Սիրիական Լաթաքիայում սակրավորներն ականազերծել են 11 գյուղ
Սիրիական Լաթաքիա նահանգում ականազերծվել է 11 լեռնային գյուղ, որոնք պատրաստ են ետ ընդունել պատերազմի պատճառով հեռացած բնակիչներին:
tass-ի փոխանցմամբ` այդ մասին լրագրողներին հաղորդել է տեղի զինվորական կայազորի էնժեներական ծառայության հրամանատար, գեներալ Ռաֆի Մուհամադ Մագդին:
Վերջինս պատմել է, որ Լաթաքիայի լեռնային գյուղերում ահաբեկիչների նահանջելուց հետո հայտնաբերվել է մեծ հզորությամբ 800 պայթուցիկ սարք, իսկ գյուղերից մեկում` մի ամբողջ զինանոց, որտեղ ահաբեկիչները պահել են ամերիկյան արտադրության ծանր հակատանկային հրթիռների համալիր:
Նշվում է, որ ականազերծման գործընթացում ինժեներական խմբի անձնակազմից ոչ ոք չի տուժել: Նրանցից յուրաքանչյուրը վերապատրաստվել է ՌԴ ԶՈՒ միջազգային ականազերծման սիրիական մասնաճյուղում:
Գեներալ Մագդին նաև նշել է, որ վնասազերծված պայթուցիկ սարքերի գերակշիռ մասն ինքնաշեն են և ունեն առավելագույն հզորություն 25 կիլոգրամ տրոտիլի հարվածում: Դրանց պայթյունի դեպքում հազարավոր խոցող տարրերն ընդունակ են սպանել մարդկանց 200 մետր շառավղով:

• 17-07-2017 16:06:57   | Сирия  |  Общество
11 горных сел в сирийской провинции Латакия очищены от мин и подготовлены к возвращению покинувших их в годы войны жителей, сообщил журналистам командующий инженерной службы местного гарнизона генерал Рафи Мухаммад Магди.
"С начала нынешнего месяца мы освободили от взрывоопасных предметов 11 сел в горной Латакии, после отступления боевиков обезврежены более 800 взрывных устройств большой мощности", - рассказал он. В одном из сел выявлен арсенал, где хранились более 30 американских тяжелых противотанковых ракетных комплексов TOW ("Тоу"), уточнил генерал.
Потерь среди личного состава инженерных расчетов в ходе разминирования нет. Каждый из бойцов прошел курс подготовки в сирийском филиале Международного противоминного центра ВС РФ, саперы оснащены современными снаряжением и средствами защиты, в профессиональной подготовке подчиненных командующий уверен.
Генерал Магди отметил, что подавляющее большинство извлеченных взрывных устройств самодельные, максимальная мощность которых достигает 25 кг в тротиловом эквиваленте. В случае взрыва подобных "сюрпризов" тысячи поражающих элементов в состоянии убить людей в радиусе до 200 метров.