Հալեպի բնակիչները սկսել են վերադառնալ իրենց հայրենի գյուղեր
Սիրիական Հալեպի իշխանությունները լայնամասշտապ գործողություն են սկսել «Ջիբրաին» ճամբարից փախստակններին հայրենի բնակավայրեր վերադարձնելու ուղղությամբ, որոնք վերջերս են ազատագրվել ահաբեկիչներից: Interfax-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հաղորդել է Հալեպի փոխնահանգապետ Համիդ Քենոն:
Նրա խոսքերով` նախատեսվում է ընդհանուր առմամբ շուրջ 12 հազար մարդու տեղավորել Բաբիրի Ֆոքանի, Ռիբժին Ակրա, Թալ-Թուտոն և Հերբետ Սլեպ գյուղերում, որոնք տեղակայված են Եփրատի ափին:
«Սիրիական բանակի հարձակման շնորհիվ ռուսական օդային ուժերի աջակցությամբ հաջողվել է ազատագրել գյուղերը «Իսլամական պետության» գրոհայիններից: Այժմ այնտեղ վերադառնում են առաջին բնակիչները, ովքեր երկար ամիսներ և տարիներ են անցկացրել փախստականների ճամբարում»,¬-ասել է նա:
Նշվում է, որ այս գյուղերի բնակիչները ավանդաբար զբաղվել են հողագործությամբ, աճեցրել են մրգեր, ցորեն և այլն: Սիրիացի պաշտոնյաները վերադարձողներին խոստացել են աջակցել վերականգնել իրենց տնտեսությունը, որպեսզի նրանք շուտով նորից վերադառնան խաղաղ աշխատանքի:

Жители Алеппо начали возвращаться в родные деревни
Власти сирийского Алеппо начали большую операцию по возвращению беженцев из лагеря "Джибрин" в их родные деревни, недавно освобожденные от боевиков, сообщил в субботу журналистам заместитель губернатора провинции Алеппо Хамид Кенно.
По его словам, всего планируется расселить 12 тысяч человек в деревнях Бабири Фокани, Бабири Тахтами, Рыбжин Акра, Таль-Тутон и Хербет Слеп, расположенных вдоль реки Евфрат.
"Благодаря наступлению сирийской армии при поддержке российских Воздушно-космических сил, их удалось освободить от боевиков "Исламского государства" (ИГ, группировка запрещена в РФ). Теперь в них возвращаются первые жители, долгие месяцы и даже годы им пришлось провести в лагере беженцев "Джибрин" в городе Алеппо", - сказал Кенно.
Вместе с первыми переселенцами деревни на берегу Евфрата посетили и представители законной сирийской власти - чтобы убедиться, что населенные пункты пригодны для проживания, и чтобы выяснить, какие объекты необходимо восстановить.
Жители этих деревень на Евфрате традиционно занимались земледелием: выращивали фрукты, пшеницу, оливки. Сейчас сирийские чиновники обещают помочь крестьянам как можно быстрее восстановить их хозяйства, чтобы они снова вернулись к мирному труду.