26-02-2017 14:17:27 | Վրաստան | Ի՞նչ է գրում մամուլը
2017թ-ի հունվարին Վրաստանի արտաքին ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 651 000 000 դոլար, ինչը 22%-ով ավել է, քան 2016թ-ի հունվարին։ Արտահանման ծավալը կազմել է 177 000 000 դոլար, իսկ ներկրման ծավալը՝ 474 000 000 դոլար։
Ելույթ ունենալով Մյունխենյան վեհաժողովի ընթացքում՝ Ռուսաստանի Արտաքին գործերի նախարարը հայտնել է, որ Վրաստանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի չեղարկումը կախված է երկու երկրների իրավապահպան մարմինների միջև համագործակցությունից։ «Դա կախված է նաև անվտանգության ապահովման հարցից։ Հատկապես այն բանի հաշվառմամբ, որ ոչ միայն Կենտրոնական Ասիան, այլև Հարավային Կովկասի տարածածրջանը դարձել է այն ուղին, որը փորձում են օգտագործել ծայրահեղականներն ու ահաբեկիչները։ Երբ մենք կհաստատենք լիարժեք հարաբերություններ մեր երկրների իրավապահպան մարմինների միջև, համապատասխանաբար կնվազեցնենք գոյություն ունեցող սպառնալիքները, այդ ժամանակ գուցե մենք կկարողանանք մտածել Վրաստանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի չեղարկման մասին», -հայտարարել է Սերգեյ Լավրովը։
«Ռուսաստանի Արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությունից ոչ մի նոր բան չիմացանք։ Կրեմլի ներկայացուցիչները և Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն պարբերաբար նման հայտարարություններ են անում։ Այն, որ Վրաստանը անվտանգ երկիր է, հաստատվում է գոնե նրանով, որ Եվրամիությունը մեր միջև հաստատել է առանց վիզա ռեժիմը», -Լավրովի հայտարարությանն ի պատասխան՝ հայտարարել է Վրաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունը։
Վրաստանի նախագահը կոչ է արել երկրի Կառավարությանը լինել ավելի բաց և պատրաստ երկխոսության համար։ «Վերջին 4 ամիսների ընթացքում դեպքերի զարգացումը ստիպում է ինձ դիմել Վրաստանի Կառավարությանը՝ անհրաժեշտ է պատրաստ լինել երկխոսությանը, պետք է ավելի շատ լսել հասարակությանը։ Այն փաստը, որ դուք ղեկավարում եք սահմանադրական մեծամասնությունը, բոլորովին չի նշանակում, որ դուք ճշմարտությունն եք վերահսկում և դուք անհրաժեշտություն չունեք լսելու հասարակության մնացած մասի կարծիքը։ Մենք բոլորս պետք է շփվենք միմյանց հետ։ Այդ շփման մեջ ինչ-որ մեկը շահում է, իսկ ինչ-որ մեկը պարտվում, բայց արդյունքում մենք բոլորս մոտենում ենք ճշմարտությանը», -հայտարարել է Վրաստանի նախագահը։
Շաբաթվա սկզբում «Մեդիատոր» հետազոտական կենտրոնը հրապարակել է հետազոտության տվյալները, որի համաձայն պարզվում է, որ «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցության 115 պատգամավորից 37-ը միլիոնատերեր են։ «Խորհրդարանի պատգամավորների հարկային հրապարակումների համաձայն՝ իշխող կուսակցության 37 պատգամավորներ հանդիսանում են ավելի քան միլիոն լարի արժողությամբ սեփականության տերեր։ Ինչպես նաև անցկացված հետազոտության տվյալների համաձայն՝ 6 նախարար ևս հանդիսանում են միլիոնատերեր», -ասված է տարածված տեղեկության մեջ։
Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահի հայտարարության համաձայն՝ «երկրի հասարակական և քաղաքական կյանքում կանանց մասնակցությունը մեծացնելու նպատակով ծրագրվում է պետական մակարդակով անցկացնել մի շարք տարբեր միջոցառումներ»։ Երկրի հասարակական և քաղաքական կյանքում ազգային փոքրամասնությունների մասնակացությունն ակտիվացնելու վերաբերյալ Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահն այս անգամ էլ ոչինչ չի հայտարարել։
