Հարութ Սասունյան. Ինչպես է Թուրքիան ոչնչացրել իր պատմական արխիվներն ու փաստաթղթերը կամ ձերբազատվել դրանցից
04-10-2017 14:57:45 | ԱՄՆ | Վերլուծություն
Մի քանի տասնամյակ շարունակ թուրքական կառավարությունը և նրա քարոզիչները հայտարարում են, որ պետական փաստաթղթերը, մասնավորապես Օսմանյան արխիվները, ամբողջովին բաց են և հասանելի ամբողջ աշխարհի ցանկացած հետազոտողի համար:
Սակայն թուրք պաշտոնյաներն ու նրանց կողմնակիցները լռում են այն մասին, որ Օսմանյան արխիվների բազմաթիվ փաստաթղթեր հեռացվել, ոչնչացվել, վաճառվել կամ մշակվել են: Բացի այդ, որոշ գաղտնի արխիվներ դեռ փակ են օտարների համար:
Անցյալ ամիս թրքուհի լրագրող Ուզայ Բուլութը PhilosProject.org կայքում մի բացահայտող հոդված տեղադրեց՝ «Թուրքիան առանց գրաքննության. գրաքննության և արգելքների պատմություն» վերնագրով՝ մի քանի հարյուրամյակների անցյալ ունեցող թուրքական արխիվների և փաստաթղթերի կարգավիճակի վերաբերյալ: Բուլութը ազատ է նման գաղտնիքներ բացահայտելու հարցում, քանի որ նա այլևս չի ապրում Թուրքիայում և այժմ հաստատվել է Վաշինգտոնում:
Այսօր Թուրքիայում պետական պատվերով արգելափակված է Վիքիպեդիայի կայքը, քանի որ Վիքիպեդիան հրաժարվել է ջնջել այն հոդվածները, որոնք բացահայտում են, որ թուրքական իշխանությունները աջակցում են Իսլամական պետության ահաբեկիչներին: Բացի այդ, Թուրքիայի կողմից արգելափակվել են 127 հազար կայքեր և 95 հազար անհատական վեբ կայքեր, տեղեկացնում է լրագրող Բուլութը:
Այսօրվա հազարավոր կայքերի արգելումը շարունակությունն է Օսմանյան սուլթան Բայազիդ II- ի 1485-ի հրամանագրի, որով մահապատժի էին դատապարտվում բոլոր նրանք, ովքեր գրքեր էին տպագրում թուրքերեն կամ արաբերեն լեզուներով: Այդ արգելքը մնաց ավելի քան երկու դար, հայտնում է Բուլութը: «Այդ արգելքը պատմաբանների կողմից լայնորեն վկայակոչվում է որպես իսլամի մտավոր և գիտական փլուզման հիմնական պատճառներից մեկը արդյունաբերական հեղափոխության արշալույսին»:
Թուրքիայի Հանրապետությունը 1923-ից ի վեր, իր հիմնադիր Քեմալ Աթաթուրքի օրոք, շարունակեց գրաքննության ավանդույթը՝ արգելելով «առնվազն 130 թերթ, ամսագիր և գիրք՝ ըստ Մուստաֆա Յիլմազի և Յասմին Դորենի «Գրաքննությունը հանրապետական ժամանակաշրջանում (1923-1973)» գրքի»: Բուլութի տեղեկացմամբ, Թուրքիայի երկրորդ վարչապետ Ադնան Մենդերեսը, 1950-60-ական թվականներին արգելեց 161 հրատարակություն:
Վերադառնալով արխիվային գրաքննությանը, Բուլութը մեջբերել է թուրք հրեա պատմաբան Ռիֆաթ Բալիին, որը «բացատրում է մշակված կամ ոչնչացված պետական արխիվների պատմությունը իր 2014 թ. գրքում՝ «Թալանի ոչնչացման պատմությունը. տպագրված կամ գրված բառեր, մեռած տառեր, արխիվները դեն են նետել (կամ վաճառել) որպես թափոններ» ....Շատ կուսակցությունների, սենատի և մի քանի այլ կառավարական կամ ոչ կառավարական հաստատությունների արխիվներ կամ փակ են հանրային օգտագործման համար կամ այլևս գոյություն չունեն»: Ըստ Բալիի՝ «Թուրքիայում կուսակցությունների արխիվները փակվել են 1980 թ. սեպտեմբերի 12-ի պետական հեղաշրջման ժամանակ և ուղարկվել SEKA (ցելյուլոզի և թղթի գործարաններ), որպես թղթի թափոն»:
