Հարութ Սասունյան. Ադրբեջանը ճնշել է Բուլղարիային՝ ահաբեկիչներին զենքի առաքումները բացահայտած լրագրողին աշխատանքից ազատելու համար
• 30-08-2017 17:32:02   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Անցյալ ամիս ես գրել էի բուլղարացի լրագրող Դիլյանա Գայտանջիևայի բացահայտումների մասին՝ Ադրբեջանի Silk Way պետական ավիաընկերությունը դիվանագիտական չվերթների քողի տակ վերջին երեք տարիների ընթացքում 350 թռիչք է իրականացրել՝ ծանր զենքեր և զինամթերք առաքելով ահաբեկչական խմբավորումներին Սիրիայում և բազմաթիվ այլ երկրներում:
Օգոստոսի 24-ին Դիլյանան իր թվիթերյան էջում գրել է. «Ինձ պարզապես ազատեցին աշխատանքից՝ Սիրիայում ահաբեկիչներին դիվանագիտական թռիչքներով զենքի մատակարարումների մասին ճշմարտությունը ասելու համար»:
Դիլյանան իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ նա աշխատանքից հեռացվել է Բուլղարիայի կառավարության վրա Ադրբեջանի ճնշումների պատճառով, քանի որ պատրաստվում էր մեկնել Սիրիա, շարունակելու իր հետաքննությունը:
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում Դիլյանան ասել է, որ իրեն աշխատանքից ազատելուց առաջ, նրան զանգահարել են Բուլղարիայի ազգային անվտանգության գործակալությունից և հարցրել իր բացահայտումների աղբյուրների մասին: Նա պատասխանել է, որ իր աղբյուրը եղել է  Ադրբեջանի դեսպանատան կայքը, որը կոտրել էին, սակայն այլ մանրամասներ չի ներկայացնի: Երկու ժամ անց, նա հեռախոսազանգ է ստացել «Տրուդ» օրաթերթից, որով հայտնել են նրան աշխատանքից հեռացնելու մասին:
Դիլյանան հոդվածը հրապարակելուց հետո բացահայտել է, որ ադրբեջանական դեսպանատունը հորդորել է Բուլղարիայի կառավարությանը հետաքննել նրան. որպես  հետևանք, նա հեռացվել է աշխատանքից:
Սակայն, խիզախ բուլղարացի լրագրողը հրաժարվում է լռել... Նա «Արմենպրես»-ին հայտնել է, որ ոչ ոք չի կարող իրեն կանգնեցնել իր հետաքննությունը շարունակելուց. «Նրանք չկարողացան ինձ կանգնեցնել երկու ամիս առաջ. նրանք չկարողացան ինձ կանգնեցնել երեկ բարձրաձայնելուց: Ես հենց նոր գրեցի սոցիալական լրատվամիջոցներում: Նրանք չեն կարող ստիպել անկախ լրագրողին լռել: Ես պարտավոր չեմ որևէ մեկին: Ես պարտավոր եմ մարդկանց ասել ճշմարտությունը, սա է իմ գործը»:
Դիլյանան շեշտել է, որ Բուլղարիան լավ տեղեկացված էր այդ ապօրինի զենքի առաքումների մասին, քանի որ նրա ձեռքի տակ էին այն բոլոր փաստաթղթերը, որոնք հաստատում էին, որ Բուլղարիայի կառավարությունը, մի քանի եվրոպական երկրներ, Միացյալ Նահանգները և շատ ուրիշներ իրենց հավանությունն են տվել այդ գաղտնի և անօրինական գործողություններին...
