Սերգեյ Սմբատյանը ղեկավարել է Բեռլինի հանրահայտ «Կոմիշե օպեր» թատրոնի նվագախումբը
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը հուլիսի 9-ին ղեկավարել է Բեռլինի «Կոմիշե օպեր» թատրոնի (The Komische Oper Berlin) նվագախումբը։ Համերգը կայացել է «Կորինյան երաժշտական ամառ» (Choriner Opernsommer) փառատոնի շրջանակներում։ Այն Գերմանիայում անցկացվող հեղինակավոր փառատոն է, որն ավելի քան 50 տարվա պատմություն ունի։ Փառատոնը տեղի է ունենում 1258 թվականին հիմնադրված Chorin վանական համալիրում։ Ճարտարապետական այս հուշարձանն այսօր համարվում է բազմաթիվ մշակութային միջոցառումների անցկացման վայր։ «Կորինյան երաժշտական ամառ» փառատոնը հյուրընկալում է մեծահամբավ երաժիշտների և կոլեկտիվների։
Հուլիսի 9-ի համերգային ծրագրում Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ հնչել են Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի Դաշնամուրի 9-րդ կոնցերտը, Լյուդվիգ վան Բեթհովենի 3-րդ սիմֆոնիան ՙՀերոսական՚։ Որպես մենակատար հանդես է եկել գերմանացի դաշնակահար Մարտին Շթադֆելդը, ով բազմաթիվ միջազգային մրցույթների, այդ թվում Echo Klassik մրցանակի քառակի դափնեկիր է։
Սա Սերգեյ Սմբատյանի և նվագախմբի հետ առաջին համագործակցությունն է:
Նշենք, որ «Կոմիշե Օպերը» Գերմանիայի երաժշտական առաջատար թատրոններից է։ Այն հիմնադրվել է 1947 թվականին։ Տարբեր ժամանակներում թատրոնի նվագախումբը ղեկավարել են այնպիսի նշանավոր դիրիժորներ, ինչպիսիք են Օտտո Կլեմպերերը, Վացլավ Նոյմանը, Կուրտ Մազուրը, Կիրիլ Պետրենկոն, Ֆաբիո Լուիսին և այլք։ Բեռլինի «Կոմիշե օպեր» թատրոնի նվագախմբի երկացանկն ընդգրկուն է, նվագախմբին են վստահվել բազմաթիվ համաշխարհային պրեմիերաներ։

The Orchestra of Komische Oper Berlin was headed by Sergey Smbatyan
On 9 July, 2017, Sergey Smbatyan, the principal conductor and artistic director of State Youth Orchestra of Armenia, performed together with the Orchestra of the Komische Oper Berlin. The concert was organized within the framework of Choriner Opernsommer festival. It’s a very prestigious festival held in Germany with 50 years history. The festival takes place in cloister of Chorin Abbey in Chorin based in 1258. This architectural monument is considered a place where many cultural events take place. The Choriner Opernsommer festival hosts very famous artists and orchestras from all over the world.
The program of the concert included the No. 9 Piano Concerto of Wolfgang Amadeus Mozart and No. 3 Symphony of Ludwig van Beethoven. The soloist was famous German pianist Martin Stadtfeld, the fourfold Echo Klassik prize winner. This was the first cooperation of the conductor and the Orchestra.
The Komische Oper Berlin is a famous German opera company based in Berlin, 1947.
The orchestra of the theatre was headed by such ha famous conductors as Otto Klemperer, Václav Neumann, Kurt Masur, Kirill Petrenko, Fabio Luisi, etc. The repertoire of Berlin’s Komische Oper is comprehensive: many international premieres were entrusted to the orchestra.