Հրատարակվել է Ասիական զարգացման բանկի 50-ամյա պատմությանը նվիրված գիրքը
Այսօր Յոկոհամայում կայացած ԱԶԲ-ի Կառավարիչների Խորհրդի 50-րդ տարեկան նիստի ժամանակ հրապարակվեց ԱԶԲ-ի պատմությանը նվիրված «Ասիայի և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի ապագայի հեռանկաները. Ասիական Զարգացման Բանկի 50 տարիները» գիրքը: Այն ներկայացնում է ԱԶԲ-ի գործունեությունը հիմնադրման ամսաթվից՝ 1966-ից՝ ներկայացնելով տասնամյակ առ տասնամյակ՝ մինչ մեր օրերը: Այնտեղ նաև նկարագրված է ԱԶԲ-ի ծագումնաբանությունը՝ ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանից ստացված զանազան առաջարկությունների լույսի ներքո, ինչպես նաև Բանգկոկում, Մանիլայում և այլ քաղաքներում կայացած նախապատրաստական հանդիպումները, կանոնադրության, անդամակցության և գլխավոր գրասենյակի տեղադիրքի ընտրությանը վերաբերող հարցերի շուրջ տարածաշրջանում և դրա սահմաններից դուրս տարբեր կողմերի համատեղ  քննարկումները:
Գրքի հեղինակը Ավստրալիայի Ազգային համալսարանի ակադեմիկոս, ԱԶԲ նախկին Գործադիր Տնօրեն և ԱԶԲ ինստիտուտի նախկին դեկան Պիտեր ՄակՔոուլին է: Վերջինիս գործուն աջակցություն է ցուցաբերել ԱԶԲ աշխատակիցներից կազմված խումբը, ինչպես նաև իրենց արժեքավոր մեկնաբանություններով և կարծիքներով օժանդակել են մի շարք անհատներ, այդ թվում՝ ԱԶԲ նախկին աշխատակիցներ:
Գրքում ներկայացված է 50 տարիների ընթացքում Ասիայում առկա հիմնախնդիրների ուղղությամբ ԱԶԲ-ի ծավալած գործունեությունը՝ դիտարկելով տարածաշրջանի առանձնահատկությունները: Այն օբյեկտիվ և համապարփակ կերպով անդրադառնում է ԱԶԲ-ի 50-ամյա պատմությանը երեք պատմական ակնարկների միջոցով՝ Ասիայի տնտեսական զարգացումը, միջազգային զարգացման օրակարգի էվոլյուցիան և բուն ԱԶԲ-ի պատմությունը: Ինչպես նշեց ԱԶԲ-ի նախագահ Տակեհիտո Նակաոն, «Այս գրքի ուրույն բնութագիրը Ասիայի տնտեսական պատմության անդրադարձն է զարգացման հեռանկարի ներքո, ինչպես նաև տարբեր երկրների հետ ԱԶԲ-ի փոխգործակցության հարուստ փորձի հիման վրա»:
Իր բացման խոսքում պրն. Նակաոն գրում է, որ ԱԶԲ-ն տարածաշրջանի բնակչության իրական ոգեշնչման ծնունդ է, և որ ԱԶԲ-ի հիմնադրումը խորհրդանշում է տարածաշրջանային համագործակցության ոգին: Անդրադարձ կատարելով անդամ երկրների զարգացման օժանդակության առումով ԱԶԲ-ի ձեռքբերումներին՝ նա ամփոփում է դրանք երեք հիմնական ուղղություններով՝ (i) ֆինանսական միջոցների (վարկերի և դրամաշնորհների) համադրություն ենթակառուցվածքների և սոցիալական հատվածի ծրագրերի վերաբերյալ գիտելիքների հետ (ii) պատշաճ քաղաքականության խթանում երկխոսության, կարողությունների զարգացման և քաղաքական ձեռքբերումների հիման վրա կայացվող վարկավորման որոշումների միջոցով, և (iii) տարածաշրջանային համագործակցության և ընկերակցության գործընթացների խթանում:
Սա ԱԶԲ-ի պատմությանը նվիրված առաջին գիրքն է վերջին 30 տարվա ընթացքում: Վերջին անգամ նման աշխատություն հրատարակվել է 1987թ.-ին ԱԶԲ-ի 20-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ: Այսօր ժամը 16:00-17:00-ը Pacifico Yokohama համաժողովների կենտրոնի 503 սենյակում կկայանա ԱԶԲ-ի 50-ամյա պատմությանը և ասիական և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում ԱԶԲ-ի հետագա դերի վրա դրա ազդեցությանը նվիրված հատուկ սեմինար քննարկում:
ԱԶԲ-ի (որի գլխամասային գրասենյակը տեղակայված է Մանիլայում) նպատակն է ներառական տնտեսական աճի, էկոլոգիապես կայուն աճի և տարածաշրջանային ինտեգրման միջոցով Ասիական և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում աղքատության կրճատումը: ԱԶԲ-ն հիմնադրվել է 1966թ.-ին, այն տնօրինում են 67 անդամներ, որոնցից 48-ը՝ տարածաշրջանային:  ԱԶԲ-ն տոնում է տարածաշրջանում զարգացման 50-ամյա գործընկերությունը:  2016թ. -ին, ԱԶԲ-ի տրամադրած օգնությունը կազմել է 31.7 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, ներառյալ՝ 14 միլարդ ԱՄՆ դոլարի չափով համաֆինանսավորմամբ:

• 04-05-2017 12:59:10   |   |  New Books
YOKOHAMA, JAPAN (4 May 2017) — An ADB History Book, Banking on the Future of Asia and the Pacific: 50 Years of the Asian Development Bank, was released today at ADB’s 50th Annual Meeting of the Board of Governors in Yokohama. It details ADB’s activities from its origin in 1966, decade by decade to the present day. It also illustrates the genesis of ADB regarding different proposals from across Asia and the Pacific, preparatory meetings in Bangkok, Manila and other cities, and collaboration of people within and outside the region to  discuss the Charter, membership, and location of the Headquarters.
The book is authored by Peter McCawley, an academic from the Australian National University, a former Executive Director of ADB and former Dean of the ADB Institute. He was supported by the intensive work of a team of ADB staff, and benefited from comments and inputs of numerous people, including former ADB personnel.
The book aims to review how ADB over 50 years has responded to Asia’s challenges given its unique regional perspective. It provides an objective and comprehensive account of ADB’s 50 years through three historical narratives—Asia’s economic development, the evolution of the international development agenda, and the story of ADB itself. ADB President Takehiko Nakao said that “the unique character of this book is to discuss Asia’s economic history, from the perspective of development and based on the rich experience of ADB’s interaction with countries.”
In his Foreword, Mr. Nakao writes that ADB is a child of the genuine aspiration by people across the region, and that the establishment of ADB represents a spirit of regional cooperation. Looking back at ADB’s achievements in supporting its developing member countries, he summarized them into three broad functions: (i) combining finance (loans and grants) with knowledge in infrastructure and social sector projects; (ii) promoting good policies through dialogue, capacity building, and policy-based lending; and (iii) catalyzing regional cooperation and friendship.
The book is the first detailed corporate history of ADB in 30 years—the last was published in 1987 to commemorate the 20th anniversary. A special seminar to discuss ADB’s 50-year history and its implications for the future role of ADB in Asia and the Pacific will be held today from 4:00 to 5:30 p.m. in the Pacifico Yokohama Conference Center Room 503.
ADB, based in Manila, is dedicated to reducing poverty in Asia and the Pacific through inclusive economic growth, environmentally sustainable growth, and regional integration. Established in 1966, ADB is celebrating 50 years of development partnership in the region. It is owned by 67 members—48 from the region. In 2016, ADB assistance totaled $31.7 billion, including $14 billion in cofinancing.