Մանհեթթենվիլի քոլեջի փիլիսոփայության պրոֆեսորն ԱրՊՀ-ում հանդես է եկել դասախոսությամբ
Արցախի պետական համալսարան են այցելել Նյու Յորքի Մանհեթթենվիլի քոլեջի փիլիսոփայության պրոֆեսոր, փիլիսոփայության ֆակուլտետի դեկան Շվոն Նեշ-Մարշալը, քոլեջի ուսանող Էբբի Պարենտաուն և նաև Լոս Անջելեսից իրավաբան Ռիտա Մահդեսյանը:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի   հաղորդմամբ՝   միջոցառմանը   բացման  խոսքով  հանդես  է  եկել   ԱրՊՀ   ռեկտոր  Մանուշ  Մինասյանը, ով   ողջունել  է    ներկաներին՝ կարևորելով   նման  հանդիպումները:
Շվոն Նեշ-Մարշալը  համալսարանի   պրոֆեսորադասախոսական  կազմի   և  ուսանողների  առջև  հանդես  է  եկել   Հայոց  ցեղասպանության  թեմայով  դասախոսությամբ՝ նշելով, որ, դժբախտաբար, Ցեղասպանությունը   դեռևս  շարունակվում  են երկրի  տարբեր   կետերում:
«Իմ  կարծիքով  1915  թվականի   Ցեղասպանությունը  դեռ   չի  ավարտվել, քանի  որ  Թուրքիան   դեռ   ժխտում  է  հայերի  հանդեպ    կատարած   եղեռնագործությունը: Այսօր   էլ հայերի գոյությունը  սպառնալիք  է   Թուրքիայի   համար:
1915  թվականին   օսմանյան  տնտեսության  80   %   քրիստոնեության  ձեռքին  էր, իսկ  1918  թվականին   մեծամասնությունն  արդեն    կենտրոնացված էր թուրքերի   մոտ: Հայկական    հետքը   կորցնելու   համար    1930  թվականին   թուրքերը  փոխեցին աշխարհագրական   տեղանունները»,-մասնավորապես  ասել է  Շվոն Նեշ-Մարշալը    և    ընդգծել, որ  ինքն    իրենց  քոլեջում   ամեն  տարի   ապրիլի  24-ին՝   Հայոց    ցեղասպանության    հիշատակի  օրը, ուսանողության     հետ    միջոցառումներ  է  կազմակերպում:
Մանհեթթենվիլի քոլեջի  ուսանող Էբբի   Պարենտաուն  իր  ծրագրով  3  ամսով Արցախում   է լինելու.  նա  այստեղ  անց  է  կացնելու    անգլերենի  դասընթացներ:
«Ուրախ  և  հպարտ  եմ  Արցախում  լինելուս  համար:  Արցախի   լեռները  մի  տեսակ  հանգստություն են  ներշնչում ինձ. ես  նման    բան  իմ  կյանքում   երբևէ  չեմ   զգացել»,-նշել է  Էբբին:

Philosophy Professor of New York Manhattanville college gave lecture at the Artsakh State University
14-03-2017 12:07:53 | | Press of Diaspora
On March 13, Philosophy Professor of New York Manhattanville college and the Dean of the Philosophy Faculty Siobhan Nash-Marshall, Faculty student Abby Parentaun and the Los Angeles attorney Rita Mahdessian visited the Artsakh State University.
As “ Artsakhpress” reports, the rector of Artsakh State University Manush Minasyan in her opening speech welcomed the participants and stressed the importance of such meetings.
Siobhan Nash-Marshall delivered a lecture on the Armenian Genocide for students and lecturers.
"I think the 1915 genocide is not over, because Turkey still denies the genocide committed against the Armenians. Today, the existence of Armenians is a threat to Turkey.
In 1915, 80% of the Ottoman economy was in the hands of the Christianity, and in 1918 the majority has been concentrated in the hands of the Turks. In 1930 for losing the Armenian track the Turks changed the geographical names, "said Siobhan Nash-Marshall and stressed that every year on April 24 on the Armenian Genocide Remembrance Day she organizes events with students.
Manhattanville college student Abby Parentaun will be in Artsakh for three months. Here she will hold English classes.
"I am happy and proud for being in Artsakh. Artsakh mountains inspire me by a kind of peace. I have never experienced anything like this in my life, "said Abby.