Ինչու ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն այս անգամ թիրախավորեց Ադրբեջանին
ԵԱՀԿ համանախագահների մայիսի 18-ի հայտարարությունը՝ կապված մայիսի 15-17-ը շփման գծում իրավիճակի սրման հետ աննախադեպ է հասցեավորված լինելու առումով:
Այդ հայտարարության նախադրյալները, սակայն, ոչ պակաս աննախադեպ զարգացումներն էին, որոնք տեղի էին ունեցել հակամարտության գոտում:
Ինչպես հայտնի է, մայիսի 15-ին Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարեց, որ կառավարվող հրթիռի միջոցով խոցել է «հայկական զինված ուժերին» պատկանող զենիթա-հրթիռային համակարգ: Ադրբեջանական գերատեսչության հաղորդագրությունը ուղեկցվեց նաև տեսագրությամբ, որը փաստում էր, որ, իսկապես, Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն հայկական թիրախ է խոցել:
Ռազմական տեխնիկայի խոցումը հաստատեց նաև արցախյան կողմը՝ նշելով, սակայն, որ տեխնիկայի վնասումը եղել է մասնակի: Այդուհանդերձ, Ստեփանակերտից լիովին ընդունեցեին միջադեպի փաստը և հայտարարեցին պատասխան գործողությունների դիմելու մասին: Մայիսի 16-ին ու 17-ին ԼՂՀ զինված ուժերը դիմեցին պատժիչ գործողությունների՝ նույնպես կից հրապարակելով կատարվածի տեսագրությունը: Հայկական կողմի գործողությունների մասին հայտնեց նաև Ադրբեջանի ՊՆ-ն՝ հրադադարի խախտման մասին հաղորդագրության տեսքով:
Ի՞նչն  է աննախադեպ
Ղարաբաղյան հակամարտության ներկայիս փուլում հակամարտող կողմերի հաղորդագրությունները մշտապես հակասում են մեկ մեկու: Մշտապես Ստեփանակերտից (նաև Երևանից) ստացվող տեղեկությունները հակասում են Բաքվից տարածվող հաղորդագրություններին և հակառակը: Այդպես եղավ, օրինակ, անցած տարվա դեկտեմբերի վերջին տեղի ունեցած դիվերսիոն ներթափանցման փորձի ժամանակ, երբ Երևանից հայտնեցին, որ կանխվել է ադրբեջանական հարձակումը, իսկ Բաքվից պնդեցին, որ հենց հայկական կողմն է նախահարձակ եղել: Այդպես էր նաև 2016-ի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, երբ Ստեփանակերտն ու Բաքուն տարբեր տեղեկություններ էին տրամադրում ռազմական գործողությունների սկսման մասին՝ ԼՂՀ-ն հայտարարում էր, որ հարձակվել է Ադրբեջանը, իսկ վերջինս պնդում էր հակառակը:
Միջազգային հանրության կողմից իրար հակասող այս տեղեկատվությունները ընդունվում են համապատասխանաբար, ինչին և հետևում են անհասցե հայտարարությունները հրադադարի ռեժիմի պահպանման անհրաժեշտության մասին: Առնվազն, քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը չունի իրականությունը պարզելու որևէ մանդատ, չի կարող ասել, որ այս մի կողմը ճիշտ է ասում, իսկ հակառակ կողմը՝ սուտ:
Այս դեպքում, սակայն, ստեղծվեց մի իրավիճակ, երբ ադրբեջանական ու հայկական կողմերը հանդես եկան միմյանց հաստատող տեղեկատվությամբ, որն ամրագրվեց նաև փաստացի օբյեկտիվ ապացույցներով (տեսանյութերով): Այսինքն, այլ կերպ ասած, մայիսի 15-17-ը տեղի ունեցած դեպքերը միջազգային հանրությանը ներկայացվեցին օբյեկտիվորեն, ինչին անմիջապես հետևեց հասցեավորված հստակ արձագանք:
Ի՞նչ է սա ցուցանում
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերոնշյալ հայտարարությունը նշանակում է, որ հակամարտության շփման գծից ստացող տեղեկատվության օբյեկտիվությունը առանցքային նշանակություն ունի կարգավորման գործընթացի համար:
Վստահության ու միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմները, որոնց մասին պայմանավորվածությունները ձեռք էին բերվել 2016թ. ապրիլյան պատերազմից հետո Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում, ենթադրում են հենց այսպիսի երևույթի հաստատում, երբ ցանկացած նման միջադեպերի ժամանակ հստակ տեղեկություններ կլինեն նախահարձակ կողմի վերաբերյալ:
Սրան է ուղղված նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնումը, ինչը թույլ կտա առավել մանրամասն դիտարկումներ իրականցնել շփման գծում ու հետաքննել միջադեպերը: Նման փորձ կա Ուկրաինայի արևելքում հակամարտության գոտում, որտեղ ԵԱՀԿ դիտորդներն իրենց առաքելությունն իրականացնում են տեխնիկական տարբեր միջոցների, այդ թվում անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով, ինչի շնորհիվ կարողանում են հստակ ասել, թե ո՞վ է առաջինը խախտել հրադադարը:
Ու թեև Ադրբեջանական կողմը, ըստ ամենայնի, չի ցանկանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին տալ դեպքերը քննելու մեխանիզմներ, սակայն, դա է սահմանին արյունալի միջադեպերը նվազեցնելու և միջազգային թիրախավորված քննադատություն լսելու միակ ճանապարհը:

Почему МГ ОБСЕ на этот раз взял под прицел Азербайджан
Заявление сопредседателей ОБСЕ 18 мая в связи с обострением ситуации на линии соприкосновения 15-17 мая является беспрецедентным с точки зрения адресованности.
