Հայաստանը 4-րդ անգամ պատրաստվում է «Սոսե» միջազգային կինոփառատոնին
«Սոսե»-2017 միջազգային կինոփառատոնը մեկնարկել է ֆիլմերի հայտերի ընդունումը: Հիմնական մրցութային ծրագրում կարող են մասնակցել բոլոր ֆիլմերը՝ առանց թեմատիկ սահմանափակման (խաղարկային, լիամետրաժ, կարճամետրաժ, վավերագրական):
Կինոփառատոնն ունի ևս երկու մրցութային ծրագիր՝ «Բովանդակությունը՝ կին» և «Ուսանողական»: «Բովանդակությունը՝ կին» մրցութային ծրագրին կարող են մասնակցել ֆիլմեր, որոնցում արծարծվում է կնոջ թեման: Լավագույն մեկնաբանության համար նախատեսված է ոսե Մայրիկի անվան մրցանակ: Իսկ «Ուսանողական» մրցութային ծրագրին ներկայացվում են աշխարհի տարբեր ծայրերում սովորող ուսանողների աշխատանքներն առանց ժանրային կամ թեմատիկ սահմանապակման: Կինոփառատոնը կհովանավորի «Լավագույն ուսանողական աշխատանք» անվանակարգում հաղթող և Հայաստանում սովորող ուսանող-ռեժիսորի մեկ տարվա ուսման վարձը, իսկ արտերկրում սովորող ուսանող-ռեժիսորին կտրվի պատվոգիր:
«Սոսե» միջազգային կինոփառատոնի ֆիլմերի նախնական ընտրությունը իրականացնում է միջազգային հանձնախումբը, որում ընդգրկված են նաև հայ մասնագետները։
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը 2017 թվականի մայիսի 31-ն է: Ֆիլմերի նախնական ընտրության արդյունքները կամփոփվեն 2017թ-ի հուլիսի 1-ին։ Կինոդիտումները կանցկացվեն 2017 թ.-ի օգոստոսի 14-ից հոկտեմբերի 2-ը։ Իսկ մրցանակաբաշխությունը կկայանա հոկտեմբերի 14-ին։
«Սոսե» միջազգային կինոփառատոնի գլխավոր նպատակն է նպաստել Հայաստանում և Արցախում ֆիլմարտադրության զարգացմանը, ինչպես նաև աջակցել համատեղ ֆիլմերի արտադրությանը, որպեսզի ստեղծվեն հայ-իտալական, հայ-բուլղարակ, հայ-իրանական և այլ ֆիլմեր:
Հայտերի ընդունման պայմաններին մանրամասն կարող եք ծանոթանալ www.sosefestival.com կայքի ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ բաժնում։

• 02-05-2017 12:02:57   | Armenia  |  Culture
Sose 2017 International Film Festival has started to accept film applications. Any film can participate in the main competition program, without thematic restrictions (feature, full-length, short-length, documentary).
The film festival has two more competition programs – “Content is the woman” and “Student.” Films which deal with the topic of women may take part in the “Content is the woman” competition program. The best interpretation will receive the award after Mother Sose. “Student” competition program involves the works of students from all parts of the world without restrictions in genre or theme. The student-director studying in Armenia and winning the “Best student work” nomination will be granted his/her one-year tuition by the film festival; the winning student-director studying abroad will receive a certificate.
The pre-selection of the films of Sose International Film Festival is conducted by the international committee, in which Armenian professionals are included as well.
The application deadline is May 31, 2017. The results of the pre-selection of films will be finalized June 1, 2017. Film screenings will be held August 14 – October 2, 2017. The award ceremony will take place October 14.
The main purpose of Sose International Film Festival is to promote film production in Armenia and Karabakh, as well as support the cooperative production of films in order to create Armenian-Italian, Armenian-Bulgarian, Armenian-Persian and other films.
See detailed information on application terms in the REGULATIONS section of our website www.sosefestival.com