Բուլղարացի լրագրողը կոչ է արել ՄԱԿ-ին հետաքննություն սկսել Ադրբեջանի, Բուլղարիայի, Միացյալ Նահանգների, Սաուդյան Արաբիայի և այլ երկրների դեմ: Բացի դրանից, Դիլյանան աջակցության խնդրանքով դիմել է անկախ լրագրողներին և լայն հասարակությանը: Նա ընդգծել է. «Ես առաջին և վերջին լրագրող չեմ, որին ազատում են աշխատանքից: Ես մեծ ակնկալիքներ չունեմ խոշոր լրատվամիջոցներից, քանի որ նրանք ունեն իրենց  քաղաքական օրակարգը, նպատակները և քաղաքականությունը: Այն, ինչ ակնկալում եմ՝ կարողանալ տարածել այս տեղեկատվությունը ամբողջ աշխարհում ոչ խոշոր լրատվամիջոցների միջոցով»:
Դիլյանան նաև բացահայտել է, որ Ադրբեջանը վճարել է բուլղարացի լրագրողներին՝ Բաքվի համար նպաստավոր հոդվածներ հրապարակելու համար. «Ես կարող եմ ձեզ մի փաստ տրամադրել, որը ձեռք է բերվել Ադրբեջանի դեսպանատան վրա կիբերհարձակումից հետո գաղտնազերծված փաստաթղթերից: Ադրբեջանի դեսպանատունը գումարներ է վճարել լրագրողներին Ադրբեջանի օգտին կամ Ադրբեջանի հրահանգով հրապարակված հոդվածների համար»:
Դիլյանան պնդում է, որ ինքը վճռական է տրամադրված շարունակելու իր աշխատանքը. «Ես պատրաստվում եմ ստեղծել իմ սեփական առցանց լրատվամիջոցը, քանի որ հիմա Բուլղարիայում ոչ ոք չի համաձայնի հրապարակել իմ հետաքննությունները: Բուլղարական լրատվամիջոցները ինձ աշխատանք չեն առաջարկի: Ուստի, ես մտածում եմ իմ սեփական լրատվամիջոցը ստեղծելու մասին. սա է լուծումը»:
Դիլյանայի բացահայտումները հաստատել է Թերի Մեյսանը՝ sott.net կայքում տեղադրված մի հոդվածում՝ նշելով, որ Sycamore գործողությունը ընդգրկում է առնվազն 17 պետություն և ներկայացնում է տասնյակ հազարավոր տոննա զենքեր. «Վերջին յոթ տարիների ընթացքում մի քանի միլիարդ դոլար արժողությամբ սպառազինություն է ապօրինի ուղարկվել Սիրիա.... Բազմաթիվ փաստաթղթեր վկայում են այն մասին, որ տեղափոխումը կազմակերպված էր գեներալ Դեվիդ Պետրեուսի կողմից, առաջին հերթին բացահայտ, Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) միջոցով, որի տնօրենն էր նա, ապա մասնավոր կերպով, KKR ֆինանսական ընկերության միջոցով, որոշ բարձրաստիճան պետական ծառայողների օգնությամբ.... Այժմ նոր տարրերը ցույց են տալիս Ադրբեջանի գաղտնիքը պատերազմի զարգացման ընթացքում [Սիրայում].... Չնայած Սիրիա հիմնական սպառազինություններ արտահանողներից մեկը Բուլղարիան էր, սակայն նա օգնություն էր ստանում Ադրբեջանից»:
Մեյսանն իր հոդվածում մեջբերում է Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) նախկին թարգմանիչ և Ազգային անվտանգության բացահայտողների համախմբման հիմնադիր Սիբել Էդմոնդսին, բացահայտելով, որ «Ադրբեջանը, նախագահ Հեյդար Ալիևի իշխանության օրոք, 1997-2001 թվականներին, Բաքվում հյուրընկալել է Այման ալ-Զավահիրին՝ Ալ-Քաիդայի թիվ 2 անդամին: Դա կատարվել է ԿՀՎ-ի խնդրանքով: Չնայած նա պաշտոնապես փնտրվում էր ՀԴԲ-ի կողմից, սակայն այդ անձնավորությունը, որը հետագայում  միջազգային ջիհադիստական ցանցում թիվ 2-ն էր, ՆԱՏՕ-ի ինքնաթիռներով կանոնավոր կերպով ճամփորդում էր դեպի Աֆղանստան, Ալբանիա, Եգիպտոս և Թուրքիա: Նա հաճախ էր հյուրընկալում Սաուդյան Արաբիայի արքայազն Բանդար բեն Սուլթանին»:
Ամերիկահայ համայնքը պետք է հրավիրի ճանաչված բուլղարացի լրագրող Դիլյանային Միացյալ Նահանգներ՝ դասախոսությունների և մամուլի ասուլիսների միջոցով հրապարակային դարձնելու իր սենսացիոն բացահայտումները՝ Ադրբեջանի կողմից  ահաբեկիչներին ապօրինի զենք առաքելու մասին:

• 30-08-2017 17:32:02   | USA  |  Articles and Analyses
Last month, I wrote about Bulgarian journalist Dilyana Gaytandzhieva’s revelations that Azerbaijan’s state-run Silk Way Airlines had shipped under diplomatic cover 350 planeloads of heavy weapons and ammunition to terrorist groups in Syria and many other countries in the last three years.
