Հայտնի են դարձել գրականության եւ արվեստի բնագավառում ՀՀ
2009 թվականի պետական մրցանակների դափնեկիրները
• 30-12-2009 16:44:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 29-ին հրամանագիր է ստորագրել գրականության եւ արվեստի բնագավառում ՀՀ 2009 թվականի պետական մրցանակներ շնորհելու մասին: Ըստ ՀՀ նախագահի Մամլո գրասենյակի հաղորդագրության, Հայաստանի Հանրապետության 2009 թվականի պետական մրացանակների են արժանացել` 1) գրականության եւ հրապարակախոսության ոլորտում` Վահագն ԳՐԻԳՈՐՅԱՆԸ` «Ժամանակի գետը» գրքի համար. 2) երաժշտության ոլորտում` Երվանդ ԵՐԿԱՆՅԱՆԸ` «Քրոնիկոն» ստեղծագործության համար. 3) կերպարվեստի ոլորտում` Արարատ ԱՂԱՍՅԱՆԸ, Հրավարդ ՀԱԿՈԲՅԱՆԸ, Մուրադ ՀԱՍՐԱԹՅԱՆԸ, Վիգեն ՂԱԶԱՐՅԱՆԸ` «Հայ արվեստի պատմություն» աշխատության համար. 4) ճարտարապետության եւ քաղաքաշինության ոլորտում` Գրիգոր ԱԶԻԶՅԱՆԸ (խմբի ղեկավար), Ստեփան ԼԱԶԱՐՅԱՆԸ, Լեւոն ԽՐԻՍՏԱՖՈՐՅԱՆԸ, Հայկ ԱՅՎԱԶՅԱՆԸ, Վահանդուխտ ԵՐԵՂՅԱՆԸ, Գրիման ՀՈՎՍԵՓՅԱՆԸ (ճարտարապետներ) եւ Ալբերտ ՀԱՅՐԱՊԵՏՅԱՆԸ (կոնստրուկտոր)` Երեւանում ՀՀ Պաշտպանության նախարարության վարչական նոր համալիրի համար: