ԻՊ-ի վերահսկողության տակ մնացել է Սիրիայի տարածքի 10 տոկոսը
Ռուս զինվորականները հայտարարել են, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը վերահսկում է Սիրիայի տարածքի 10 տոկոսը:
Interfax-ի փոխանցմամբ` ՌԴ Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ մայոր Իգոր Կոնաշենկոն, մասնավորապես, նշել է.
«Ռուսական օդատիեզերական ուժերի կողմից ԻՊ-ի դեմ մղված պայքարի պահից ի վեր` խալիֆաթի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքը կրճատվել է մինչև 10 տոկոս»:
Ի. Կոնաշենկոն նաև նշել է, որ 2015 թվականի սեպտեմբերից ԻՊ-ի դեմ ԱՄՆ-ի և նրա գլխավորած կոալիցիայի կողմից մղված երկու տարիների պայքարի ընթացքում Սիրիայի տարածքի շուրջ 90 տոկոսը գտնվել է ԻՊ վերահսկողության ներքո:

Под контролем ИГИЛ осталось менее 10% территории Сирии
Российские военные заявили, что террористическая группировка ИГИЛ (запрещена в РФ) контролирует менее десятой части территории Сирии.
"С момента вступления 30.09.2015 в борьбу с ИГИЛ российских ВКС сегодня подконтрольная халифату территория сократилась до менее 10%", - заявил в четверг официальный представитель Минобороны РФ генерал-майор Игорь Конашенков.
Он сказал, что после двух лет борьбы с ИГИЛ международной коалиции и США, к 30 сентября 2015 года, около 90% территории Сирии находились под прямым или косвенным контролем ИГИЛ.