ՄԱԿ-ը կոչ է արել անհետաձգելի միջոցներ ձեռք առնել կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարելու համար
«Պետությունները և ընկերությունները բավարար ջանքեր չեն գործադրում Փարիզյան համաձայնագրի շրջանակներում կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում»,- ասվում է շրջակա միջավայրի մասին ՄԱԿ-ի ծրագրային զեկույցում:
Interfax-ի փոխանցմամբ՝ զեկույցում նաև նշվում է, որ եթե պետությունները և ընկերությունները ամբողջությամբ պահպանեն իրենց խոստումները վտանգավոր արտանետումների դեմ պայքարելու հետ կապված, ապա 2100 թվականին աշխարհում ջերմաստիճանը կբարձրանա 3 աստիճանով: Միաժամանակ նշվում է, որ Փարիզյան համաձայնագրի նպատակն է պահպանել ջերմաստիճանի բարձրացումը 2 աստիճանից ցածր:
«Փարիզյան համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց մեկ տարի անց մենք դեռևս բավարար ջանքեր չեն գործադրում միլիոնավոր մարդկանց տխուր ապագայից փրկելու համար»,- հայտարարել է ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի վերաբերյալ ծրագրի (UNEP) ղեկավար Էրիկ Սոլհեյմը:
Զեկույցի հեղինակները գտնում են, որ 2020 թվականին, երբ կվերանայվեն երկրների կողմից վտանգավոր արտանետումների կրճատման պարտավորությունները,  պետությունները պետք է ավելի շատ ջանքեր գործադրեն:
Եթե ԱՄՆ-ն պահպանի 2020 թվականին համաձայնագրից դուրս գալու որոշումը, ապա իրավիճակը կարող է ավելի մռայլ լինել:
Ավելի վաղ՝ այս տարի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր կլիմայական փոփոխությունների վերաբերյալ Փարիզյան համաձայնագրից դուրս գալու մտադրությունների մասին, ինչը դժգոհություններ էր առաջացրել:
Բացի այդ, ՄԱԿ-ի վերոնշյալ զեկույցում տեղեկացվում է, որ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործման շնորհիվ՝ 2014 թվականից ածխածնային գազի արտանետումները մնում են կայուն մակարդակի վրա:

• 31-10-2017 17:23:12   |   |  Общество
Государства и компании прикладывают недостаточно усилий для борьбы с изменениями климата в рамках Парижского соглашения, говорится в докладе программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП) "О разрыве в уровне выбросов".
Если компании и государства будут в полном объеме соблюдать свои обещания по борьбе с вредными выбросами, температура в мире поднимется на 3 градуса по Цельсию к 2100 году, говорится в докладе. В то же время, одной из целей Парижского соглашения является удержание роста температуры ниже 2 градусов.
"Спустя год после вступления в силу Парижского соглашения, мы все еще делаем недостаточно для спасения сотен миллионов людей от несчастливого будущего", - заявил глава ЮНЕП Эрик Солхейм.
Авторы доклада отмечают, что государствам потребуется приложить гораздо больше усилий в 2020 году, когда будут пересматриваться обязательства стран по сокращению вредных выбросов. Если США сохранят свое намерение выйти из соглашения к 2020 году, "ситуация может стать еще более мрачной".
Ранее в этом году президент США Дональд Трамп объявил о выходе страны из Парижского соглашения по климату, что вызвало критику в мире. В то же время, ООН отмечает, что выбросы углекислого газа остаются на стабильном уровне с 2014 года, в частности благодаря использованию возобновляемых источников энергии.