Թուրքիայի Ժողովրդահանրապետական կուսակցության (CHP) արխիվն ամենակարևորն է, քանի որ այն հանրապետության հիմնադրման տարիների կուսակցությունն է: Ինչպես Բալին է գրում. «Ոմանք ասում են, որ այն [արխիվը] այրվել է, իսկ ոմանք՝ որ այն դեն է նետվել սեպտեմբերի 12-ին: Մի քանիսն էլ պնդում են, որ դրանք դեն չեն նետվել, այլ այստեղ են: Այսպիսով, այսօր դա առեղծված է: Արխիվի մեծ մասը գոյություն չունի»:
Բացի այդ, Բալին տեղեկացրել է, որ «նախագահության, Ազգային հետախուզական կազմակերպության (MIT) և Ներքին գործերի նախարարության արխիվները փակ են»: Հետաքրքիր է, Բալին գրի է առել մի տարօրինակ պատմություն, թե ինչպես են «1998 թ. Անկարայում արտգործնախարարության գաղտնի փաստաթղթերը հայտնաբերվել թափոններ վաճառողի մոտ: Նախարարությունը նրան վաճառել էր 15 երկաթյա չհրկիզվող պահարաններ: Հետո պարզվել է, որ նախարարությունն այդ պահարանները վաճառել էր շենքի ներսում ազատ տարածքների բացակայության պատճառով, նույնիսկ առանց նայելու, թե ինչ կար դրանց մեջ»:
Բալին իր գրքում բերում է նաև կարևոր փաստաթղթերի ոչնչացման այլ օրինակներ.
- «Թուրքիայի պատմության ինստիտուտի փաստաթղթերից շատերը, ներառյալ Աթաթուրքի մի նամակ, ոչնչացվել են».
- «1961 թ. Սահմանադրությամբ ստեղծված Սենատի նիստերի բոլոր արձանագրությունները, որ ակտիվ էր մնացել մինչև 1980 թ. սեպտեմբերի 12-ի պետական հեղաշրջումը, ուղարկվել էին Ցելյուլոզի և թղթի գործարաններ (SEKA)».
- «Երբ Կրոնական հարցերի (Դիյանեթ) պետական ֆինանսավորմամբ նախագահությունը 1965 թ. տեղափոխվեց մի նոր շենք, նրա ղեկավարությունն ասաց, որ «հին փաստաթղթերը չեն տեղավորվում նոր շենքի մեջ» և արխիվի փաստաթղթերից մի մասը ուղարկեց SEKA».
- «Երբ 1980-ական թվականներին SEKA-ում թղթի պակաս առաջացավ, պետական կառույցներին կոչ արվեց իրենց հին թղթերն ուղարկել գործարան: Այսպիսով, շատ արխիվներ ինստիտուցիոնալ մակարդակով ոչնչացվեցին».
- 2013 թ. Թուրքիայի ազգային գրադարանի հունարեն, եբրայերեն և ասորերեն լեզուներով հին գրքերը տոննաներով վաճառվեցին, պատճառաբանելով «որ չկային գրադարանավարներ, որոնք կարող էին կարդալ այդ լեզուները»:
Որպես հետաքննող լրագրող Ուզայ Բուլութը եզրակացրել է. «թուրքական հասարակությունից թաքուն պահված այսքան շատ տեղեկատվության միջոցով, թուրքական քարոզչությունը ստեղծել է այնպիսի զանգվածներ, որոնք կուրորեն հետևում են ցանկացած պետական իշխանության, որոնք կորցրել են բարոյական կողմնացույցը և երբեք չեն առարկել կամ արտահայտվել, նույնիսկ երբ ականատես են եղել մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներ, որոնք չեն հարգում հայացքների տարբերությունը կամ այլակարծության իրավունքը, և պետք է ասել՝ որոնք առաջ են շարժվում պատմության ծայրահեղ սխալ տարբերակով»:
Հաջորդ անգամ, երբ թուրքական կառավարության քարոզիչները գրեն, որ «մեր արխիվները բաց են», դուք կարող եք նրանց ուղարկել այս հոդվածի պատճենը. այնտեղ գտնվող նշանավոր թուրք լրագրող Ուզայ Բուլութի բացահայտումները կփակեն նրանց բերանները...

