Արցախի իշխանությունները նախընտրում են ընդդիմադիրներին ծեծուջարդի ենթարկել և «ցմահ» նախագահ մնալ
Երեկ Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդարանը Բակո Սահակյանին վերընտրեց երկրի նախագահ, այսպես ասած, սահմանադրական անցումային փուլի ժամանակաշրջանի պաշտոնում: Այդ փուլը կտևի 3 տարի, որից հետո Արցախում կլինեն համապետական ընտրություններ:
Արցախում արդեն լրանում էր Բակո Սահակյանի նախագահության 2-րդ ժամկետը և ըստ տասնամյակներ գործող Սահմանադրության՝ նա չէր կարողանա շարունակել պաշտոնավարել: Սակայն, այս տարվա փետրվարի 20-ին տեղի ունեցան սահմանադրական փոփոխություններ, որոնց արդյունքում Սահակյանը ստացավ հնարավորություն առաջադրվելու «անցումային» նախագահի պաշտոնում, իսկ ապա, 2020 թվականից հետո ևս երկու անգամ ընտրվելու նախագահ:
Այլ կերպ ասած, սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում Բակո Սահակյանը կարողացավ 3-րդ անգամ դառնալ Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ և ստացավ ևս 2 անգամ այդ պաշտոնում առաջադրվելու իրավունք:
Սա կարող է հանգեցնել նրան, որ Սահակյանի 2007 թվականին սկսած պաշտոնավարումը տևի 23 տարի և ավարտվի 2030 թվականին (եթե այդ ժամանակ սահմանադրական նոր փոփոխություններ չլինեն): Սա դասական ավտորիտար ռեժիմին վայել ժամանակահատված է:
Ժողովրդավարությո՞ւն
Ժամանակակից լեքսիկոնում այս պրոցեսը կոչվում է «Սահմանադրությունը մեկ անձի շահերի տակ ծալել»: Այլ կերպ ասած, մեկ անձի երկրի ղեկավարման սահմանդրական սահմանափակումը շրջանցելու ցանկության համար իրականացվում է սահմանադրության փոփոխություն: Դրա ականատեսը եղել ենք Բելառուսում, Միջին Ասիայի երկրներում, Ադրբեջանում և քաղաքակրթությունից հեռու այլ երկրներում:
Անշուշտ, շատերը կարող են պնդել, որ Բակո Սահակյանը և նոր Սահմանադրությունը ժողովրդավարական ճանապարհով են ընտրվել, և որ դա է Արցախի ժողովրդի կամքը: Սակայն, այն փաստը, որ քվեարկությունը չի կեղծվել, դեռ չի նշանակում, որ գործ ունենք ժողովրդավարական պրոցեսների հետ: Օրինակ, կարելի է առանց որևէ կասկածի ասել, որ Հյուսիսային Կորեայում ևս ընտրությունները չեն կեղծվում, իսկ Կիմ Չեն Ինն ունի 99 տոկոսից ավելի սատարում: Բայց այդ երկիրը ժողովրդավարության տեսանկյունից, աշխարհում գրավում է վերջին տեղը:
Բակո Սահակյանի 3-րդ ժամկետով Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ ընտրվելը, ըստ էության, Արցախին բերեց մեկ նշաձողի վրա Ադրբեջանի հետ, ուր Իլհամ Ալիևը ևս 3 անգամ է ընտրվել նախագահ:
Սակայն, ցավոք սրտի, սա Արցախում վերջին տարիների միակ հակաժողովրդավարական տենդենցը չէ: 2015 թվականին Բերձորում ԼՂՀ ոստիկանությունը դաժան ծեծի ենթարկեց խաղաղ ավտոերթ անող «100-ամյակը առանց ռեժիմի» նախաձեռնության ներկայացուցիչներին, իսկ 2016-ին առևանգվեց և ապա դաժան ծեծի ենթարկվեց ԼՂՀ ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր Հայկ Խանումյանը... Ընդ որում, թեև երկու դեպքում էլ հանցագործություն գործողների անունները հայտնի էին, սակայն դրանցից որևէ մեկը չհայտնվեց ճաղերի հետևում, ինչը ևս վայել է ավտորիտար պետություններին:
Միջազգային վարկը
Սակայն, Արցախի դեպքում հարցը միմիայն ժողովրդավարությունը չէ: Արցախի դեպքում հարցը նաև միջազգային վարկանիշն է, որը ուղղակիորեն անդրադառնում է անվտանգության, միջազգային սատարման և Ադրբեջանի սանձման ջանքերի վրա:
Տասնամյակներ շարունակ Արցախը համարվում էր համեմատաբար ժողովրդավար կարգ ունեցող մի միավոր, որը անջատվել է բռնապետական Ադրբեջանից: Բնականաբար, աշխարհում ժողովրդավարության տարածման տեսանկյունից խիստ անցանկալի կլիներ, ժողովրդավար ապրող մարդկանց բռնապետական երկրին միացնելը:
Դա թե Հայաստանի իշխանություններն էին բարձրաձայնում տարբեր ամբիոններում, և թե քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներս: Եվրոպացի և ամերիկացի գործիչների համար չափազանց գնահատելի է
ժողովրդավարությունը և դրա տարածումն ու պաշտպանությունը: Դա շատ ավելի կարևոր փաստարկ է, քան «պատմական հողեր» կոչելը: Ժողովրդավարական արժեքները կրող գործիչների համար ակնհայտ է, որ պետք է Արցախը պաշտպանել բռնապետական Ադրբեջանից: Հենց դա է պատճառը, որ Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ որևէ ժողովրդավարական պետություն չի կիրառել պատժամիջոցներ՝ Ադրբեջանի տարածքի մի մասը «զավթելու» համար:
Սակայն, եթե Լեռնային Ղարաբաղը դառնում է համարյա Ադրբեջանի պես ավտորիտար և մարդու իրավունքները չհարգող պետություն, ապա ԼՂՀ-ն Ադրբեջանից պաշտպանելու մոտիվացիան արմատապես կպակասի: Արցախը կդադարի դիտվել որպես բռնապետական Ադրբեջանից պոկվելու ցանկություն ունեցող քաղաքակրթական կղզյակ, իսկ կոնֆլիկտը կդիտվի երկու երկրների տարածքային վեճ (իսկ տարածքային վեճում առավելությունը Ադրբեջանինն է):
Սակայն, Արցախի իշխանությունները նախընտրում են ընդդիմադիրներին ծեծուջարդի ենթարկել և «ցմահ» նախագահ մնալ, քան ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային հեղինակություն:

Серьезный удар по репутации Нагорного Карабаха
Вчера парламент Нагорного Карабаха переизбрал Бако Саакяна на пост президента страны на время так называемого переходного периода. Этот период продлится 3 года, после чего в Арцахе будут проведены общереспубликанские выборы.