On Aug. 24, Dilyana tweeted: “I just got fired for telling the truth about weapons supplies for terrorists in Syria on diplomatic flights."
Dilyana posted on her facebook page that she was fired due to pressure on the government of Bulgaria by Azerbaijan, as she was about to leave for Syria to continue her investigation.
In an interview with Armenpress, Dilyana said that before her firing she was called by the Bulgarian Special Security Agency and asked about her sources of information for her revelations. She replied that her source was the website of the Embassy of Azerbaijan which was hacked, but she would not provide any further details. Two hours later, she got a phone call from her newspaper, Trud Daily, telling her that she was dismissed.
After she published her article, Dilyana revealed that the Azeri Embassy urged the Bulgarian government to investigate her; as a result she was fired from her job.
The daring Bulgarian journalist, however, refuses to remain silent! She told Armenpress that no one can stop her from continuing her investigation: “They couldn’t stop me two months ago; they couldn’t stop me yesterday to speak out. I just posted on social media. They can’t force an independent journalist to keep silent. I’m not obliged to anybody. I’m obliged to tell the truth to the people, this is my job.”
Dilyana stressed that Bulgaria was well-informed about these illegal weapons’ shipments since she had all the documents proving that the Bulgarian government, several European countries, the United States, and many others had given their approval for this secret and illegal operation!
The Bulgarian journalist urged the United Nations to launch an investigation against Azerbaijan, Bulgaria, the United States, Saudi Arabia, and other countries. In addition, Dilyana appealed for support from independent journalists and the public at large. She emphasized: “I am not the first and last journalist to be fired for doing their job. I don’t have high expectations from the mainstream media, because they have their political agenda, their objectives and their policy. What I expect is to be able to spread this information worldwide not by the mainstream media.”
Dilyana also revealed that Azerbaijan paid Bulgarian journalists to publish articles favorable to Baku. “I can give you a fact obtained from the leaked documents after the cyber-attack on the Azerbaijani Embassy. The Azerbaijani Embassy pays money to journalists for articles in favor of Azerbaijan or articles ordered to be published by Azerbaijan.”
Dilyana insisted that she is determined to continue her work: “I’m going to set up my own on-line media, because no one in Bulgaria will now agree to publish my investigations. I will not be offered a job in the Bulgarian media. So I think about establishing my own media; this is the solution.”
Confirming Dilyana’s revelations is an article by Thierry Meyssan, in the sott.net website, reporting that Operation Sycamore involves at least 17 states and represents several tens of thousands of tons of weapons: “Over the last seven years, several billion dollars’ worth of armament has been illegally introduced into Syria…. Numerous documents attest to the fact that the traffic was organized by General David Petraeus, first of all in public, via the CIA, of which he was the director, then privately, via the financial company KKR with the aid of certain senior civil servants…. New elements now show the secret of Azerbaijan in the evolution of the war [in Syria]…. While Bulgaria was one of the main arms exporters to Syria, it received help from Azerbaijan.”
Meyssan, in his article, quotes Sibel Edmonds -- ex-FBI translator and founder of National Security Whistleblowers Coalition -- revealing that “Azerbaijan, under Pres. Heydar Aliyev, from 1997 to 2001, hosted in Baku the number 2 of Al-Qaida, Ayman al-Zawahiri. This was done at the request of the CIA. Although officially wanted by the FBI, the man who [was] then number 2 of the international jihadist network travelled regularly in NATO planes to Afghanistan, Albania, Egypt and Turkey. He also received frequent visits from Prince Bandar ben Sultan of Saudi Arabia.”
The Armenian-American community should invite the distinguished Bulgarian journalist Dilyana to the United States in order to publicize through lectures and press conferences her sensational revelations about Azerbaijan’s illegal weapons’ shipments to terrorists.