Թուրքիայում տեղի ունեցած հրաձգության արդյունքում ոչնչացվել է Քրդական բանվորական կուսակցության 22 անդամ
02-11-2017 16:35:28 | Թուրքիա | Միջազգային
Քրդական բանվորական կուսակցության (ՔԲԿ) առնվազն 22 անդամ է ոչնչացվել թուրքական բանակի կողմից այսօր տեղի ունեցած փոխհրաձգության արդյունքում:
Tass-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է A Haber հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով Թուրքիայի Ներքին գործերի նախարարությանը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր 8 զոհվածների մասին, այդ թվում երկու թուրք զինծառայողի մահվան մասին:
Նշվում է, որ դեպքը տեղի է ունեցել Շեմդինլի շրջանում՝ Իրաքի հետ սահմանից ոչ հեռու:
Վերոնշյալ շրջանում ՔԲԿ զինյալների որոնման գործողությունները սկսվել են այն բանից հետո, երբ վերջիններս հարևան Իրաքից ներթափանցել են Հաքքյար նահանգ:
ՔԲԿ-ն 1984 թվականից զինված պայքար է մղում Թուրքիայի՝ հիմնականում քրդերով բնակեցված հարավ-արևելյան շրջաններին անկախություն տալու համար:
Այս ընթացքում ռազմական գործողությունների արդյունքում զոհվել է ավելի քան 40 հազար մարդ:
2015 թվականի հուլիսից, երբ հակամարտությունը սկսվեց, սպանվել է մի քանի հազար թուրք զինվորական և կազմակերպության հարյուրավոր զինյալներ, իսկ խաղաղ բնակիչների շրջանում զոհերի թիվը կարող է հասնել 500-ից 1000 մարդ:

СМИ: в Турции число уничтоженных в результате перестрелки членов РПК возросло до 22
По меньшей мере 22 члена запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК) уничтожено в результате перестрелки с военнослужащими турецкой армии. Об этом в четверг сообщил телеканал A Haber со ссылкой на МВД республики.
Ранее говорилось о восьми погибших, в том числе двух турецких военнослужащих.
Инцидент произошел в районе Шемдинли в провинции Хаккяри недалеко от границы с Ираком. Силам безопасности также удалось убить четверых членов РПК. В этом регионе началась операция по поиску бойцов РПК, которые проникли в провинцию Хаккяри из соседнего Ирака.
РПК с 1984 года ведет вооруженную борьбу за предоставление независимости населенным преимущественно курдами юго-восточным районам Турции. За это время в результате боевых действий погибли более 40 тысяч человек.
После возобновления конфликта в июле 2015 года были убиты несколько тысяч турецких военных и сотни боевиков организации, число жертв среди мирного населения может составлять от 500 до 1 тыс. человек. В Турции РПК считают сепаратистской террористической организацией.