтобы задержать их при пересечении границы.