Եվս երկու թուրք գեներալ ապաստան են խնդրել Գերմանիայից
Երկու թուրք գեներալներ, ովքեր մասնակցություն են ունեցել նախորդ տարվա հուլիսի 15-ին տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման փորձին, ապաստան են խնդրել Գերմանիայում: tass-ի փոխանցմամբ` թուրք զինվորականները ապաստան ստանալու հայտարարությամբ դիմել են Ֆրանկֆուրտի միջազգային օդանավակայանում: Նախնական ստուգումներից հետո երկու զինվորականներն էլ տեղափոխվել են Գիսենում գտնվող փախստականների ընդունման կենտրոն:
Մայիսի սկզբին Der Spiegel պարբերականը հաղորդել էր, որ Գերմանիայում ապաստան խնդրող թուրք քաղաքացիների թիվը գնալով աճում է: Ներկա պահին փախստականների և միգրացիայի հարցերով Դաշնային գերատեսչությունը վերանայում է շուրջ 450 դիմում, որոնք ստացվել են թուրք դիվանագետների, զինվորականների, դատավորների ու այլ պետական աշխատակիցների կողմից: Նրանցից շատերին թուրքական իշխանությունները կասկածում են իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի շարժման հետ կապ ունենալու մեջ, որին Անկարան համարում է պետական հեղաշրջման փորձի կազմակերպիչ:

Bild: два турецких генерала попросили убежище в Германии
Два турецких генерала, участвовавших в попытке госпереворота 15 июля прошлого года, запросили убежище в Германии. Об этом сообщила газета Bildсо ссылкой на собственные источники.
По сведениям издания, военные ходатайствовали об убежище в понедельник вечером в международном аэропорту Франкфурта-на-Майне. После предварительной проверки оба были доставлены в центр первичного приема беженцев в городе Гисен (федеральная земля Гессен).
В начале мая еженедельник Der Spiegel сообщал, что число турецких граждан, запрашивающих убежище в Германии, растет. По данным журнала, в настоящее время Федеральное ведомство по делам миграции и беженцев (BAMF, БАМФ) рассматривает около 450 ходатайств, поступивших от турецких дипломатов, военных, судей и других госслужащих. Большинство из них турецкие власти подозревают в связях с движением мусульманского проповедника Фетхуллаха Гюлена, которого Анкара считает организатором попытки госпереворота.