Փետրվարի 22-23-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Գյուղատնտեսության նախարարի առաջին պաշտոնական այցելությունը Վրաստան։ «Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հետագա համագործակցության հարցերը։ Ուշադրություն են դարձրել երկու նախարարությունների միջև գոյություն ունեցող համագործակցության քաղաքականությունը, ինչպես նաև երկու երկրներում գյուղատնտեսության արդյունաբերության զարգացման ռազմավարությանը։ Ինչպես նաև քննարկվել են սննդամթերքի անվտանգությանը, անասնաբուժությանը և բուսապահպանությանը վերաբերող հարցերը։ Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Վրաստանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության խորացման հարցերը», -ասված է Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարության կողմից տարածած հայտարարությունում։
Փետրվարի 23-24-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնական այցելությունը Թբիլիսի։ Երկօրյա այցի շրջանակներում Հայաստանի վարչապետը հանդիպում է անցկացրել Վրաստանի նախագահի, վարչապետի հետ, մասնակցություն է ունեցել հայկական և վրացական կառավարական պատվիրակությունների ընդարձակ նիստին, հանդիպել է հայ և վրաց գործարարների, հոգևոր և աշխարհիկ համայնքային ներկայացուցիչների հետ։
«Հանդիպում է կայացել Վրաստանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի միջև։ Կողմերը քննարկել են երկկողմանի համագործակցության հարցեր և ևս մեկ անգամ ընդգծել են, որ Հայաստանի և Վրաստանի փոխհարաբերությունները զարգացման մեծ պոտենցիալ ունեն, հատկապես տնտեսական համագործակցության ուղղությամբ։ Կողմերը քննարկել են վրացական բռնագրավված տարածքներին վերաբերող հարցեր, քննարկել են տարածաշրջանի առջև ծառացած մարտահրավերները և տարածաշրջանային անվտանգության ապահովմանը վերաբերող հարցեր», -ասված է Վրաստանի նախագահի վարչության հայտարարությունում։
«Հայաստանի և Վրաստանի փոխհարաբերություները շատ բարձր մակարդակի վրա են, բայց մենք, այնուամենայնիվ, ունենք շատ մեծ հեռանկարներ։ Մենք ժամանել ենք Վրաստան և բերել ենք որոշակի գաղափարներ, որոնցով ծրագրում են կիսվել վրացական կողմի հետ։ Համոզված եմ, որ բոլոր հանդիպումները արդյունավետ կլինեն», -մինչ Վրաստան պաշտոնական այցի մեկնարկը հայտարարել է Հայաստանի վարչապետը։
«Մենք շատ գոհ ենք Վրաստան կատարած այցի արդյունքներից։ Փաստացիորեն, բոլոր հարցերի մասին, որոնք մենք ծրագրել էինք քննարկել վրաց գործընկերների հետ, մենք համաձայնության եկանք», -փետրվարի 24-ին հայտնել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը։
Բաքվում այն երկրների Էներգետիկայի նախարարների միջև է հանդիպում կայացել, որոնք մասնակցում են «Հարավային Էներգետիկ միջանցքի» շինարարությանը։ Ադրբեջանական կողմի խոստումների համաձայն՝ «Նոր գազախողովակը կսկսի գործել 2019թ․-ին իսկ 2020թ․-ին որպես սակագնի վճարում՝ Վրաստանը կստանա 1 000 000 000 կուբամետր գազ, ինչը գերազանցում է այսօր Վրաստանի կողմից օգտագործվող գազի քանակության 40%-ը»։

Внешний торговый оборот Грузии в январе 2017 года составил 651 000 000 долларов, что на 22% больше чем в январе 2016 года. Объем экспорта составил 177 000 000 долларов, а импорта -474 000 000 долларов.
Выступая на Мюнхенской конференции министр Иностранных Дел России заявил, что отмена визового режима для граждан Грузии напрямую зависит от восстановления сотрудничества между правоохранительными органами двух стран. «Это также зависит от вопроса обеспечения безопасности. Особенно с учетом того, что не только Центральная Азия, но и регион Южного Кавказа стал тем маршрутом, который пытаются активно использовать экстремисты и террористы. Когда мы установим полноценные отношения между правоохранительными органами наших стран и соответственно снизим все существующие риски, тогда, наверное мы сможем говорить о отмене визового режима для граждан Грузии», -заявил Сергей Лавров.
