Հայաստանի և Կիպրոսի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակ
Արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը և Իոաննիս Կասուլիդեսը ուղերձներ փոխանակեցին՝ Հայաստանի Հանրապետության և Կիպրոսի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ:
Էդվարդ Նալբանդյանն իր ուղերձում նշում է Կիպրոսի առանձնահատուկ տեղը Հայաստանի համար՝ որպես եղբայրական երկիր, որի հետ մեզ կապում են ոչ միայն մեր ժողովուրդների՝ դարերի խորքից եկող պատմամշակութային բազմաթիվ առնչությունները, այլև փոխադարձ խոր հարգանքի ու ջերմության վրա խարսխված արդի միջպետական սերտ հարաբերությունները:
Հայաստանի արտգործնախարարն ընդգծում է, որ քառորդ դարի ընթացքում հայ-կիպրական փոխգործակցությունը կառուցվել է կուռ հիմքերի վրա, և միջազգային ու տարածաշրջանային կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ մենք ունենք լայն փոխըմբռնում:
Էդվարդ Նալբանդյանը, մեծապես կարևորելով Հայաստանի և Կիպրոսի միջև ձևավորված ավանդական ջերմ հարաբերությունները, համոզմունք է հայտնում, որ համատեղ ջանքերով մեզ կհաջողվի դրանք առավել զարգացնել ու խորացնել` ի շահ և ի բարօրություն մեր երկու բարեկամ ժողովուրդների:
Իոաննիս Կասուլիդեսն իր ուղերձում նշում է, որ բարեկամական և եղբայրական կապերը, ինչպես նաև մեր պետությունների միջև առկա ամուր փոխհարաբերությունները, շատ ավելի խորն են, քան վերջին 25 տարիները, ու շեշտում է, որ Կիպրոսը և Հայաստանը միայն ընդհանուր արժեքներ ու ավանդույթներ չէ, որ ունեն, այլ նաև կապված են պատմական և մշակութային բազմաթիվ թելերով:
Իր նամակում նախարար Կասուլիդեսն ընդգծում է, որ բազմաթիվ փորձությունների առկա ժամանակաշրջանում Կիպրոսը կշարունակի աշխատել Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետագա խորացման ուղղությամբ՝ նոր հնարավորություններ ստեղծելով համագործակցության համար՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների:
Կիպրոսի արտգործնախարարը շեշտում է, որ ակտիվ երկկողմ հարաբերությունների համար մենք ստեղծել ենք ամուր հիմքեր, որոնք հաջողություն կբերեն մեր հետագա համագործակցության ընթացքում:

25-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Кипром
Министры иностранных дел Эдвард Налбандян и Иоаннис Касулидис обменялись посланиями по случаю 25-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Республикой Кипр.
Эдвард Налбандян в своем послании отмечает особенную роль Кипра для Армении как братской страны, с которой нас связывают не только многочисленные историко-культурные связи наших народов, но и современные межгосударственные отношения, построенные на глубоком взаимном уважении и теплоте.
Глава МИД Армении подчеркивает, что в течение четверти века армяно-кипрское взаимодействие строилось на прочной основе, и у нас есть широкое взаимопонимание по важнейшим международным и региональным вопросам.
Эдвард Налбандян, придавая большую важность традиционно теплым отношениям между Арменией и Кипром, выражает уверенность, что совместными усилиями нам удастся их еще больше развить и углубить во благо и процветание наших двух дружественных народов.
Иоаннис Касулидис в своем послании отмечает, что дружественные и братские связи, а также прочные взаимоотношения между нашими государствами намного глубоки, чем последние 25 лет, и подчеркивает, что Кипр и Армения имеют не только общие ценности и обычаи, но связаны еще и многочисленными историческими и культурными узами.
В своем письме министр Касулидис подчеркивает, что сегодня, в период многочисленных испытаний, Кипр продолжит работать в направлении дальнейшего углубления отношений с Арменией, создавая новые возможности для сотрудничества во благо двух дружественных народов.
Министр иностранных дел Кипра отмечает, что для активных двусторонних отношений мы создали прочные основы, которые принесут удачу в течение нашего дальнейшего сотрудничества.