ԻՊ ահաբեկիչների շարքերում կռվում են 3417 ռուս զինվորականներ
«Իսլամական Պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորման անդամների թվում օտարերկրացի վարձու մարդասպանների հիմնական մասը Ռուսաստանից են՝  3417 զինվորական։
news.mail.ru-ի փոխանցմամբ՝ նման վիճակագրություն ներկայացրել է «Soufan Group» խորհրդատվական կազմակերպությունը՝ «Խալիֆայության սահմաններից դուրս, օտարերկրացի զինվորականները, և նրանց վերադարձի վտանգը» խորագրով հոդվածում, որտեղ նշվում է, որ ԻՊ ահաբեկիչների շարքերում ներգրավված օտարազգի զինվորականների թվով  երկրորդ տեղում Սաուդիան Արաբիան է՝ 3224 , երրորդ տեղում Հորդանանը՝ 3000, այնուհետև Թունիսը՝ 2926 և Ֆրանսիան՝ 1910։
Ըստ վերոնշյալ հոդվածի՝  ԻՊ-ից Ռուսաստան են վերադարձել 400 զինվորականներ, Սաուդյան Արաբիայից` 760, Հորդանանից՝  250, Թունիսից՝  800 և Ֆրանսիայից՝ 271։
Նշվում է, որ մարտ ամսին Մեծ Բրիտանիայի հատուկ ծառայությունների կողմից իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման շարքերում կռվում են զինվորականներ՝ ավելի քան 50 երկրներից։

Консалтинговая компания Soufan Group подсчитала число иностранных наемников в рядах террористической организации «Исламское государство» (ИГ; запрещена в РФ). Выяснилось, что больше всего иностранцев прибывает в ИГ из России.
Доклад, на который обратило внимание РБК, называется «За пределами халифата: иностранные бойцы и угроза их возвращения». По информации Soufan Group, в ИГ воюют 3417 россиян.
На второй строчке Саудовская Аравия — 3224 человека, на третьем месте Иордания — 3 тыс., затем идет Тунис — 2926 человек и Франция — 1910 граждан.
Также специалисты подсчитали, что в Россию вернулись 400 человек, воевавших за ИГ, в Саудовскую Аравию — 760, в Иорданию — 250,
в Тунис — 800 и во Францию — 271․
В марте спецслужбы Великобритании получили доступ к личным делам 22 тыс. иностранных наемников, воюющих на стороне «Исламского государства». Оказалось, что в рядах террористической организации воюют граждане более 50 стран. Свыше 70% из них родом из арабских стран, среди европейцев больше всего граждан Франции, Германии и Великобритании.