Թուրքիայի իշխանությունները ձախողված պետական հեղաշրջման փորձից հետո փակել են 147 ԶԼՄ
Թուրքական իշխանությունները նախորդ տարի հուլիսի 15-16-ը տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման ձախողված փորձից հետո 147 զանգվածային լրատվության միջոցների զրկել են արտոնագրերից։ tass-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասված է Թուրքիայի Ավանդների ու խնայողությունների պետական հիմնադրամի եռամսյակային հաշվետվության մեջ։
Աղբյուրի տեղեկություններով՝ 2017 թվականի մարտի վերջին թուրքական իշխանությունները վերահսկողության տակ են վերցրել հարյուրավոր ընկերությունների, արդյունքում կամ փոխվել են այդ ընկերությունների ղեկավարները, կամ դրանք ամբողջությամբ փակվել են։ Խոսքը վերաբերում է 879 ընկերությունների մասին, որոնց ընդհանուր կապիտալը կազմում է 11,3 մլրդ դոլար, իսկ աշխատողների թիվը հասնում էր շուրջ 45 հազարի։ Ամբողջությամբ փակված ընկերությունների թվում 147-ը հանդիսանում են ԶԼՄ ընկերություններ։
Աղբյուրը նաև հավելում է, որ Անկարան սեփական վերահսկողության տակ է վերցնում նաև բանկերը, ԶԼՄ-ները և այլ ընկերություններ, որոնք կասկածվում են իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի կազմակերպության հետ կապ ունենալու մեջ։

Reuters: власти Турции с момента попытки госпереворота закрыли почти 150 СМИ
Турецкие власти после неудавшейся попытки госпереворота 15-16 июля прошлого года лишили лицензии 147 средств массовой информации. Об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на квартальный отчет государственного Фонда сбережений и вкладов Турции.
По информации государственного регулятора, на конец марта 2017 года власти страны взяли под контроль сотни компаний: было назначено новое руководство, либо же они были полностью ликвидированы. Речь идет о 879 фирмах с общей капитализацией в $11,3 млрд, где работали около 45 тыс. человек. Среди полностью прекративших работу компаний 147 являлись СМИ, говорится в отчете.
Агентство добавляет, что Анкара берет под свой контроль банки, СМИ и другие предприятия из-за подозрений в связях с организацией ФЕТО исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена, которого считают главным организатором июльского путча. Тогда группа солдат и офицеров из ВС Турции предприняла неудачную попытку государственного переворота, при котором погибли 246 человек, более двух тысяч получили ранения. Путчисты захватили начальник Генштаба Хулуси Акара и планировали захватить президента Тайипа Эрдогана.
В рамках мер противодействия ФЕТО с лета прошлого года власти уволили или отстранили от госслужбы тысячи человек, около 113 тыс. граждан были задержаны или арестованы. Почти 50 тыс. из них остаются под стражей, среди них десятки журналистов.