«Երկիր Ծիրանի» կուսակցությունը կոչ է անում չքվեարկել ՀՀԿ-ի օգտին
դիտարկելով ապրիլի 2-ը որպես քաղաքական պայքար մղելու միջոց, (չնայած ի սկզբանե կեղծված համարելով ապրիլի 2-ին նշանակված «ընտրությունները»),
գնահատելով որպես կլանային իշխանության պահպանման հիմք` արտերկրում Հայաստանի Հանրապետության միլիոնավոր քաղաքացիներին իրավական արգելքով զրկելը Հայրենիքի քաղաքական կյանքին մասնակցելուց (ընտրելու եւ ընտրվելու իրավունքից),
հաշվի առնելով ազատ, արդար ու հավասար պայմաններում ընտրություն իրականացնելու հնարավորության բացակայությունը (բազմաթիվ քաղբանտարկյալներ եւ քաղաքական հետապնդումներ, մարդասեր Արթուր Սարգսյանի խոշտանգումով սպանություն, համատարած ընտրակաշառքներ, վարչական ռեսուրսի օգտագործում, այսպես կոչված` ռեյտինգային քվեարկություն, բռնությունների կիրառում եւ այլ ապօրինություններ),
պատրաստ լինելով համագործակցել բոլոր այն անհատների եւ հասարակական-քաղաքական միավորների հետ, որոնք քաղաքական օրակարգ են իրացնելու` նոր, օրինական եւ լեգիտիմ իշխանության ձեւավորման շուրջ,
Կոչ է անում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին հանդես գալ քաղաքական դիրքորոշմամբ ու քաղաքացիական նկարագրով եւ ապրիլի 2-ին`
1. Չքվեարկել ՀՀԿ-ի օգտին:
2. Չքվեարկել վերջին քառորդ դարում նախկին ու ներկա իշխանության այն ներկայացուցիչների օգտին, ովքեր ընդգրկված են որեւէ քաղաքական ուժի կամ դաշինքի ցուցակում, ովքեր պատրաստ են Հայրենիքի տարածքների հանձնմանը, ովքեր տասնյակ տարիներ եղել են ոչ լեգիտիմ, բռնազավթիչ իշխանության մաս եւ չեն կատարել իրենց ուղղակի պարտականությունը` հանցակից դառնալով բռնազավթմանը:
Հիմք ընդունելով Մարդու իրավունքների համընդհանուր Հռչակագիրը, Մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության վերաբերյալ միջազգային նորմերը եւ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը` ապրիլի 3-ից ինքնակազմակերպվել եւ Հայաստանի ու արտասահմանի հայաշատ քաղաքներում, առանց որեւէ ուժի կամ անհատի կոչի եւ թելադրանքի, խաղաղ եղանակով նախաձեռնել բողոքի զանգվածային գործողություններ:

Партия «Еркир Цирани» призывает граждан не голосовать за Республиканскую партию
Рассмaтривая 2-oe апреля, как средство ведения политической борьбы (хотя, изначально полагая, что намеченные на 2-oe  апреля «выборы» фальсифицированы),
Оценивая правовой запрет по лишению права многомиллионных граждан Республики Армения проживающих зарубежом участвовать в политической жизни (выбирать и избираться), как основу для сохранение кланновой власти,
Учитывая отсутствие возможности проведения  свободных, справедливых и на равных условиях  выборoв (многочисленные политические заключенные и политические преследования, путем пытки убийствo гуманиста Артура Саркисяна, широко распространенный подкуп голосов, использование административного ресурса, так называемое рейтинговое голосование, применение насилия и другие незаконные действия),
Будучи  готовы сотрудничествовать со всеми общественными и политическими силами, а также отдельными лицами, которые будут продвигать новую политическую повестку для формирования законной и легитимной власти.
Призывает граждан Республики Армения 2-го апреля выступить с политической позицией и гражданским долгом:
1. Не голосовать за Республиканскую партию (РПА).
2. Не голосовать в пользу бывших и нынешних представителей власти, которые входят в какой-либо список политической силы или блока, которые за последние четверть века были и остались готовы на сдачу территорий Отечества, которыe в течений десятилетий были частью нелегитимной, узурпаторской власти и не выполнили свои непосредственные обязанности, тем самым став соучастниками узурпации власти.
Принимая за основу   Всеобщую декларацию прав человека, Международныe нормы по защите прав и свобод человека и Конституцию Республики Армения, призываем с 3-го апреля самоорганизаваться и без какой-либо силы, или призыва и диктaта, начать мирные массовые акции протеста в Армении и за ее пределами, в городах где проживают многочисленные армяне.