Предпосылками этого заявления, однако, были не менее беспрецедентные развития, которые имели место в зоне конфликта.
Как известно, 15 мая министерство обороны Азербайджана заявило, что управляемой ракетой поразило зенитный ракетный комплекс, принадлежащий «армянским вооруженным силам». Сообщение азербайджанского ведомства сопровождалось видеозаписью, из которого видно, что ВС Азербайджана действительно поразили армянскую цель.
Арцахская сторона также подтвердила информацию о поражении военной техники, отметив, однако, что выведение из строя техники было частичным. Тем не менее, Степанакерт полностью признал факт инцидента и объявил об ответных действиях. 16 и 17 мая вооруженные силы НКР прибегли к карательным действиям, также опубликовав видеозапись случившегося. О действиях армянской стороны заявило и МО Азербайджана в виде сообщения о нарушении режима прекращения огня.
Что беспрецедентно?
На нынешнем этапе карабахского конфликта сообщения конфликтующих сторон всегда противоречат друг другу. Полученная из Степанакерта (также из Еревана) информация всегда противоречит распространенным сообщениям Баку и наоборот.
Так было, например, во время попытки диверсионного проникновения в конце декабря прошлого года, когда Ереван сообщил, что нападение Азербайджана было предотвращено, а Баку настаивал на том, что первой напала армянская сторона. Так было и во время апрельской войны 2016 года, когда Степанакерт и Баку представляли разную информацию о начале военных действий: НКР заявляла, что напал Азербайджан, а последний утверждал обратное.
Со стороны международной общественности противоречащая информация воспринимается соответственно, чему и следуют безадресные заявления о необходимости сохранения режима прекращения огня. По крайней мере потому, что Минская группа ОБСЕ не имеет каких-либо полномочий для выяснения действительности и не может сказать, что одна сторона говорит правду, а другая - лжет.
В этом случае, однако, создалась ситуация, когда азербайджанская и армянская стороны выступили с идентичной друг другу информацией, которая была закреплена также фактическими объективными доказательствами (видеозаписями). То есть, другими словами, события 15-17 мая были объективно представлены международному сообществу, чему сразу последовала адресованная четкая реакция.
Что это показывает?
Вышеуказанное заявление Минской группы ОБСЕ означает, что объективность информации с линии соприкосновения в зоне конфликта имеет стержневое значение для процесса урегулирования.
Договоренности о механизмах доверия и расследования инцидентов, принятые после апрельской войны 2016 года в Вене и Санкт-Петербурге, подразумевают утверждение такого явления, когда во время любого подобного инцидента будет представлена четкая информация о нападающей стороне.
Этому направлено также расширение офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ, что позволит проводить более детальные мониторинги на линии соприкосновения и расследовать инциденты. Подобный опыт имеется в зоне конфликта на востоке Украины, где наблюдатели ОБСЕ осуществляют свою миссию с помощью различных технических средств, в том числе беспилотных летательных аппаратов, благодаря чему могут четко сказать, кто первым нарушил перемирие.
И хотя азербайджанская сторона, судя по всему, не желает давать Минской группе ОБСЕ механизмов расследования инцидентов, однако, это является единственным способом сокращения числа кровопролитных инцидентов на границе и единственной возможностью слышать целенаправленную международную критику.