Թուրքական իշխանությունները ձերբակալում են էներգետիկայի և կրթության նախարարությունների աշխատակիցներին
• 16-05-2017 14:30:15   | Թուրքիա  |  Հասարակություն
Անկարայի գլխավոր դատախազությունը լիազորել է ձերբակալել Թուրքիայի Էներգետիկայի և բնական պաշարների և Ազգային կրթության նախարարությունների 80-ից ավելի աշխատակիցների: tass-ի փոխանցմամբ` լիազորագրերը տրվել են իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին պատկանող ահաբեկչական կազմակերպության գործունեության հետախուզության շրջանակներում: Վերջինիս Թուրքիայի իշխանությունները մեղադրում են 2016 թվականի հուլիսի 16 ռազմական հեղաշրջման փորձի մեջ:
Նշվում է, որ այսօր առավոտյան ձերբակալությունները սկսել են իրականացնել Անվտանգության ծառայության աշխատակիցները:
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունում նախատեսվում է ձերբակալել 60 աշխատակցի, իսկ Ազգային կրթության նախարարությունում` 25, հիմնականում ուսուցիչների:

СМИ: турецкие власти задерживают сотрудников Минэнерго и Минобразования
Генпрокуратура Анкары санкционировала задержание более 80 сотрудников Министерства энергетики и природных ресурсов и Министерства национального образования Турции. Об этом во вторник сообщает телеканалHaber Turk.
Ордера выданы в рамках расследования деятельности организации ФЕТО исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена, которого власти обвиняют в причастности к попытке путча 16 июля 2016 года.
Задержания начали проводиться сотрудниками Управления безопасности этим утром. В Минэнерго и связанных с этим ведомством структурах планируется задержать 60 сотрудников, в Минобразования - 25, в основном это учителя.
В рамках мер противодействия ФЕТО с лета прошлого года власти уволили или отстранили от госслужбы тысячи человек, около 50 тысяч граждан задержаны или арестованы по подозрениям или обвинениям в причастности к попытке переворота.