ՆԱՏՕ-ն Թուրքիային հիշեցրել է ռուսական С-400 համակարգեր գնելու հետևանքների մասին
ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեի ղեկավար Պյոտր Պավելը Թուրքիայի իշխանություններին նախազգուշացրել է ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգեր գնելու վերաբերյալ գործարքի հնարավոր հետևանքների մասին:
РИА Новости-ի փոխանցմամբ՝ վերոնշյալ համակարգերի գնումը Ռուսաստանից բացառում է Անկարայի ինտեգրման հնարավորությունը ՆԱՏՕ-ի հակաօդային պաշտպանության համակարգին:
«Ռազմական տեխնիկայի գնման դեպքում, բնականաբար, գործում է ինքնիշխանության սկզբունքը, սակայն երկրներն ինքնիշխան են ինչպես որոշումների կայացման, այնպես էլ դրանց հետևանքներին բախվելու դեպքում»,- հայտարարել է Պ. Պյոտրը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին կապված Թուրքիայի՝ ռուսական С-400 համակարգեր գնելու մտադրության հետ:
Բացի այդ, պաշտոնյան ընդգծել է, որ անգամ որպես առանձին միավոր՝ С-400-ը Թուրքիայում դժվարություններ կստեղծի դաշնակիցների միջոցների համար, որոնք կարող են տեղակայված լինել այդ երկրի տարածքում:

• 26-10-2017 18:33:31   |   |  Политика
Глава Военного комитета НАТО генерал Петр Павел предупредил власти Турции о возможных последствиях сделки с РФ по закупке российских зенитных ракетных систем (ЗРС) С-400, сообщает издание Defense News.
По его словам, запланированная покупка комплексов исключит возможность интеграции Анкары в объединенную систему ПВО альянса.
"Принцип суверенитета, разумеется, действует при закупке военной техники, но страны суверенны как при принятии своих решений, так и в случае, когда им придется столкнуться с последствиями этого решения", — заявил Павел, отвечая на вопрос журналистов о планах Турции по покупке С-400.
Кроме того, Павел отметил, что даже как отдельная установка, не интегрированная в общую систему, С-400 в Турции "будет создавать сложности для средств союзников, которые могут быть потенциально размещены на территории этой страны".