«Երկիր Ծիրանի» կուսակցությունը կոչ է անում չքվեարկել ՀՀԿ-ի օգտին
դիտարկելով ապրիլի 2-ը որպես քաղաքական պայքար մղելու միջոց, (չնայած ի սկզբանե կեղծված համարելով ապրիլի 2-ին նշանակված «ընտրությունները»),
գնահատելով որպես կլանային իշխանության պահպանման հիմք` արտերկրում Հայաստանի Հանրապետության միլիոնավոր քաղաքացիներին իրավական արգելքով զրկելը Հայրենիքի քաղաքական կյանքին մասնակցելուց (ընտրելու եւ ընտրվելու իրավունքից),
հաշվի առնելով ազատ, արդար ու հավասար պայմաններում ընտրություն իրականացնելու հնարավորության բացակայությունը (բազմաթիվ քաղբանտարկյալներ եւ քաղաքական հետապնդումներ, մարդասեր Արթուր Սարգսյանի խոշտանգումով սպանություն, համատարած ընտրակաշառքներ, վարչական ռեսուրսի օգտագործում, այսպես կոչված` ռեյտինգային քվեարկություն, բռնությունների կիրառում եւ այլ ապօրինություններ),
պատրաստ լինելով համագործակցել բոլոր այն անհատների եւ հասարակական-քաղաքական միավորների հետ, որոնք քաղաքական օրակարգ են իրացնելու` նոր, օրինական եւ լեգիտիմ իշխանության ձեւավորման շուրջ,
Կոչ է անում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին հանդես գալ քաղաքական դիրքորոշմամբ ու քաղաքացիական նկարագրով եւ ապրիլի 2-ին`
1. Չքվեարկել ՀՀԿ-ի օգտին:
2. Չքվեարկել վերջին քառորդ դարում նախկին ու ներկա իշխանության այն ներկայացուցիչների օգտին, ովքեր ընդգրկված են որեւէ քաղաքական ուժի կամ դաշինքի ցուցակում, ովքեր պատրաստ են Հայրենիքի տարածքների հանձնմանը, ովքեր տասնյակ տարիներ եղել են ոչ լեգիտիմ, բռնազավթիչ իշխանության մաս եւ չեն կատարել իրենց ուղղակի պարտականությունը` հանցակից դառնալով բռնազավթմանը:
Հիմք ընդունելով Մարդու իրավունքների համընդհանուր Հռչակագիրը, Մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության վերաբերյալ միջազգային նորմերը եւ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը` ապրիլի 3-ից ինքնակազմակերպվել եւ Հայաստանի ու արտասահմանի հայաշատ քաղաքներում, առանց որեւէ ուժի կամ անհատի կոչի եւ թելադրանքի, խաղաղ եղանակով նախաձեռնել բողոքի զանգվածային գործողություններ:

• 30-03-2017 16:31:23   | Armenia  |  Politics
Perceiving April 2 as a mean of a political struggle (although originally considering rigged the "elections scheduled for April 2";
Observing deprivation, by legal prohibition, of millions of citizens of the Republic of Armenia, living abroad, from participation in the political life of the country (the right to elect and to be elected) as a basis for preservation of the clan system;
Taking into the consideration the lack of opportunity to exercise free, fair and equal conditions based elections (the existence of many political prisoners and political persecution, the tortured-murder of humane Arthur Sargsyan, widespread vote buying, use of administrative resources, so-called rating voting, use violence and other unlawful practices).
Being ready to cooperate with all the individuals and the social and political units, who will introduce in the political agenda new, legitimate formation of the government.
Calls on Armenia’s citizens to act with political will and with civic character and on April 2, 2017
1. Not to vote in favor of HHK,
2. Not to vote in favor of the last quarter of a century’s former and current government officials, who are enrolled in any political party or alliance list, who are willing to surrender the territories of our Homeland, who have been illegitimate for decades and a part of occupant government, who did not fulfill their direct duties by becoming a complicit in the occupation.
Based on the Universal Declaration of Human Rights, the International norms on the protection of Human rights and freedoms and the Constitution of the Republic of Armenia, from April 3, we call on self-organisation in Armenia’s and in the most Armenian populated cities of abroad, without any force or coercion and the individual calling, to initiate a peaceful mass protest actions.