Սերժ Թանկյան. «Շնորհակալ եմ Երիտասարդական նվագախմբին և Սերգեյ Սմբատյանին ֆանտաստիկ աշխատանքի համար»
Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնը շարունակում է հանդիսատեսին ներկայացնել բացառիկ ու բարձրակարգ երաժշտական երեկոներ։ Հոկտեմբերի 19-ին «Արամ Խաչատրյան» լեփ-լեցուն համերգասրահում կայացավ ամերիկահայ ռոք երաժիշտ, կոմպոզիտոր Սերժ Թանկյանի «Օրկա» սիմֆոնիայի հայաստանյան պրեմիերան։ Չորս մասից բաղկացած մեծակտավ երաժշտական այս գործում Թանկյանը մտորում է մարդասիրության մասին՝ օրկային՝ խոյադելֆինին, համեմատելով մարդկանց հետ: Սիմֆոնիայում նկարագրված է մարդկային լավ ու վատ կողմերի պայքարը, դժվարին փորձությունները, ինքնավերլուծությունը և ի վերջո` լույսի հաղթանակը։
Թանկյանի ստեղծագործությունը բուռն ծափահարություններով ընդունվեց հանդիսատեսի կողմից, այդ ջերմ ծափողջույնների ներքո էլ բեմ բարձրացավ հեղինակը։
«Հայաստանում իմ սիմֆոնիան Երիտասարդական նվագախմբի կողմից ներկայացնելն ինձ համար հիանալի մի բան է։ Ճիշտն ասած, շատ տպավորված, հիացած և հուզված եմ։ Շնորհակալությունս եմ հայտնում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբին և Սերգեյ Սմբատյանին ֆանտաստիկ աշխատանքի համար։ Այսօր մտածում էի, որ մեր երկրի գանձերը գետնի տակ չեն, այստեղ են՝ այս բեմում, մեր մշակույթը մեր երաժիշտներն են, որոնց պետք է միշտ քաջալերենք»,- ասաց Սերժ Թանկյանը։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը մեծ ձեռքբերում անվանեց այն փաստը, որ համաշխարհային մասշտաբի ռոք երաժիշտը կարևորում է նաև սիմֆոնիկ ժանրը և գրում սիմֆոնիկ գործեր։ «Սերժ Թանկյանն այն կոմպոզիտորն է, ում երաժշտությունը պետք է շատ հնչի, ում փիլիսոփայության հետ շատերը պետք է հաղորդակցվեն։ Եվ մենք ուրախ ենք Թանկյանի արվեստն ու գաղափարախոսությունը մարդկանց փոխանցելու համար»,- ասաց Սերգեյ Սմբատյանը։
Խաչատրյանական փառատոնի շրջանակներում կայացած երեկոյի ընթացքում հնչեց նաև Արամ Խաչատրյանի Դաշնամուրի կոնցերտը։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ որպես մենակատար ելույթ ունեցավ դաշնակահար Լևոն Կարապետյանը։ Դաշնակահարը նշեց, որ ոգևորությամբ էր սպասում խաչատրյանական փառատոնի համերգին. արդեն մեկ տարի սովորել և փորձում է Խաչատրյանի Դաշնամուրի կոնցերտը հենց հայաստանյան լսարանին ներկայացնելու համար։ Լևոն Կարապետյանը հայաստանյան ունկնդրի առջև հանդես եկավ չորսամյա ընդմիջումից հետո։ Հանդիսատեսը մեծ ջերմությամբ ընդունեց երիտասարդ և տաղանդաշատ երաժշտի կատարումը՝ իր հիացմունքն արտահայտելով երկարատև ծափողջույններով։ Ի պատասխան չդադարող ծափահարությունների՝ Լևոն Կարապետյանը ներկաների համար կատարեց նաև Առնո Բաբաջանյանի «Էլեգիան»։

• 20-10-2017 19:44:03   | Армения  |  Культура
5-й Международный фестиваль Хачатуряна представляет аудитории исключительные вечера. 19 октября в переполненном концертном зале Арама Хачатуряна состоялась армянская премьера Симфонии №1 «Орка» рок-музыканта, композитора Сержа Танкяна.
В произведении, которое состоит из четырех частей, Танкян рассказывает о человечестве, сравнивая орку – косатку с людьми. Симфония представляет конфликт между добрыми и плохими сторонами человечества, трудными испытаниями и победой света.
Симфония Танкяна была воспринята аплодисментами и овациями, и композитор поднялся на сцену.
«Великолепно, что моя симфония была представлена в Армении этой удивительной молодежью. Честно говоря, я поражен, впечатлен и взволнован. Я хочу поблагодарить Государственный молодежный оркестр и Сергея Смбатяна. Вы сделали фантастическую работу! Это круто! Спасибо! Сегодня я думал, что наше сокровище не под землей. Сокровище здесь! У нас такие замечательные музыканты! Мы всегда должны их поощрять! »- отметил всемирно известный Серж Танкян.
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян отметил, что тот факт, что всемирно известный рок-музыкант считает симфонический жанр важным и сочиняет симфонию, настоящее  достижение.
«Серж Танкян - композитор, чью музыку следует представлять часто. Многие люди должны пообщаться с его философией. Мы рады представлять людям искусство и идеологию Танкяна», - добавил Сергей Смбатян.
В рамках вечера пианист Левон Карапетян и Государственный молодежный оркестр Армении представили Концерт для фортепиано Арама Хачатуряна. Пианист отметил, что с нетерпением ждал концерта в рамках фестиваля Хачатуряна, ровно год изучал произведение, чтобы представить армянскому зрителю.
Левон Карапетян выступил перед армянской аудиторией после четырехлетнего перерыва. Аудитория тепло приняла выступление молодого и талантливого музыканта. В ответ на аплодисменты Левон Карапетян также исполнил «Элегию» Арно Бабаджаняна.
5-й Международный фестиваль Хачатуряна проходит под высоким патронатом Президента РА Сержа Саргсяна. Он реализуется благодаря совместным усилиям Государственного молодежного оркестра Армении (Генеральный партнер оркестра — ВиваСелл-МТС) при поддержке Министерства культуры РА, Фонда «Хачатурян», Европейского фонда поддержки культуры