Harut Sassounian. How Turkey Destroyed or Disposed Its Historical Archives and Documents
For several decades, the Turkish government and its propagandists have been announcing that the state documents, particularly the Ottoman archives, are fully open and available to any researcher from around the world.
What Turkish officials and their supporters do not say is that many documents of the Ottoman archives have been removed, destroyed, sold or disposed of. In addition, some of the most sensitive archives are still closed to outsiders.
Last month, Turkish journalist Uzay Bulut posted a revealing article, “Turkey Uncensored: A History of Censorship and Bans” on the PhilosProject.org website regarding the status of Turkish archives and documents going back to several centuries. Ms. Bulut is free to expose such secrets because she no longer lives in Turkey. She is currently based in Washington, D.C.
In Turkey today, Wikipedia’s website is blocked by governmental order because Wikipedia refused to delete articles revealing that the Turkish authorities are supporting the Islamic State terrorists. Furthermore, 127,000 websites and 95,000 individual Web pages are blocked by Turkey, according to journalist Bulut.
This modern-day banning of thousands of websites is the continuation of Ottoman Sultan Bayazid II’s decree of 1485 A.D. imposing the death penalty on anyone printing books in Turkish or Arabic. The ban remained for more than two centuries, Bulut reported. “That prohibition is widely cited by historians as one of the major reasons for the intellectual and scientific collapse of Islam at the dawn of the industrial revolution.”
The Turkish Republic, during the rule of its founder Kemal Ataturk as of 1923, continued the tradition of censorship by banning “at least 130 newspapers, magazines and books, according to Mustafa Yilmaz and Yasmin Doganer’s book, 'Censor During the Republican era (1923-1973).’” Turkey’s second Prime Minister (1950-1960), Adnan Menderes, banned 161 publications, according to Bulut.
Returning to archival censorship, Bulut quoted Turkish-Jewish historian Rifat Bali who “explained the history of disposed or destroyed state archives in his 2014 book, ‘The Story of Destruction of Plundering: Printed or Written words, Dead Letters, Archives Thrown Out (or Sold) for Scrap.’ …The archives of many political parties, the Senate, and several other governmental or non-governmental institutions in Turkey are either closed to public use or no longer exist.” According to Bali, “the archives of the political parties closed down during the September 12, 1980 coup d’état were sent to SEKA (Cellulose and Paper Factories) as scrap paper.”
The Republican People’s Party’s (CHP) archive is the most important one because it is the party of the founding years of the Republic. As Bali wrote: “Some say it [the archive] was burnt. Some say it was thrown away on September 12. Some say, no it hasn’t been thrown away. It is here. So it is a mystery today. A large part of the archive is nonexistent.”
In addition, Bali reported that “the archives of the presidency, the National Intelligence Organization (MIT) and the Ministry of the Interior are closed.” Interestingly, Bali noted the strange story of how “confidential documents of the Ministry of Foreign Affairs were found at a scrap dealer in Ankara in 1998. For the ministry had sold 15 steel safes to a scrap dealer. It was then understood that the ministry sold the safes because of a lack of space at the ministry without even looking what was inside them.”
Bali also reported in his book several other examples of the destruction of important documents:
-- “Many of the Turkish Institute of History’s documents – including a letter by Ataturk – have been thrown away;”
-- “All minutes of the proceedings of the Senate that was established with the 1961 constitution and remained active until the September 12, 1980 coup d’état were sent to the Cellulose and Paper Factories (SEKA);”
-- “When the state-funded Presidency of Religious Affairs (Diyanet) moved to a new building in 1965, its authorities said that ‘old documents do not fit a new building’ and sent some of the documents of the archives to SEKA;”
-- “When a shortage of paper emerged at SEKA in 1980s, state institutions were called on to send their old papers to the factory. Many archives at institutional level were thus gone;”
-- As recently as 2013, Turkish National Library's old books in Greek, Hebrew, and Syriac were sold by the ton, “as there were no librarians who could read in those languages.”
As an investigative Journaist Uzay Bulut concluded: “with so much information withheld from the Turkish public, state propaganda has created masses who blindly follow whatever state authorities − who have lost their moral compass and never object or speak out even when they see brutal violations of human rights, who do not respect differing opinions or the right to dissent, and who promote an extremely inaccurate version of history – have to say.”
The next time Turkish government propagandists write “our archives are open,” you can send them a copy of this article, the revelations of which from distinguished Turkish journalist Uzay Bulut will shut them up!