Թուրքական հրետանին հրթիռակոծել է սիրիական Աֆրին քաղաքը. կա տասնյակից ավելի վիրավոր
Թուրքական բանակը հրթիռակոծել է սիրիական Հալեպ նահանգի հյուսիսում գտնվող Աֆրին քաղաքի բնակելի թաղամասերի ուղղությամբ:
РИА Новости-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է Աֆրինից քուրդ-սիրիացի քաղաքագետ Ռեզան Հեդուն:
«Այսօր Աֆրինի բնակելի թաղամասերը հրթիռակոծվել են Թուրքիայի կողմից: Ուժգին վնասվել են խաղաղ բնակիչների տները, տասնյակ մարդիկ վիրավոր են, այդ թվում նաև 11-ամյա մի աղջիկ»,- պատմել է նա:
Քաղաքագետի խոսքերով՝ հրթիռակոծությունը սկսվել է օրվա այն ժամին, երբ մարդկանց մեծամասնությունն իրենց ընտանիքների հետ զբաղվել են գնումներով մահմեդական Կուրբան բայրամ տոնին նախապատրաստվելու համար:
Նրա պնդմամբ՝ ներկա պահին Աֆինիի գյուղերի պարբերական հրթիռակոծությունները շարունակվում են:
Աֆրինում սիրիացի քուրդերի ներկայացուցիչը նաև հայտարարել է, որ թուրքերն առաջին անգամը չէ, որ հրթիռակոծում են սիրիական քաղաքները: Տարվա ընթացքում բնակելի թաղամասերը մշտապես ենթարկվում են հրետակոծության, սակայն այս անգամ հրետակոծությունը եղել է ինտենսիվ և շարունակական:

Турецкая артиллерия обстреляла сирийский город Африн
Турецкая армия выпустила ракеты по жилым кварталам города Африн на севере сирийской провинции Алеппо, пострадали десять мирных жителей, сообщил в среду РИА Новости курдский сирийский политик из Африна Резан Хеду.
"Сегодня жилые кварталы города Африн подверглись ракетному обстрелу со стороны Турции. Сильно пострадали дома мирных жителей, ранены десять человек, включая девочку одиннадцати лет",- рассказал Хеду.
По словам политика, обстрел начался в то время суток, когда большинство людей с семьями занимались покупками в преддверии мусульманского праздника Курбан байрам. "Периодические обстрелы деревень в пригороде Африна на данный момент продолжаются",- добавил Хеду.
Представитель сирийских курдов в Африне заявил, что сегодняшний обстрел города турками не первый. Жилые кварталы подвергаются обстрелам артиллерии на протяжении года. Однако сегодня удар артиллерии был интенсивным и продолжительным, что, по словам Хеду, неприемлемо при учете наличия в городе десятков тысяч беженцев помимо коренных жителей.