11 երկրներ կոչ են արել Վենեսուելայի իշխանություններին հարգել ցույցերի ազատությունը
Վենեսուելայում նախօրեին իրականացվող զանգվածային բողոքի ակցիաների հետ կապված Լատինական Ամերիկայի 11 պետությունները կոչ են արել Կարակասի իշխանություններին հարգել ցույցերի ազատությունը։ korrespondent.net-ի փոխանցմամբ՝  այդ մասին նշվում է այն համատեղ հայտարարության մեջ, որը հավանության է արժանացել Արգենտինայում, Բրազիլիայում, Չիլիում, Կոստա Ռիկայում, Գվատեմալայում, Հոնդուրասում, Կոլումբիայում, Մեքսիկայում, Պարագվայում, Պերույում և Ուրուգվայում։
Հայտարարությունը ստորագրած վերոնշյալ երկրները խորը անհանգստություն են հայտնել Վենեսուելայում իրականացաված ցույցերի ընթացքում մարդկանց նկատմամբ կիրառվող բռնությունների և մասնակցիների մահվան կապակցությամբ։ Նշվում է, որ այդ բողոքի ակցիաների ընթացքում արդեն հինգ մարդ է զոհվել։
Ապրիլի 19-ին նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի հակառակորդները նոր զանգվածային բողոքի ակցիաներ են ծրագրել։ Նրանք Մադուրոյին մեղադրում են երկրում առաջացած խորը տնտեսական ճգնաժամի մեջ։
Իր հերթին նախագահ Ն․ Մադուրոն հայտարարել է իր այն մտադրության մասին, որ պատրաստվում է զինվորականներին տեղակայել ամբողջ Վենեսուելայի տարածքում։
Իր հակառակորդներին նա անվանել է դավաճաններ։
Վենեսուելայի նախագահը նաև մտադիր է զինված ազգային միավորների թիվը 100-ից հասցնել 500-ի, ընդ որում նրանցից յուրաքանչյուրը կստանա զենք։

Венесуэлу 11 стран призвали уважать свободу митингов
В преддверии массовых акций протеста в Венесуэле 11 государств Латинской Америки призвали власти в Каракасе уважать свободу демонстраций. Правительство Венесуэлы должно "гарантировать право на проведение мирных митингов". Об этом говорится в совместном заявлении, которое обнародовали в Боготе Аргентина, Бразилия, Чили, Коста-Рика, Гватемала, Гондурас, Колумбия, Мексика, Парагвай, Перу и Уругвай.
Страны, подписавшие заявление, выразили глубокую обеспокоенность насилием и гибелью участников акций протеста в Венесуэле, где в последние дни в результате уличных столкновений между силами правопорядка и демонстрантами погибли уже пять человек.
На 19 апреля противники президента Николаса Мадуро запланировали новые массовые акции протеста. Они обвиняют Мадуро в глубоком экономическом кризисе в стране.
В свою очередь Мадуро объявил о намерении разместить военнослужащих по всей Венесуэле, своих противников он называет предателями. Президент Венесуэлы также намерен увеличить численность вооруженных народных дружин со 100 тысяч до 500 тысяч человек, причем каждый новый дружинник получит оружие.