В Арцахе 2-ой срок президентства Бако Саакяна уже подходил к концу, и согласно действующей уже несколько десятков лет конституции он больше не мог занимать должность президента.  Однако, 20-го февраля этого года в Конституцию были внесены изменения, в результате которых у Саакяна появилась возможность быть переизбранным на должность президента «переходного периода», а уже с 2020 года и дважды избираться президентом.
Иначе говоря, в результате конституционных изменений Бако Саакян смог в 3-ий раз стать президентом Нагорного Карабаха и получил право быть переизбранным на этот пост еще дважды.
Это может привести к тому, что начатое в 2017 году президентство Саакяна продлится 23 года и закончится в 2030 году (если к этому времени не будет новых конституционных изменений). Это период, присущий классическому авторитарному режиму.
Демократия?
В современном лексиконе этот процесс называется «угождать конституцией интересам одного лица». Иначе говоря, для исполнения желания обойти конституционное ограничение управления страной одним лицом осуществляется изменение конституции. Свидетелем этого мы были в Беларуси, странах Средней Азии, Азербайджане и других странах, далеких от цивилизации.
Несомненно, многие могут настаивать, что Бако Саакян и новая конституция были избраны демократическим путем, и это воля народа Арцаха. Однако тот факт, что голосование не было сфальсифицировано, еще не означает, что имеем дело с демократическими процессами. Например, можно сказать без сомнения, что выборы в Северной Корее тоже не сфальсифицированы, а у Ким Чен Ина есть поддержка в более чем 99 процентов. Тем не менее, с позиций демократичности эта страна находится на последнем месте.
Избрание Бако Саакяна президентом Нагорного Карабаха на 3-ий срок, по сути, вывело Арцах на один уровень с Азербайджаном, где Ильхам Алиев также был избран на 3-ий срок.
Однако, к сожалению, это не единственная антидемократическая тенденция за последние годы в Арцахе. В 2015 году в Бердзоре полиция НКР подвергла жестокому избиению представителей мирного автошествия, организованного инициативой «100-летие без режима», а в 2016 году похитила и подвергла жестокому избиению оппозиционного депутата Национального Собрания НКР  Айка Ханумяна... Причем, несмотря на то, что имена лиц, совершивших преступление, в обоих случаях были известны, ни один из них не оказался за решеткой, что также присуще авторитарным государствам.
Международная репутация
Однако, в случае Арцаха вопрос не только в демократии. В случае Арцаха вопрос также касается международного рейтинга, который напрямую влияет на безопасность, международную поддержку и усилия по сдерживанию Азербайджана.
Десятилетиями Арцах считался единицей, имеющей относительно демократический порядок, которая отделилась от деспотичного Азербайджана. Естественно, с точки зрения распространения демократии в мире было бы крайне нежелательно присоединение демократически живущего народа к деспотичной стране.
Это было озвучено на разных площадках как властями Армении, так и представителями гражданского общества. Европейские и американские деятели высоко ценят демократию и ее распространение и защиту. Это намного более важный довод, чем взывание к «историческим землям».
Деятелям, придерживающимся демократических ценностей, очевидно, что следует защищать Арцах от деспотичного Азербайджана. Именно по этой причине никакая демократическая страна не ввела санкции  в отношении Армении и Арцаха за «захват» части территории Азербайджана.
Однако, если Нагорный Карабах становится авторитарным и не уважающим права человека государством, практически как Азербайджан, мотивация защитить Карабах от Азербайджана радикально уменьшится. Арцах больше не будет рассматриваться как островок цивилизации, желающий отделиться от деспотичного Азербайджана, а конфликт будет рассматриваться как территориальный спор двух стран (а в территориальном споре преимущество у Азербайджана).
Тем не менее, власти Арцаха предпочитают подвергнуть избиению оппозиционеров и остаться  «пожизненным» президентом, а не обеспечить международную репутацию Нагорного Карабаха.