Գլորիա Կամպաներ. «Լավ է աշխատել պրոֆեսիոնալ երաժիշտների հետ, ումից կարող ես բան սովորել»
Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում հոկտեմբերի 26-ին կայացած սիմֆոնիկ համերգի առաջին մասում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը և իտալացի դաշնակահարուհի Գլորիա Կամպաները ներկայացրին Սերգեյ Ռախմանինովի Դաշնամուրի երկրորդ կոնցերտը, ստեղծագործություն, որ գրվել է 20-րդ դարի շեմին՝ 1900 թվականին, և առաջին անգամ կատարվել է հեղինակի կողմից Մոսկվայում 1901թ. հոկտեմբերի 27-ին։
Դաշնամուրի երկրորդ կոնցերտը համարվում է Ռախմանինովի ստեղծագործական կյանքի նոր փուլի սկիզբը։ Այս կոնցերտը դաշնամուրային գրականության ամենահայտնի ստեղծագործություններից է և աշխահի առաջատար դաշնակահարների երկացանկի մաս է կազմում։ Այն կատարել և ձայնագրել է ինքը` հեղինակը, հետագայում՝ Վլադիմիր Գորովեցը, Սվյատոսլավ Ռիխտերը, Արթուր Ռուբինշտեյնը, Դենիս Մացուևը, Բորիս Բերեզովսկին և այլք։ Հայ հանդիսատեսը խաչատրյանական փառատոնի շրջանակներում հնարավորություն ունեցավ ունկնդրելու երեք մասից բացկացած այս ստեղծագործությունն Իտալիայի նոր սերնդի լավագույն դաշնակահարներից մեկի` Գլորիա Կամպաների մեկնաբանմամբ։
Դաշնակահարուհին նշում է, որ Ռախմանինովի այս կոնցերտն առաջին գործերից է, որ ինքը նվագել է, երբ դեռ փոքր էր։ Մանկուց երազել է կատարել այն, և երազանքն իրականացել է 15 տարեկանում։ Սա դաշնակահարուհու և Երիտասարդական նվագախմբի առաջին համագործակցությունը չէ։ «Երիտասարդական նվագախմբի հետ ելույթ ենք ունեցել Բեյրութում՝ «Ալ Բուստան» փառատոնի ընթացքում: Կարող եմ փաստել, որ ընկերներիս հետ եմ նվագել, հիասքանչ երաժիշտներ են՝ լի դրական էներգիայով, դրականը հանդիսատեսի հետ կիսելու ցանկությամբ։ Լավ է աշխատել պրոֆեսիոնալ երաժիշտների հետ, ումից կարող ես բան սովորել»,- համերգից հետո խոստովանում է Գլորիա Կամպաները՝ ավելացնելով նաև, որ ինքը քաջատեղյակ էր Խաչատրյանի փառատոնի մասին մինչ մասնակցելու հրավեր ստանալը, և իր շատ ընկերներ ելույթ են ունեցել փառատոնի շրջանակում: Նշենք, որ Գլորիա Կամպաների կենսագրությունը ներառում է 20 առաջին մրցանակներ ազգային և միջազգային մրցույթներում: Նա ամենաբազմակողմանի երաժիշտներից մեկն է, որի հետաքրքրությունները կամերային երաժշտությունից հասնում են մինչև տանգո, մինչև բալետ ու ջազ։
Համերգային ծրագրի երկրորդ մասում շարունակվել է ռուսական լեյտմոտիվը. Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ Հայաստանում առաջին անգամ ներկայացրել է Իգոր Ստրավինսկու «Հրեղեն հավքը» ստեղծագործությունը՝ ոչ թե սյուիտային, այլ բալետի տարբերակը, որի նոտաները փառատոնի կազմակերպիչները մեծ դժվարությամբ են կարողացել գտնել։
Առաջիկայում Խաչատրյանի փառատոնն ունկնդրին կներկայացնի հետաքրքիր այլ համերգային ծրագրեր՝ բարձրակարգ մենակատարների մասնակցությամբ։ Փառատոնի առաջիկա համերգների մասին մանրամասներ կարող եք գտնել https://www.khachaturianfestival.com/ կայքում։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնը կյանքի է կոչում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Խաչատրյան» և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամների աջակցությամբ։

Gloria Campaner: “It's good to work with professional musicians from whom you can learn something”
On October 26 the State Youth Orchestra of Armenia and Italian pianist Gloria Campaner presented Piano Concerto No.2 by Sergei Rachmaninoff within the framework of the 5th Khachaturian International Festival. This composition was written on the threshold of the 20th century, in 1900, and was first performed by the author in Moscow on October 27, 1901. The Piano Concerto No.2 is considered as the beginning of the new stage in Rachmaninoff 's creative life. The concerto is one of the most famous compositions and is part of the world's leading pianist’s repertoire. It was performed and recorded by the author, later by Vladimir Horowitz, Sviatoslav Richter, Arthur Rubinstein, Denis Matsuev, Boris Berezovsky and others. The Armenian audience had a chance to enjoy the composition, which was comprised of three movements. One of the most interesting young pianists of the Italian new generation Gloria Campaner performed it for the audience.
The pianist noted that this concerto was the first composition she performed when she was young. She has dreamed of presenting it since childhood, and the dream came true when she was 15. This is not the first cooperation between the pianist and the SYOA.
“We performed with the Youth Orchestra during Al Bustan festival in Beirut. I have played with my friends. They are amazing musicians, full of positive energy, with the desire to share positive vibes with the audience. It's good to work with professional musicians from whom you can learn something”,-Gloria Campaner noted. She added that she had known about the Khachaturian Festival before arriving here, as many of her friends performed within the framework of the festival.
Since her debut on stage Gloria has been the first-prize recipient in more than twenty national and international piano competitions. She is one of the most versatile musicians whose interests range from chamber music to tango, from ballet to jazz.
The Russian leitmotif continued during the second part of the concert. The State Youth Orchestra of Armenia, headed by Sergey Smbatyan, presented the ballet version of the Firebird by Igor Stravinsky. The organizers found the notes of the ballet version of the composition with great difficulty.
The Khachaturian Festival will present the audience other interesting concert programs with the participation of high-class soloists. You can find more information about the festival on our official website https://www.khachaturianfestival.com/ .