Լույս է տեսել Մովսես Խորենացու «Հայոց պատմություն» ռուսալեզու գրքի լրամշակված տարբերակը
Սույն թվականի հունիսի 8-ին Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնում տեղի ունեցավ Մովսես Խորենացու «Հայոց պատմություն» (Գագիկ Սարգսյանի թարգմանությամբ) ռուսալեզու գրքի լրամշակված տարբերակի շնորհանդեսը։
Միջոցառմանը ելույթով հանդես եկան ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի վարիչ, իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը և գաղափարի նախաձեռնող խմբի ներկայացուցիչ Կարեն Իգիթյանը։
Խոսնակները իրենց ելույթներում նշեցին, որ գիրքը համալրվել է գունավոր պատմական քարտեզներով, ինչպես նաև 15-րդ դարի իտալացի նկարիչների նկարներով։ Գրքում կատարվել են նաև մի շարք հղումների թարմացումներ՝ համապատասխանեցնելով դրանք ժամանակակից գիտական պահանջներին։
Նախաձեռնության ներկայացուցիչների խոսքերով գրքի հրատարակումը նպատակ ունի ընթերցողների լայն շրջանակին առավել պատկերավոր ներկայացնել Հայոց պատմության վերաբերյալ ուշագրավ նյութերը:
Գրքի հրատարակման գաղափարի հեղինակն է Պյատիգորսկի հայկական համայնքի գործիչ՝ լուսահոգի Հրանտ Սարկիսովը։ Նա մեծ նշանակություն էր տալիս հայերի պատմության մասին պատմող ռուսալեզու գրքերի հրատարակմանը, որոնց միջոցով Հայոց պատմությունը տարածվում է, ինչպես հայկական համայնքում, այնպես էլ ռուսախոս այլ ազգերի ներկայացուցիչների շրջանում։
Խոսնակները նշեցին, որ գրքի լրամշակված տարբերակի հրատարակման աշխատանքներին մասնակցել են Ալլա Տեր-Սարկիսյանցը (պատմական գիտությունների դոկտոր, ազգագրագետ), Վալերիա Եսայանը (փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու), Վարսենիկ Հայրապետովան (մանկավարժական գիտությունների թեկնածու), Վիկտոր Հակոբյանը (պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, պրոֆեսոր), Գոհար Առուստամովան (Պյատիգորսկի հայկական դպրոց հայոց լեզվի ուսուցչուհի) և Կարեն Ղազարյանը (պատմաբան):

Presentation of the updated version of “History of Armenia” book by Movses Khorenatsi
Today, on 8 June, 2017, the presentation of the updated version of  “History of Armenia” by Movses Khorenatsi (translated by Gagik Sargsyan) was held at YSU Faculty of Oriental Studies.
Head of Chair of Iranian Studies Vardan Voskanyan and the representative of the initiating group Karen Igityan delivered a speech.
The organizers stated that the book had been supplemented with colored historical maps and illustrations of Italian painters of 15th century. They also mentioned that the number of references had been updated in correspondence with current scientific requirements.
The book is addressed to the large audience and aims to present Armenian History not only within scientific framework, but also, more impressively introduce the events of those times with the help of colored illustrations.
The idea of the book publication belongs to deceased representative of Armenian community of Pyatigorsk Hrat Sarkisov. He attached great significance to publication of Russian-language books about Armenian history and thereby dissemination of historical facts about Armenia within both Armenian community and Russian-speaking people of other nationalities.
The organizers mentioned that Alla Ter-Sarkisyanc (Doctor of History, Russion historian and ethnographer), Valeria Esayan (Candidate of Philology), Varsenik Hayrapetovna (Candidate of Pedagogy, Victor Akopyan (Candidate of History, Associate Professor), Gohar Arustamova (Armenian language teacher in Armenian school of Pyatigorsk) and Karen Ghazaryan (Historian) have worked on the updated version of the book.