Ավարտվել է «Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնի առաջին փուլը. 20 դաշնակահար կմրցի 2-րդ փուլում
Այսօր պարզ են դարձել «Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնի առաջին փուլը հաղթահարած դաշնակահարների անունները։ Երկրորդ փուլ են անցել 20 դաշնակահարներ, որոնք ներկայացնում են Ֆրանսիան, Լեհաստանը, Չինաստանը, Հարավային Կորեան, Ռուսաստանը, Ղրղզստանը, Վրաստանը, Հայաստանը։
Նրանք հուլիսի 10-ից հանդես կգան մրցույթի երկրորդ փուլում և կպայքարեն մրցանակային տեղերի համար։
Ժյուրիի նախագահ, դաշնակահար, պրոֆեսոր Արմեն Բաբախանյանը նկատում է, որ առաջին փուլի չորս օրերի լսումները շատ հետաքրքիր են անցել. «Կան բավականին լուրջ մակարդակի դաշնակահարներ, որոնք ներկայացնում են տարբեր դպրոցներ։ Ծրագիրը ազատ է, փաստորեն մասնակիցները մինիմենահամերգ են ներկայացնում, որի ընթացքում մենք կարողանում ենք տեսնել նաև, թե ինչպես է երաժիշտը կառուցում համերգային ծրագիրը»։
«Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնի շրջանակներում երեկ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի է ունեցել Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության երաժշտական և արվեստի դպրոցների «Հնչում է Երևանը» 10-րդ՝ հոբելյանական մրցույթ-փառատոնի «Մենակատարներ» անվանակարգում լավագույնը ճանաչված սաների և դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորած Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի համատեղ համերգը:
Երեկոյի մեկնարկը տրվել է Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության երաժշտական և արվեստի 25 դպրոցների շուրջ 225 պատանիներից կազմված նվագախմբի և երգչախմբի ելույթներով: Այնուհետև լավագույն պատանի մենակատարները հանդես են եկել Երիտասարդական նվագախմբի հետ։
Հիշեցնենք, որ «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի (European Foundation for Support of Culture) նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Մրցույթ-փառատոնը կայանում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։

The 1st round of the “Armenia” International Competition has finished. 20 pianists will compete in the 2nd round
08-07-2017 18:04:28 | Armenia | Press release
The names of the pianists who passed to the 2nd round of the “Armenia” International Competition are published. From July 10 20 pianists representing France, Poland, China, South Korea, Russia, Kirgizstan, Georgia, Armenia will perform in the 2nd round and will compete for the prizes.
The jury chairman, pianist, Professor Armen Babakhanyan noted that the 4-day hearings of the first round of the competition were very interesting. “We have many high level contestants, who present different schools. The program is free. The contestants present mini concerts, and we have a chance to see how the musician builds a music program”.
A concert entitled “Yerevan Sounds” took place yesterday within the framework of the “Armenia” Festival and Competition at Aram Khachaturian Concert Hall. The State Youth Orchestra of Armenia, headed by conductor Sergey Smbatyan, performed with the best performers of the “Yerevan Sounds” 10th competition-festival of Yerevan music and art schools.
At the beginning of the concert an orchestra and choir of 25 Yerevan music and art school (225 young performers) performed for the public. Then the best young soloist performed with the SYOA.