ԴիջիԹեքին Ucom-ը և PicsArt-ը խոսել են Հայաստանում արհեստական բանականության զարգացման խիստ անհրաժեշտության մասին
• 12-06-2017 15:24:40   | Հայաստան  |  Կազմակերպություններ
Հունիսի 9-10 կայացած հոբելյանական՝ 10-րդ ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումի ընթացքում հայկական Ucom և PicsArt ընկերությունները կլոր-սեղան քննարկում նախաձեռնեցին «Արհեստական բանականության զարգացումը Հայաստանում և կիրառումը բիզնեսում» թեմայով։ Ծավալված զրույցի ընթացքում մասնակիցներն անդրադարձան համաշխարհային ամենաթրենդային թեմային այն տեսանկյունից, որ Հայաստանում արհեստական բանականության զարգացումը դեռևս սաղմնային վիճակում է։  Մտքեր հնչեցին, որ ոլորտի մասնագետներ նախապատրաստող ԲՈՒՀ-երում մեքենայական ուսուցմանը զուգընթաց անհրաժեշտ է անպայման հրավիրել այնպիսի մասնագետների, ովքեր ոչ միայն ունակ են տեսական գիտելիքներ փոխանցել, այլև նպաստել ուսանողների շրջանում գործնական հմտությունների ձևավորմանը։
«Ucom-ի հետ համատեղ կիսվեցինք PicsArt-ի փորձով: PicsArt-ն արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման ոլորտում արդեն մեծ փորձ է ձեռք բերել: Հանդիպման շրջանակում քննարկեցինք, թե ինչպես զարգացնել եւ Հայաստանը մրցունակ դարձնել այս ոլորտում, ինչպիսի կադրեր ապահովել եւ ինչ թրեյինգներ ու ուսուցողական միջոցառումներ իրականացել», - նշեց PicsArt ընկերության հայաստանյան գրասենյակի տեխնիկական եւ գլխավոր տնօրեն Միքայել Վարդանյանը:
Կրթական բացն այս պահին յուրաքանչյուր ընկերություն իր ձևով է լրացնում։ Ucom-ը և PicsArt-ը համատեղ դասընթացներ են իրականացնում, որոնց ընդհանուր տևողությունը 5 ամիս է։ 600 հայտից ընտրված 30 մասնակիցները հիմնականում միջազգային օլիմպիադաների հաղթողներ են, գիտությունների թեկնածուներ են, ում բախտ է վիճակվել ուսանելու արտասահմանյան ԲՈՒՀ-երում կրթություն ստացած մասնագետների մոտ։ Վերջիններիս շարքում ընդգրկված են Մասաչուսեթսի Տեխնոլոգիական ինստիտուտն ավարտած մասնագետներ, Google ընկերությունում աշխատած անձինք, Ռուսաստանի առաջատար ՏՏ ընկերություններում աշխատող ինժեներներ և այլն։ Ինտենսիվ դասընթացի ավարտին մնացել է 3 ամիս։
«Ucom-ում դեռ տարիներ առաջ ենք հասկացել, որ նորագույն տեխնոլոգիաների առաջխաղացման ու նորարարական պրոդուկտների ստեղծման համար մեզ անհրաժեշտ են այնպիսի մասնագետներ, ում դեռ դպրոցական տարիքից սովորեցրել են մտածել և վերլուծել, ստեղծել ու կերտել, այլ ոչ սպառել։ Այդ նպատակով է, որ 5-րդ դասարանից սկսած մեծապես աջակցում ենք «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներում սաների կրթական գործընթացին։ Ինժեներական մտածողությամբ երեխաներն են, որ ունակ կլինեն ընկալելու թվային դարաշրջանի մարտահրավերներն ու անդադար կրթվելու արդյունքում կդառնան այնպիսի մասնագետներ, որոնք այսօր խիստ անհրաժեշտ են Ucom-ի և PicsArt-ի նման հայկական ընկերություններին», - ասել է Ucom ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Քննարկման ավարտին մասնակիցները դեռ շարունակում էին մտքեր փոխանակել ոլորտի զարգացման հնարավոր բիզնես նախագծերի շուրջ։

During the DigiTech Ucom and PicsArt Spoke of the Strong Need for Artificial Intelligence Development in Armenia
• 12-06-2017 15:24:40   | Armenia  |  Organizations
On June 9-10, during the 10th jubilee “DigiTech” Business Forum, Armenian Ucom and PicsArt companies initiated a round table entitled “The Development of Artificial Intelligence in Armenia and the Use Thereof in Business”. During the discussion the participants spoke of the top trending topic worldwide, stating that the development of artificial intelligence in Armenia is still in its embryonic stage. Ideas were expressed that along with machine learning, provided by higher education institutions preparing specialists of the sector, it is also necessary to invite professionals, who are capable of not only providing theoretical knowledge, but also boosting the development of practical skills among students.
“PicsArt together with Ucom shared its experience. PicsArt has acquired great experience in the artificial intelligence field and machine learning. Within the framework of this meeting we’ve discussed the ways of developing Armenia and making it competitive in this area, the staffing, the delivery of trainings and educational events”, - noted Michael Vardanyan, the Technical and General Director at PicsArt Armenian headquarters.
Presently this education gap is filled by each company individually. Ucom and PicsArt together have initiated courses with total duration of 5 months. Thirty participants selected from 600 applicants are mainly winners of international Olympiads, doctors of science, who happened to be taught by specialists having studied abroad. Among such specialists are alumni of Massachusetts Institute of Technology (MIT), those having worked at Google, engineers working at leading IT companies in Russia, etc. Three months are left for completion of the mentioned intensive courses.
“Still many years ago we understood that for advancement of modern technologies and development of innovative products, we need to have specialists, who still in their school years have been taught to think and analyze, develop and create and not just consume. Having this in mind, we greatly support the education process of students in “Armath” engineering laboratories starting from 5th grade. It’s the children with engineering mindset, who will be capable of understanding the challenges of digital era, and as a result of persistent learning will become specialists that Armenian companies like Ucom and PicsArt are strongly in need of these days,” - said Hayk Yesayan, Director General at Ucom.
At the end of discussion, the participants were still exchanging ideas about potential business projects aimed at developing the sector.