Սերժ Թանկյան. «Շնորհակալ եմ Երիտասարդական նվագախմբին և Սերգեյ Սմբատյանին ֆանտաստիկ աշխատանքի համար»
Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնը շարունակում է հանդիսատեսին ներկայացնել բացառիկ ու բարձրակարգ երաժշտական երեկոներ։ Հոկտեմբերի 19-ին «Արամ Խաչատրյան» լեփ-լեցուն համերգասրահում կայացավ ամերիկահայ ռոք երաժիշտ, կոմպոզիտոր Սերժ Թանկյանի «Օրկա» սիմֆոնիայի հայաստանյան պրեմիերան։ Չորս մասից բաղկացած մեծակտավ երաժշտական այս գործում Թանկյանը մտորում է մարդասիրության մասին՝ օրկային՝ խոյադելֆինին, համեմատելով մարդկանց հետ: Սիմֆոնիայում նկարագրված է մարդկային լավ ու վատ կողմերի պայքարը, դժվարին փորձությունները, ինքնավերլուծությունը և ի վերջո` լույսի հաղթանակը։
Թանկյանի ստեղծագործությունը բուռն ծափահարություններով ընդունվեց հանդիսատեսի կողմից, այդ ջերմ ծափողջույնների ներքո էլ բեմ բարձրացավ հեղինակը։
«Հայաստանում իմ սիմֆոնիան Երիտասարդական նվագախմբի կողմից ներկայացնելն ինձ համար հիանալի մի բան է։ Ճիշտն ասած, շատ տպավորված, հիացած և հուզված եմ։ Շնորհակալությունս եմ հայտնում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբին և Սերգեյ Սմբատյանին ֆանտաստիկ աշխատանքի համար։ Այսօր մտածում էի, որ մեր երկրի գանձերը գետնի տակ չեն, այստեղ են՝ այս բեմում, մեր մշակույթը մեր երաժիշտներն են, որոնց պետք է միշտ քաջալերենք»,- ասաց Սերժ Թանկյանը։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը մեծ ձեռքբերում անվանեց այն փաստը, որ համաշխարհային մասշտաբի ռոք երաժիշտը կարևորում է նաև սիմֆոնիկ ժանրը և գրում սիմֆոնիկ գործեր։ «Սերժ Թանկյանն այն կոմպոզիտորն է, ում երաժշտությունը պետք է շատ հնչի, ում փիլիսոփայության հետ շատերը պետք է հաղորդակցվեն։ Եվ մենք ուրախ ենք Թանկյանի արվեստն ու գաղափարախոսությունը մարդկանց փոխանցելու համար»,- ասաց Սերգեյ Սմբատյանը։
Խաչատրյանական փառատոնի շրջանակներում կայացած երեկոյի ընթացքում հնչեց նաև Արամ Խաչատրյանի Դաշնամուրի կոնցերտը։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ որպես մենակատար ելույթ ունեցավ դաշնակահար Լևոն Կարապետյանը։ Դաշնակահարը նշեց, որ ոգևորությամբ էր սպասում խաչատրյանական փառատոնի համերգին. արդեն մեկ տարի սովորել և փորձում է Խաչատրյանի Դաշնամուրի կոնցերտը հենց հայաստանյան լսարանին ներկայացնելու համար։ Լևոն Կարապետյանը հայաստանյան ունկնդրի առջև հանդես եկավ չորսամյա ընդմիջումից հետո։ Հանդիսատեսը մեծ ջերմությամբ ընդունեց երիտասարդ և տաղանդաշատ երաժշտի կատարումը՝ իր հիացմունքն արտահայտելով երկարատև ծափողջույններով։ Ի պատասխան չդադարող ծափահարությունների՝ Լևոն Կարապետյանը ներկաների համար կատարեց նաև Առնո Բաբաջանյանի «Էլեգիան»։

• 20-10-2017 19:44:03   | Armenia  |  Culture
The 5th Khachaturian International Festival continues to present exceptional evenings to the audience. On October 19 the Armenian premiere of the Orca Symphony No. 1 by American-Armenian rock musician, composer Serj Tankian took place at Aram Khachaturian Concert Hall. All the seats in the hall were occupied.
In the four-movement composition Tankian talks about the humanity, comparing the orca – the killer whale with people. The symphony presents the conflict between the good and bad sides of the humanity, difficult trials and the victory of the light.
Tankian’s symphony was received with applause and ovations. Тhe composer appeared on the stagе to thank the orchestra.
“It is amazing that my symphony has been presented in Armenia by this amazing young people. Frankly speaking I am amazed, impressed and excited. I want to thank the State Youth Orchestra and Sergey Smbatyan. You did fantastic job! This is awesome! Thank you! Today I was thinking that our treasure is not under the ground. The treasure is here! We have such brilliant musicians! We must always encourage them!”- world famous Serj Tankian noted.
The Artistic Director and the Principal Conductor of the State Youth Orchestra of Armenia Sergey Smbatyan noted that it’s an achievement that world famous rock musician considers symphony genre important and composes symphony.
“Serj Tankian is a composer whose music should be presented often, and many people should communicate with his philosophy. And we are glad to present Tankian's art and ideology to people”,-Sergey Smbatyan added.
During the evening Piano Concerto by Aram Khachaturian was presented. Pianist Levon Karapetyan performed with the State Youth Orchestra of Armenia. He noted that he was looking forward to the concert within the framework of the Khachaturian Festival, learning and rehearsing the Piano Concerto by Aram Khachaturian for a year to present it to the Armenian public.
Levon Karapetyan performed for the Armenian audience after four-year break. The audience warmly received the performance of the young and talented musician. In response to applause, Levon Karapetyan also performed the "Elegy" by Arno Babajanyan.