Մեկնարկել է «Ոսկե ծիրան» Երևանի 14-րդ միջազգային կինոփառատոնը
Ծիրանօրհնեքի ավանդական արարողությամբ, ապա հայ անվանի կինոգործիչների շարքում արժանավորների անունը հավերժացնող նոր աստղերի բացմամբ՝ մեկնարկել է տարվա սպասված մշակութային իրադարձությունը՝ «Ոսկե ծիրան» Երևանի 14-րդ կինոփառատոնը: Համաշխարհային կինոարվեստի շունչն ուղիղ մեկ շաբաթ՝ հուլիսի 9-16-ը կթևածի մայրաքաղաքում:
Շառլ Ազնավուրի հրապարակում իրենց պատվավոր տեղն են զբաղեցրել կինոռեժիսորներ Ֆրունզե Դովլաթյանի, Յուրի Երզնկյանի և կինոօպերատոր Սերգեյ Իսրայելյանի հիշատակը հավերժացնող աստղերը: Անվանի հյուրերը, մրցույթային և արտամրցույթային ծրագրերի մասնակիցներն անցել են կարմիր գորգով: Փառատոնի պաշտոնական բացումը կայացել է «Մոսկվա» կինոթատրոնում:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը և փառատոնի գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: Փառատոնի մեկնարկն ազդարարելուց հետո, ներկայացվել են մրցույթային ծրագրում ընդգրկված ֆիլմերը, ինչպես նաև ժյուրիի կազմը: «Ոսկե ծիրանի» մեկնարկն ազդարարող հանդիսավոր արարողությունից հետո ցուցադրվել է բացման ֆիլմը՝ Համո Բեկնազարյանի «Խասփուշը»:
«Մենք երկար ճանապարհ ենք անցել «Ոսկե ծիրանի» հետ և կարող եմ ասել, որ կինոտոն լինելուց բացի, այս փառատոնը կարևոր առաքելություն է ստանձնել: Արդեն տասնչորս տարի, այն փորձում է արվեստի ամենազոր ուժով արթուն պահել մարդու միտքն ու լուսավոր մտածելու ունակությունը, մարդկությանը դարձնել քաղաքակիրթ արժեհամակարգի հետևորդ: Կինոն ազդեցիկ միջոց է միմյանց ճանաչելու, հասկանալու և հարգելու համար: Ողջունում եմ փառատոնի մասնակիցներին, հյուրերին և կինոսեր հասարակությանը՝ մաղթելով հաճելի դիտում և հաջողություն»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ոսկե ծիրանի» այս տարվա պաշտոնական ազդագիրը ծիրան հիշեցնող և 14-րդ փառատոնը խորհրդանշող երկրաչափական մարմին է:
96 երկրից 1100 հայտ ստացած փառատոնը կարող է իրական կինոտոն դառնալ մրցույթային և արտամրցույթային տարբեր ծրագրերում ընդգրկված բազմաժանր ֆիլմերի ասելիքով և ինքնատիպությամբ: Հայաստանի կինոսեր հասարակության համար այս իրադարձությունը բացառիկ հնարավորություն է՝ հայկական և համաշխարհային կինեմատոգրաֆի գլուխգործոցներին հաղորդակցվելու համար:

The 14th “Golden Apricot” Yerevan Film Festival has started
Wih the traditional apricot blessing ceremony and with the opening of the stars of prominent Armenian directors started “Golden Apricot” Yerevan International Film Festival, one of the most anticipated cultural events of the year. For one week, July 9-16, Yerevan will live and breathe cinema.
Among the other stars on Charles Aznavour Square the stars of directors Frunze Dovlatyan, Yuri Yerznkyan and film photographer Sergey Israelyan were placed. The guests and participants of different programs walked on the red carpet. The official opening ceremony of the festival was held at Moscow Cinema.
Welcoming speeches were delivered by founding director of the festival Harutyun Khachatryan and Ralph Yirikian, the General Manager of VivaCell-MTS, which is the general partner of the festival. After the announcing the start of the festival the competition programs and the international jury boards were presented. After the opening ceremony the opening film “Khaspush” by Hamo Beknazaryan was screened.
“We have had a long way with the ‘Golden Apricot’ and I can say the festival is more than just a cinematographic event as it has a mission to complete. For fourteen years now it tries to keep the human illuminated mind awake and make humanity follow the civilized system of values. Cinema is a powerful means to know each other, to understand, and to respect people. I welcome the participants of the festival, its guests, and the movie-moving public, wishing joyous experience and success,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The apricot-shaped geometric figure symbolizes the 14th edition of the festival.
The festival, which has received more 1100 film submissions from 96 countries, can be a real celebration of cinema with diverse and original films in competition and non-competition programs. The festival is a unique chance for the Armenian film loving people to get acquainted with the masterpieces of international cinema.