Հայաստանը մտադիր է ակտիվորեն աջակացել Ռուսաստանին ահաբեկչության դեմ պայքարում. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատրաստակամություն է հայտնել Ռուսաստանի հետ ավելի ակտիվորեն պայքարել միջազգային ահաբեկչության, այդ թվում նաև «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ: Այս մասին նա հայտարարել է «Միր» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Ես կարծում եմ, որ մենք կկարողանանք ավելի ակտիվորեն աջակցել Ռուսաստանի Զինված ուժերին այդ մեծ և կարևոր խնդրի լուծման հարցում: Ռուսաստանը մեծ ներդրում ունի այդ պայքարում, և մենք պետք է կրենք այդ պատասխանատվության և ջանքերի մի մասը»,- ասել է նա` հավելելով, որ Ռուսաստանի գործադրած ջանքերը պսակվում են հաջողությամբ:
Ս. Սարգսյանի խոսքերով` Հայաստանի կողմից հակաահաբեկչական գործունեության ակտիվացման հիմնական պատճառը տարածքային մոտիկությունն է ԻՊ գործողությունների գոտուն, որից Հայաստանը գտնվում է մոտավորապես 400 կ/մ հեռավորության վրա:
«Եթե հաշվի առնենք, որ ԻՊ գործողություններում ներգրավված են ԱՊՀ երկրների շատ քաղաքացիներ, ապա վաղ թե ուշ մեր տարածաշրջանում կհայտնվեն մարդիկ, որոնք արդեն կունենան ռազմական փորձ, կտիրապետեն բարբարոսական մեթոդների և լրացուցիչ դժվարություններ կառաջացնեն առանց այդ էլ փխրուն կայունության մեջ»,- ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
Վերջինս նաև նշել է, որ հակամարտության շփման գոտու հակառակ հատվածում արդեն իսկ լսվում են արաբերեն լեզվով խոսակցություններ և այլ ձայներ:
ՀՀ նախագահը չի բացառել, որ Մերձավոր Արևելքից հեռացած այդ մարդիկ քիչ-քիչ կմոտենան հայկական սահմանին` ընդգրկվելով տարածաշրջանային հակամարտության մեջ:

Армения намерена активнее помогать России в борьбе с терроризмом
Президент Армении Серж Саргсян выразил желание внести более активный вклад вместе с Россией в борьбу против международного терроризма, в том числе против террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ). Об этом он заявил в интервью телеканалу"Мир", текст которого опубликован на сайте телекомпании.
"Я думаю, что мы могли бы более активно помогать Вооруженным силам России в выполнении этой большой и важной задачи. РФ вносит очень большой вклад в эту борьбу, и мы должны нести какую-то часть и этой ответственности, и этих усилий", - сказал он, отметив, что "усилия, которые сейчас прикладывает Россия, увенчаются успехом".
По словам Саргсяна, к активизации антитеррористической деятельности Армению толкает ее территориальная близость к зоне действий "Исламского государства", от которой страну разделяют "приблизительно 400 километров".
"Если учесть, что в действия ИГ вовлечены многие граждане стран-членов СНГ, то рано или поздно в нашем регионе появятся люди, которые уже имеют военный опыт, у которых варварские методы и которые могут внести дополнительные сложности и в без этого хрупкую стабильность", - подчеркнул глава государства.
Как особо отметил Саргсян, на сегодняшний день террористы могут быть вовлечены в региональные территориальные конфликты, в том числе, в Нагорном Карабахе. "Мы уже, к сожалению, наблюдаем по ту сторону соприкосновения арабскую речь и другие голоса. Нам кажется, что постепенно люди, которые ушли с Ближнего Востока, начинают быть вовлеченными в конфликты в нашем регионе", - заключил он.