«Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնը խթանող ուժ ունի և երաժիշտներին ստեղծագործելու, արարելու հնարավորություն է տալիս. Գևորգ Մուրադյան
• 10-07-2017 16:59:58   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Հուլիսի 10-ին մեկնարկել են Արմենիա միջազգային մրցույթ-փառատոնի դաշնակահարների 2-րդ փուլի լսումները։ 20 դաշնակահար, այսօր և վաղը ներկայացնելով իրենց կատարողական վարպետությունը, կպայքարեն մրցանակային տեղեր գրավելու համար։ Իսկ հաղթողների անունները պարզ կդառնան հուլիսի 12-ին։
«Արմենիա» մրցույթ-փառատոնի շրջանակներում ամեն օր կայանում են նաև համերգներ։ Հուլիսի 8-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում Խաչատրյանի անվան տրիոն հանդիսատեսին ներկայացրեց Լյուդվիգ վան Բեթհովենի, Ալեքսեյ Շորի և Անտոնին Դվորժակի ստեղծագործություններից։ Իսկ հուլիսի 9-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի ունեցած սիմֆոնիկ համերգը նվիրված էր դիրիժոր Գևորգ Մուրադյանի 70-ամյակին։ Համերգը ղեկավարում էր ինքը՝ Գևորգ Մուրադյանը։
Համերգային երեկոյի ընթացքում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ հանդես եկավ աշխարհում մեծ ճանաչում վայելող դաշնակահարուհի Նարե Արղամանյանը (Ավստրիա)։ Ունկնդիրը վայելել է Ռիխարդ Վագների, Ալեքսեյ Շորի, Ջոակինո Ռոսինիի, Էդգար Հովհաննիսյանի, Գրիգոր Եղիազարյանի, Կարեն Անանյանի, Արամ Խաչատրյանի, Մելիք Մավիսակալյանի ստեղծագործությունները։
«Արմենիա» մրցույթ-փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորի դաշնամուրի և նվագախմբի համար գրված «Ճանապարհորդության նոթատետր» կոնցերտը համաշխարհային պրեմիերա էր, որը նվագախմբի հետ ներկայացրեց մենակատար Նարե Արղամանյանը։ Դաշնակահարուհին նշում է, որ ինքը կատարել է կոմպոզիտոր Շորի շատ գործեր աշխարհի տարբեր երկրներում։ «Շորը հիանալի ժամանակակից կոմպոզիտոր է։ Թեև ժամանակակից է, սակայն նրա կոմպոզիտորական ոճն ավելի շատ ռախմանինովյան, շոպենյան ոճ է: Մեծ ուրախությամբ եմ ստանձնել Ալեքսեյ Շորի ստեղծագործության համաշխարհային պրեմիերայի կատարումը և հույս ունեմ, որ ապագայում հայ հանդիսատեսին դարձյալ կներկայացնեմ որոշ գործեր Շորից»։
Դիրիժոր Գևորգ Մուրադյանը, խոսելով «Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնի մասին, նշում է, որ այն խթանող ուժ ունի և երաժիշտներին ստեղծագործելու, արարելու հնարավորություն է տալիս։
Հիշեցնենք, որ «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի (European Foundation for Support of Culture) նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Մրցույթ-փառատոնը կայանում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։

“Armenia” International Festival and Competition has an impulsive power and gives a chance to the musicians to create something new. Gevorg Muradyan
10-07-2017 16:59:58 | Armenia | Culture
The 2nd round of the piano competition within the framework of the “Armenia” International Festival and Competition started on July 10. 20 pianists will present their performing art and will compete for the prizes. On July 12 the the winners will be revealed!
Every day the audience has an opportunity to enjoy concerts within the framework of the “Armenia” International Festival and Competition. On July 8 Aram Khachaturian House-Museum hosted a concert of the Khachaturian Trio. The trio presented compositions by Ludwig van Beethoven, Alexey Shor, Antonín Dvořák.
A concert dedicated to the conductor Gevorg Muradyan’s 70th anniversary taking place at Aram Khachaturian Concert Hall on July 9. Headed by Gevorg Muradyan the Armenian National Philharmonic Orchestra performed.
During the concert famous pianist Nareh Arghamanyan (Austria) performed with the Armenian National Philharmonic Orchestra. Compositions by Richard Wagner, Alexey Shor, Gioachino Rossini, Edgar Hovhannisyan, Grigor Yeghiazaryan, Karen Ananyan, Aram Khachaturian, Melik Mavisakalyan were presented.
The world premiere of the "Travel Notebook" Concerto for Piano and Orchestra by the composer-in-residence of the Festival and Competition Alexey Shor took place during the concert. Nareh Arghamanyan and the orchestra together presented the composition.
The pianist noted that she had already performed compositions by Shor in different countries.
“Shor is a wonderful contemporary composer. Although he is a contemporary composer, his composing style is similar to Rachmaninoff, Chopin, It was a great pleasure to present the world premiere of the composition by Alexey Shor. I hope that I will have a chance to present more compositions by Shor in Armenia”,-Nareh added.
The conductor Gevorg Muradyan noted that the “Armenia” International Festival and Competition has an impulsive power and gives a chance to the musicians to create something new.