«Из заявления министра Иностранных Дел России ничего нового мы не узнали. Представители Кремля и МИД России периодически делают подобные заявления. То, что Грузия является безопасной страной подтверждается хотя бы тем, что Европейский Союз одобрил установление между нами безвизового режима», -в ответ на заявление Лаврова заявило министерство Иностранных Дел Грузии.
Президент Грузии призвал Правительство страны быть более открытым и готовым к диалогу. «Динамика событий последних четырех месяцев вынуждает меня обратиться к Правительству Грузии –необходимо быть готовым к диалогу, надо больше слушать общество. Тот факт, что Вы контролируете конституционное большинство, вовсе не означает, что Вы контролируете истину и у Вас нет необходимости слушать мнение остального общества. Мы все должны общаться друг с другом. В этом общении кто-то выиграет, а кто-то проиграет, но в результате все мы приблизимся к истине», -заявил президент Грузии.
В начале недели Центр исследований «Медиатор» опубликовал данные проведенного исследования, согласно которому выясняется, что из 115 депутатов от правящей партии «Грузинская мечта» 37 являются миллионерами. «Согласно налоговым декларациям депутатов парламента 37 депутатов от правящей партии являются обладателями собственности, оцененной более чем в миллион лари. Так же, согласно данным проведенного исследования шестеро министров так же являются миллионерами», -сказано в распространенной информации.
Согласно заявлению председателя Парламента Грузии «С целью увеличения участия женщин в политической и общественной жизни страны, на государственном уровне запланировано проведение целого ряда различных мероприятий». О увеличении участия в политической жизни страны представителей национальных меньшинств председатель Парламента Грузии, и на этот раз, ничего не заявлял.
22-23 февраля состоялся первый официальный визит министра Сельского хозяйства Республики Армения в Грузию. «В ходе встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества. Обратили внимание на существующую политику сотрудничества между двумя министерствами, а так-же на стратегию развития сельскохозяйственной отрасли в двух странах. Так же были обсуждены вопросы касающиеся обеспечения безопасности продуктов питания, ветеринарии и сотрудничества в сфере фитосанитарии. Стороны обсудили вопрос углубления торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Грузией», -сказано в заявлении распространенном министерством сельского хозяйства Грузии.
23-24 февраля состоялся официальный визит премьер министра Республики Армения в Тбилиси. В ходе двухдневного визита премьер министр Армении провел встречу с президентом, премьер министром Грузии, принял участие в расширенном заседании армянской и грузинской правительственных делегаций, встретился с армянскими бизнесменами, представителями духовных и светских общинных организаций.
«Состоялась встреча президента Грузии с премьер министром Армении. Стороны обсудили вопросы двухстороннего сотрудничества и еще раз подчеркнули, что взаимоотношения Армении и Грузии имеют большой потенциал развития, особенно в направлении экономического сотрудничества. Стороны обсудили вопросы, касающиеся оккупированных грузинских территорий, обсудили вызовы стоящие перед регионом и вопросы касающиеся обеспечения региональной безопасности», -сказано в заявлении администрации Президента Грузии.
«Взаимоотношения между Арменией и Грузией находятся на очень высоком уровне, но у нас все же есть очень большие перспективы. Мы приехали в Грузию и привезли определенные идеи, которыми планируем поделиться с грузинской стороной. Уверен, что все встречи будут результативными», -перед началом официального визита в Грузию заявил премьер министр Армении.
«Мы очень довольны результатами визита в Грузию. Практически по всем вопросам, которые мы планировали обсудить с грузинскими коллегами, мы достигли согласия», -24 февраля заявил премьер министр Республики Армения.
В Баку состоялась встреча министров энергетики тех стран, которые участвуют в проекте строительства «Южного энергетического коридора». Согласно обещаниям азербайджанской стороны «Новый газопровод начнет функционировать в 2019 году, а в 2020 году, в качестве оплаты за транзит, Грузия получит 1 000 000 000 кубометр газа, что превышает 40% от количества газа, потребляемого сегодня Грузией».