Ռուսաստանն արտաքսում է հարյուրավոր ամերիկացի դիվանագետների
Մոսկվան Վաշինգտոնից պահանջել է ետ կանչել Ռուսաստանում գտնվող հարյուրավոր ամերիկացի դիվանագետներին և տեխնիկական աշխատակիցներին:
korrespondent-ի փոխանցմամբ` ընդհանուր առմամբ` Ռուսաստանում աշխատում է 1,1 հազար մարդ: Այդ թիվը ներառում է ինչպես Ռուսաստանի ամերիկացի քաղաքացիներին, այնպես էլ ԱՄՆ-ի քաղաքացիներին:
Նշվում է, որ Մոսկվայում աշխատում է 300 ամերիկացի դիվանագետ, մյուսները գտնվում են ռուսական այլ քաղաքերում:
Հուլիսի 28-ին ռուսական իշխանությունները հայտարարել էին, որ Ռուսաստանում պետք է մնան դիվանագիտական հաստատությունների 455 աշխատակիցներ: Ամերիկացի դիվանագետներին նաև զրկել են «Серебряный Бор»-ում գտնվող ամառանոցներից օգտվելու իրավունքից:

Россия вышлет сотни американских дипломатов - СМИ
Москва потребовала от Вашингтона отозвать из России сотни американских дипломатических и технических сотрудников. Об этом пишет Интерфакс со ссылкой на информированный источник.
Всего в России работает около 1,1 тысячи человек, пишет Reuters, ссылаясь на американское посольство. В эту цифру входят как граждане России, так и США.
В Москве работает 300 американских дипломатов, остальные находятся в других городах России.
28 июля российские власти заявили, что в России должно остаться 455 сотрудников дипломатических учреждений. Американских дипломатов также лишили права пользоваться дачей в Серебряном бору и складом в Москве.