Հայաստանը 4-րդ անգամ պատրաստվում է «Սոսե» միջազգային կինոփառատոնին
«Սոսե»-2017 միջազգային կինոփառատոնը մեկնարկել է ֆիլմերի հայտերի ընդունումը: Հիմնական մրցութային ծրագրում կարող են մասնակցել բոլոր ֆիլմերը՝ առանց թեմատիկ սահմանափակման (խաղարկային, լիամետրաժ, կարճամետրաժ, վավերագրական):
Կինոփառատոնն ունի ևս երկու մրցութային ծրագիր՝ «Բովանդակությունը՝ կին» և «Ուսանողական»: «Բովանդակությունը՝ կին» մրցութային ծրագրին կարող են մասնակցել ֆիլմեր, որոնցում արծարծվում է կնոջ թեման: Լավագույն մեկնաբանության համար նախատեսված է ոսե Մայրիկի անվան մրցանակ: Իսկ «Ուսանողական» մրցութային ծրագրին ներկայացվում են աշխարհի տարբեր ծայրերում սովորող ուսանողների աշխատանքներն առանց ժանրային կամ թեմատիկ սահմանապակման: Կինոփառատոնը կհովանավորի «Լավագույն ուսանողական աշխատանք» անվանակարգում հաղթող և Հայաստանում սովորող ուսանող-ռեժիսորի մեկ տարվա ուսման վարձը, իսկ արտերկրում սովորող ուսանող-ռեժիսորին կտրվի պատվոգիր:
«Սոսե» միջազգային կինոփառատոնի ֆիլմերի նախնական ընտրությունը իրականացնում է միջազգային հանձնախումբը, որում ընդգրկված են նաև հայ մասնագետները։
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը 2017 թվականի մայիսի 31-ն է: Ֆիլմերի նախնական ընտրության արդյունքները կամփոփվեն 2017թ-ի հուլիսի 1-ին։ Կինոդիտումները կանցկացվեն 2017 թ.-ի օգոստոսի 14-ից հոկտեմբերի 2-ը։ Իսկ մրցանակաբաշխությունը կկայանա հոկտեմբերի 14-ին։
«Սոսե» միջազգային կինոփառատոնի գլխավոր նպատակն է նպաստել Հայաստանում և Արցախում ֆիլմարտադրության զարգացմանը, ինչպես նաև աջակցել համատեղ ֆիլմերի արտադրությանը, որպեսզի ստեղծվեն հայ-իտալական, հայ-բուլղարակ, հայ-իրանական և այլ ֆիլմեր:
Հայտերի ընդունման պայմաններին մանրամասն կարող եք ծանոթանալ www.sosefestival.com կայքի ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ բաժնում։

Армения в 4-ый раз готовится к международному кинофестивалю «Сосэ»
Начался прием заявок на международный кинофестиваль «Сосэ». В основной конкурсной программе могут участвовать все фильмы без тематических ограничений (игровые, полнометражные, короткометражные, документальные).
Есть еще две конкурсные программы - «Содержание - женщина» и «Студенческий».  В конкурсной программе «Содержание - женщина» могут принимать участие фильмы, в которых поднимается тема женщины. За лучшую интерпритацию предназначен приз имени Матери Сосэ. А на конкурсной программе «Студенческий» представляются работы студентов со всех концов мира, без жанровых или тематических ограничений. Кинофестиваль спонсирует годовую оплату за учебу студенту-режиссеру, победившему в номинации «Лучшая студенческая работа», учащемуся в Армении, а  студент-режиссер, учащейся заграницей получит диплом.
Предварительный отбор фильмов международного фестиваля «Сосэ» проводит международный комитет, в который также включены армянские специалисты.
Конечный срок принятия заявок – 31-ое мая 2017 года. Результаты предварительного отбора будут ясны 1-ого июля 2017-ого года. Кинопросмотры пройдут с 14-ого августа по 2-ое октября. А церемония награждения пройдет 14-ого октября.
Главной целью международного кинофестиваля «Сосэ» является содействие развитию кинопроизводства в Армении и в Арцахе, также содействие совместному фильмопроизводству, чтобы создавались армяно-итальянские, армяно-болгарские, армяно-иранские и друге фильмы.