Գլորիա Կամպաներ. «Լավ է աշխատել պրոֆեսիոնալ երաժիշտների հետ, ումից կարող ես բան սովորել»
Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում հոկտեմբերի 26-ին կայացած սիմֆոնիկ համերգի առաջին մասում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը և իտալացի դաշնակահարուհի Գլորիա Կամպաները ներկայացրին Սերգեյ Ռախմանինովի Դաշնամուրի երկրորդ կոնցերտը, ստեղծագործություն, որ գրվել է 20-րդ դարի շեմին՝ 1900 թվականին, և առաջին անգամ կատարվել է հեղինակի կողմից Մոսկվայում 1901թ. հոկտեմբերի 27-ին։
Դաշնամուրի երկրորդ կոնցերտը համարվում է Ռախմանինովի ստեղծագործական կյանքի նոր փուլի սկիզբը։ Այս կոնցերտը դաշնամուրային գրականության ամենահայտնի ստեղծագործություններից է և աշխահի առաջատար դաշնակահարների երկացանկի մաս է կազմում։ Այն կատարել և ձայնագրել է ինքը` հեղինակը, հետագայում՝ Վլադիմիր Գորովեցը, Սվյատոսլավ Ռիխտերը, Արթուր Ռուբինշտեյնը, Դենիս Մացուևը, Բորիս Բերեզովսկին և այլք։ Հայ հանդիսատեսը խաչատրյանական փառատոնի շրջանակներում հնարավորություն ունեցավ ունկնդրելու երեք մասից բացկացած այս ստեղծագործությունն Իտալիայի նոր սերնդի լավագույն դաշնակահարներից մեկի` Գլորիա Կամպաների մեկնաբանմամբ։
Դաշնակահարուհին նշում է, որ Ռախմանինովի այս կոնցերտն առաջին գործերից է, որ ինքը նվագել է, երբ դեռ փոքր էր։ Մանկուց երազել է կատարել այն, և երազանքն իրականացել է 15 տարեկանում։ Սա դաշնակահարուհու և Երիտասարդական նվագախմբի առաջին համագործակցությունը չէ։ «Երիտասարդական նվագախմբի հետ ելույթ ենք ունեցել Բեյրութում՝ «Ալ Բուստան» փառատոնի ընթացքում: Կարող եմ փաստել, որ ընկերներիս հետ եմ նվագել, հիասքանչ երաժիշտներ են՝ լի դրական էներգիայով, դրականը հանդիսատեսի հետ կիսելու ցանկությամբ։ Լավ է աշխատել պրոֆեսիոնալ երաժիշտների հետ, ումից կարող ես բան սովորել»,- համերգից հետո խոստովանում է Գլորիա Կամպաները՝ ավելացնելով նաև, որ ինքը քաջատեղյակ էր Խաչատրյանի փառատոնի մասին մինչ մասնակցելու հրավեր ստանալը, և իր շատ ընկերներ ելույթ են ունեցել փառատոնի շրջանակում: Նշենք, որ Գլորիա Կամպաների կենսագրությունը ներառում է 20 առաջին մրցանակներ ազգային և միջազգային մրցույթներում: Նա ամենաբազմակողմանի երաժիշտներից մեկն է, որի հետաքրքրությունները կամերային երաժշտությունից հասնում են մինչև տանգո, մինչև բալետ ու ջազ։
Համերգային ծրագրի երկրորդ մասում շարունակվել է ռուսական լեյտմոտիվը. Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ Հայաստանում առաջին անգամ ներկայացրել է Իգոր Ստրավինսկու «Հրեղեն հավքը» ստեղծագործությունը՝ ոչ թե սյուիտային, այլ բալետի տարբերակը, որի նոտաները փառատոնի կազմակերպիչները մեծ դժվարությամբ են կարողացել գտնել։
Առաջիկայում Խաչատրյանի փառատոնն ունկնդրին կներկայացնի հետաքրքիր այլ համերգային ծրագրեր՝ բարձրակարգ մենակատարների մասնակցությամբ։ Փառատոնի առաջիկա համերգների մասին մանրամասներ կարող եք գտնել https://www.khachaturianfestival.com/ կայքում։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնը կյանքի է կոչում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Խաչատրյան» և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամների աջակցությամբ։

27-10-2017 17:30:34 | Армения | Культура
26 октября Государственный молодежный оркестр Армении и итальянская пианистка Глория Кампанер представили Концерт № 2 для фортепиано Сергея Рахманинова в рамках 5-го Международного фестиваля Хачатуряна. Это произведение было написано в преддверии 20-го века в 1900 году и впервые было исполнено автором в Москве 27 октября 1901 года. Концерт № 2 для фортепиано считается началом нового этапа творчества Рахманинова. Концерт является одним из самых известных произведений и является частью репертуара ведущих пианистов мира. Концерт был исполнен и записан автором, позже Владимиром Горовицем, Святославом Рихтером, Артуром Рубинштейном, Денисом Мацуевым, Борисом Березовским и другими. Армянская аудитория имела возможность насладиться композицией, состоящей из трех частей в исполнении Глории Кампанер, одной из самых интересных молодых пианистов итальянского нового поколения.
Пианистка отметила, что этот концерт –первое произведение, которое она исполнила, когда она была младше. Она давно мечтала исполнить произведение. Мечта сбылась, когда ей было 15. Это не первое сотрудничество между пианисткой и Молодежным оркестром.
«Мы выступали с Молодежным оркестром во время фестиваля Аль-Бустан в Бейруте. Я выступала с друзьями. Это удивительные музыканты, полные положительной энергией, желанием поделиться положительными эмоциями с аудиторией! Хорошо работать с профессиональными музыкантами, у которых вы можете чему-то научиться», - отметила Глория Кампанер. Она добавила, что знала о фестивале Хачатуряна, прежде чем приехать сюда, так как многие из ее друзей выступали в рамках фестиваля.
Участвовав в более чем в двадцати национальных и международных соревнованиях по фортепиано, Глория удостоилась первых призов. Она является одним из самых универсальных музыкантов, чьи интересы варьируются от камерной музыки до танго, от балета до джаза.
Русский лейтмотив продолжился во второй части концерта. Государственный молодежный оркестр Армении во главе с Сергеем Смбатяном представил балетную версию Жар-птицы Игоря Стравинского. Организаторы с большим трудом нашли ноты балетной версии произведения.
Фестиваль Хачатуряна представит зрителям другие интересные концертные программы с участием солистов высокого класса. Более подробную информацию о фестивале вы можете найти на нашем официальном сайте https://www.khachaturianfestival.com/.