Թուրքիան անցանկալի անձանց ցուցակում ներառել է հազարավոր ռուսների
Թուրքիան 2011 թվականից «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հետ կապեր ունենալու կասկածանքով անցանկալի անձանց (պերսոնա նոն գրատա) ցուցակի մեջ է ներառել Ռուսաստանի 4128 քաղաքացի: korrespondent-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հաղորդվում է թուրքական ներքին գործերի նախարարության հուլիսյան հաշվետվության մեջ:
Թուրքիայից վտարված 4957 օտարերկրացիների թվում 804-ը ռուսներ են, 435-ը` ինդոնեզիացիներ և 308-ը` տաջիկներ:
Ընդհանուր առմամբ` Թուրքիայի սև ցուցակում ընգրկված է 53781 օտարերկրացի աշխարհի 146 երկրից: Առաջատար դիրքերում են Սաուդյան Արաբիայի և Թունիսի, ապա նաև Ռուսաստանի քաղաքացիները:
Ավելի վաղ, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թաիբ Էրդողանը պետական հեղաշրջման ձախողված փորձի տարելիցի կապակցությամբ խոստացել էր «կտրել բոլոր դավաճանների գլուխները»:

• 17-07-2017 17:58:26   |   |  Общество
Турция с 2011 года по подозрению в связях с террористической группировкой "Исламское государство" внесла в список персон нон грата 4 128 граждан России. Об этом говорится в июльском отчете турецкого министерства внутренних дел.
Среди 4 957 депортированных из Турции иностранцев россиян больше всего (804). За ними следуют граждане Индонезии (435) и Таджикистана (308).
Всего в черный список Турции внесено 53 781 иностранцев из 146 стран мира. Лидируют граждане Саудовской Аравии и Туниса, россияне – на третьем месте.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пообещал "отсекать головы всем предателям", произнося речь перед тысячами турок к годовщине попытки переворота в стране.