Խաչատրյանի 14-րդ միջազգային մրցույթը կանցկացվի թավջութակ մասնագիտությամբ
Խաչատրյանի 14-րդ միջազգային մրցույթը 2018թ. կանցկացվի թավջութակ մասնագիտությամբ։ Մրցույթն ավանդաբար մեկնարկում է հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը` հունիսի 6-ին, և ամփոփվում է հունիսի 14-ին գալա համերգով։
Խաչատրյանի միջազգային մրցույթը երաժշտական աշխարհում մեծ ճանաչում ունի։ Այն Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (World Federation of International Music Competitions) անդամ է, հայկական միակ մրցույթը, որ արժանացել է նման պատվի և անցկացվում է համաշխարհային այս կառույցի չափորոշիչներով։
Նշենք, որ խաչատրյանական մրցույթը յուրաքանչյուր տարի անցկացվում է 5 մասնագիտություններից մեկով` դաշնամուր, ջութակ, թավջութակ, դիրիժորություն, վոկալ։
2018թ. հունիսի 6-14-ն անցկացվելիք մրցույթին կարող են դիմել 16-32 տարեկան թավջութակահարները։ Մրցույթը բաղկացած է նախընտրական լսումներից և 3 փուլից՝ 1-ին փուլ, 2-րդ փուլ (կիսաեզրափակիչ), 3-րդ փուլ (եզրափակիչ):
Նախընտրական լսումներից հետո 1-ին փուլին մասնակցելու իրավունք կստանա առավելագույնը 30 մասնակից:
Մրցույթի 1-ին մրցանակակիրը կստանա դրամական պարգև՝ 15.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, 2-րդ տեղը զբաղեցրած երաժիշտը կարժանանա 10.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ մրցանակի, իսկ երրորդ մրցանակակիրը՝ 5.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ պարգևավճարի։ Մրցույթը նախատեսում է նաև մի շարք հատուկ մրցանակներ, որոնք կհանձնվեն պարգևատրման արարողության ժամանակ:
Մրցույթին մասնակցության հայտերն ընդունվում են մինչև 2018թ. ապրիլի 25-ը:
Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կյանքի է կոչվում ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի համատեղ ջանքերի շնորհիվ և անցկացվում է ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, ով մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր նախագահն է: Խորհրդի կազմում են համաշխարհային հռչակ վայելող գործիչներ՝ պրոֆեսոր Ջոնաթան Ֆրիման-Էթվուդ, Պավել Կոգան, Էլժբետա Պենդերեցկա, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Սոկոլով, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Չայկովսկի, Մարկ Զիլբերկվիտ, Կոնստանտին Օրբելյան և այլ նշանավոր անձինք:
Մրցույթի մասնակիցների աշխարհագրությունը լայն է. միջազգային այս ստուգատեսին մասնակցում են երաժիշտներ աշխարհի տարբեր ծայրերից՝ ԱՊՀ երկրներ, ԱՄՆ, Կանադա, Մեքսիկա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Իսպանիա, Իտալիա, Բելգիա, Մեծ Բրիտանիա, Չինաստան և այլն։

• 31-10-2017 20:47:41   | Армения  |  Культура
14-й Международный конкурс Хачатуряна, который состоится в 2018 году, пройдет по специальности «виолончель». Конкурс стартует 6 июня, в день рождение великого армянского композитора Арама Хачатуряна и заканчивается гала-концертом 14 июня.
Международный конкурс Хачатуряна широко известен во всем мире. Он является  членом Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов. Международный конкурс Хачатуряна- первый и единственный армянский конкурс, удостоившийся такой чести. Конкурс проводится по стандартам этой глобальной организации.
Конкурс направлен на выявление талантливых молодых музыкантов по пяти специальностям - «Фортепиано», «Скрипка», «Виолончель», «Дирижирование», «Вокал».
Конкурс пройдет с 6 по 14 июня. Возраст конкурсантов по специальности «виолончель» должен быть не младше 16 и не старше 32 лет включительно. Международный конкурс состоит из отборочного тура и трех основных туров: 1-го, 2-го (полуфинал) и 3-го (финал).После отборочного тура к участию в 1-ом туре будет допущено не более 30 участников.
Участник, занявший 1-ое призовое место получит денежное вознаграждение в размере 15.000 долларов США (в драмах РА).  Участник, занявший 2-ое призовое место получит денежное вознаграждение в размере 10.000 долларов США (в драмах РА), а 3-е место - 5.000 долларов США (в драмах РА).
Конкурс учредит специальные и дополнительные премии, которые будут вручены во время церемонии награждения. Заявки на участие принимаются до 25 апреля 2018 года.
Конкурс воплощается в жизнь благодаря совместным усилиям Министерства культуры РА, Культурного фонда «Арам Хачатурян-конкурс» и Ереванской государственной консерватории им. Комитаса. Он проводится под высоким патронатом супруги президента РА - госпожи Риты Саргсян, которая является почетным президентом Совета попечителей. В состав последнего входят имена таких всемирно известных деятелей, как Джонатан Фриман-Этвуд, Павел Коган,  Эльжбета Пендерецка,  Александр Соколов, Александр Чайковский, Марк Зильберквит, Константин Орбелян и другие значимые персоны.
География участников очень широка: она вбирает в себя представителей из стран СНГ, США, Канады, Мексики, Франции, Германии, Испании, Италии, Бельгии, Великобритании, Китая, т.д.