Լույս է տեսել Մովսես Խորենացու «Հայոց պատմություն» ռուսալեզու գրքի լրամշակված տարբերակը
Սույն թվականի հունիսի 8-ին Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնում տեղի ունեցավ Մովսես Խորենացու «Հայոց պատմություն» (Գագիկ Սարգսյանի թարգմանությամբ) ռուսալեզու գրքի լրամշակված տարբերակի շնորհանդեսը։
Միջոցառմանը ելույթով հանդես եկան ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի վարիչ, իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը և գաղափարի նախաձեռնող խմբի ներկայացուցիչ Կարեն Իգիթյանը։
Խոսնակները իրենց ելույթներում նշեցին, որ գիրքը համալրվել է գունավոր պատմական քարտեզներով, ինչպես նաև 15-րդ դարի իտալացի նկարիչների նկարներով։ Գրքում կատարվել են նաև մի շարք հղումների թարմացումներ՝ համապատասխանեցնելով դրանք ժամանակակից գիտական պահանջներին։
Նախաձեռնության ներկայացուցիչների խոսքերով գրքի հրատարակումը նպատակ ունի ընթերցողների լայն շրջանակին առավել պատկերավոր ներկայացնել Հայոց պատմության վերաբերյալ ուշագրավ նյութերը:
Գրքի հրատարակման գաղափարի հեղինակն է Պյատիգորսկի հայկական համայնքի գործիչ՝ լուսահոգի Հրանտ Սարկիսովը։ Նա մեծ նշանակություն էր տալիս հայերի պատմության մասին պատմող ռուսալեզու գրքերի հրատարակմանը, որոնց միջոցով Հայոց պատմությունը տարածվում է, ինչպես հայկական համայնքում, այնպես էլ ռուսախոս այլ ազգերի ներկայացուցիչների շրջանում։
Խոսնակները նշեցին, որ գրքի լրամշակված տարբերակի հրատարակման աշխատանքներին մասնակցել են Ալլա Տեր-Սարկիսյանցը (պատմական գիտությունների դոկտոր, ազգագրագետ), Վալերիա Եսայանը (փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու), Վարսենիկ Հայրապետովան (մանկավարժական գիտությունների թեկնածու), Վիկտոր Հակոբյանը (պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, պրոֆեսոր), Գոհար Առուստամովան (Պյատիգորսկի հայկական դպրոց հայոց լեզվի ուսուցչուհի) և Կարեն Ղազարյանը (պատմաբան):

В ЕГУ прошла презентация иллюстрированного издания «История Армении» Мовсеса Хоренаци на русском языке
• 08-06-2017 17:24:55   | Армения  |  Новые издания
Сегодня, 8-го июня, на кафедре иранистики факультета востоковедения ЕГУ состоялась презентация иллюстрированного издания книги «История Армении» Мовсеса Хоренаци на русском языке. (Перевод Гагика Саргсяна).
Во время презентации с речью выступили заведующий Кафедрой иранистики Факультета востоковедения ЕГУ Вардан Восканян и представитель инициативной группы по публикации данной книги Карен Игитян.
В своих выступлениях спикеры представили ценность данного издания, они отметили, что книга была дополнена профессионально составленными цветными картами и картинами итальянских художников 15-го века. Так же был обновлен ряд ссылок и примечаний.
Идея публикации данной книги принадлежит покойному деятелю армянской общины Пятигорска Гранту Саркисову. Он придавал большую значимость публикациям русскоязычных книг об армянской истории и с их помощью распространению истории армян, как среди представителей армянской общины, так и среди русскоязычных людей других национальностей.
Спикеры отметили, что над обновлённым вариантом книги «История Армении» Мовсеса Хоренаци работали Алла Ервандовна Тер-Саркисянц – доктор исторических наук, российский историк и этнограф, Валерия Есаян – кандидат филологических наук, Варсеник Айрапетова – кандидат педагогических наук, Виктор Завенович Акопян – кандидат исторических наук, доцент, профессор, Гоар Арустамова – преподаватель армянского языка в армянской школе Пятигорскa и Карен Казарян – историк.