Իրանը և Ռուսաստանը կնքել են «Նավթ` ապրանքի փոխարեն» գործարքը
Իրանի նավթի նախարար Բիժան Զանգանեն հայտարարել է, որ Ռուսաստանի հետ կնքվել է «Նավթ ապրանքի փոխարեն» գործարքը: gazeta-ի փոխանցմամբ` Զանգանենը նաև տեղեկացրել է, որ գործարքը վերջնական տեսքի բերելու գործընթացն իրականացվում է ռուսական կողմից:
«Մեր կողմից բարդյություններ չկան, սպասում ենք, թե երբ ռուսական նավթային ընկերությունները կուղարկեն իրենց լցանավերը:
Մարտի վերջին հաղորդվել էր, որ Իրանը պատրաստ է Ռուսաստանի հետ քննարկել «Նավթ` ապրանքի փոխարեն» ծրագրի շրջանակներում օրական 100 հազար բարել նավթ մատակարարելու հարցը:
Նշվում է, որ 2016 թվականի կեսերին Ռուսաստանի Էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը և Իրանն առևտրաշրջանառությունն ավելացնում են 80 տոկոսով:

Иран и Россия заключили сделку «Нефть в обмен на товары»
Министр нефти Ирана Бижан Намдар Зангане заявил, что сделка с Россией «Нефть в обмен на товары» заключена, передает ТАСС.
«Сделка финализирована, выполняется российской стороной. С нашей стороны сложностей нет, ждем, когда российские нефтяные компании направят танкеры», — отметил Зангане.
В конце марта сообщалось, что Иран готова обсудить с Россией поставки 100 тыс. баррелей нефти в сутки по программе «Нефть в обмен на товары».
В середине декабря 2016 года глава Минэнерго Александр Новак заявлял, что Россия и Иран увеличили торговый оборот на 80%.